Одесити на пляжах зустрічають змите водою життя Херсонщини (фото, відео)

Одесити на пляжах зустрічають змите водою життя Херсонщини (фото, відео)

Автор: Євген Веселов 10 Червня 2023 18:30

Після спричиненої окупантами техногенної катастрофи на Каховській ГЕС затопленими стали понад 600 квадратних кілометрів Херсонщини як на лівому, так і на правому берегах Дніпра. Вода змиває і течією несе все, що зустрічає на своєму шляху: будинки, меблі, сміття, тварин, міни…

З Дніпра все, що змито із затоплених узбереж, несеться до Дніпро-Бузького лиману, а далі – у Чорне море.

8 червня селищний голова Станіславської територіальної громади Херсонського району Іван Самойленко повідомив:

«Сьогодні по лиману за течією пливли 1 корабель, 2 яхти, 1 пасажирський катер, док, 2 баржі, 1 будинок дерев’яний, багато човнів, баки, та інші плавучі об’єкти…»


Сміття біля берегів Одещини. Фото із соцмереж

За офіційною інформацією Херсонської ОВА, станом на 10 червня на правом берегу підтоплені 35 населених пунктів. Повністю затоплені 3673 будинків. Найбільше – у Херсоні, Білозерці та Зимівнику.

Ситуація на лівому, тимчасово окупованому березі Херсонщини, ще гірша. Але точних даних про кількість затоплених будинків, постраждалих людей, жертв нема.


Дерев'яний настил і металеве ліжко, які прибило до узбережжя, Одещина, 9 червня 2023 року. Фото: Суспільне Одеса

Змите водою життя людей почали зустрічати в Одеський області. Багато природного та побутового сміття прибило до чорноморських пляжів.

Ось пливе чийсь диван:

Удосталь і побутового сміття:

Є кадри, на яких видно, як за течією пливуть цілі будинки, змиті лихою водою.

У соціальних мережах зустрічається й чутливе зворушливе відео щасливого порятунку тварин:

Кажуть, що вдалося врятувати косуль, собак, черепах… Вони пересувалися на смітті, частинах ґрунту з деревами, які ніби острівці пливли по воді. Дивом тварини вижили.

Врятований біля берегів Одеси пес. Фото із соцмереж

Волонтери та комунальники намагаються чистити узбережжя від нанесеного, але гілки, деревина, меблі все прибувають та прибувають.

Між тим в Україні оголошено підвищений рівень мінної небезпеки на берегах Дніпра, Дніпро-Бузького лиману та всього чорноморського узбережжя Одеської і Миколаївської областей.

Фронтовий кореспондент «Думської» Георгій Ак-Мурза розповідає про те, які ще сюрпризи може піднести одеситам і жителям області забруднене ворогом море.

За його словами, більша частина мін, змитих водою, – це різні протипіхотні боєприпаси, здебільшого типу ПМН («протипіхотна міна натискна»), ПМН-2, ПМН-3 і ПМН-4. У всіх них герметичний пластиковий корпус і значна плавучість, через яку такі предмети не рекомендують встановлювати на дні водоймищ – їх слід тільки заривати в землю.

Крім того, пише кореспондент, свої мінні поля росіяни удосталь усіяли невеликими, теж пластиковими мінами ПФМ-1 і ПФМ-1с, прозваними за характерну форму «пелюстками». На відміну від ПМН, які заривають у ґрунт, пелюстки просто розкидають по поверхні. Якщо людина наступить на такий предмет, вибухом відриває стопу або всю ногу. За бойовими стандартами, на одному квадратному кілометрі може бути встановлено від 30 до 50 мін типу ПМН і до 50 ПФМ.

Якщо врахувати, що всі міни ПМН заглиблюють у ґрунт лише на кілька сантиметрів, то навіть невелике підтоплення території вимиває їх, після чого вони пливуть разом із потоком. Чим це загрожує, пояснювати, мабуть, не треба.

«Окремо слід згадати протидесантні міни на кшталт тієї, що сьогодні прибило до берега в нас. Окупанти встановили значну кількість таких штуковин уздовж лівого берега Дніпра й Каховського моря. Це міни типу ПДМ («протидесантна міна») і МНП («міна нульової плавучості» – використовують диверсійні групи), а також ЯРМ.

Зазвичай їх розміщують на невеликій глибині, прикріплюючи мінрепами до якоря. У разі обриву мінрепа (тобто троса), що трапляється досить часто і з куди більш масивними морськими мінами, вони стають плавучими, створюючи небезпеку для всіх, хто може контактувати з ними.

Діаметр протипіхотної ПМН – лише 11 см, вага 550 грамів. Протидесантні більші та важчі (ЯРМ, наприклад, важить 13 кг), але й вони цілком можуть подолати хвилерізи. Не виключено, що якась кількість «гостинців» уже потрапила в зони для купання одеських пляжів, заплутавшись у водоростях або загрузнувши в піску», – пише автор «Думської».


Міна ЯРМ, яку викинуло на одеський берег. Фото: «Думська»

І якщо раніше одеським любителям водних процедур загрожували тільки морські міни, то зараз ситуація набагато гірша, що підтверджує і військова влада, яка оголосила підвищений рівень мінної небезпеки на берегах Дніпра, Дніпро-Бузького лиману та всього чорноморського узбережжя Одеської та Миколаївської областей.

Крім того, як і великі морські міни, протидесантні під час детонації породжують досить потужний гідроудар – на кшталт того, який використовують браконьєри для глушіння риби. Інакше кажучи, їхній підрив небезпечний і для людини, яка перебуває на відстані, причому радіус ураження передбачити складно, він залежить від багатьох чинників.

Висновок: про купання та й узагалі про відвідування пляжів найближчим часом варто забути. Не наражайте себе на небезпеку!

На головній світлині: із затопленої Херсонщини до одеських берегів течією принесло дах будинку. Фото із соцмереж

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів