«Нелегко буде все це відновити»: як російська окупація вплинула на виноробні підприємства Херсонщини

«Нелегко буде все це відновити»: як російська окупація вплинула на виноробні підприємства Херсонщини

Автор: Олександр Янковський, radiosvoboda.org 24 Декабря 2022 07:50

Робота деяких відомих брендів Херсонщини, зокрема виноробних підприємств, після російської окупації, ймовірно, ще довго буде під питанням. Як поводилися російські військові на території виноробні ПрАТ «Князя Трубецького» під час окупації? Яких збитків зазнав «Дім марочних коньяків «Таврія» у Новій Каховці? Це все з’ясовував проєкт Радіо Свобода «Новини Приазов’я».

Із виноробні Трубецького на Херсонщині російські військові вивезли колекційні вина. Про це виданню The Village розповів генеральний менеджер виноробні Андрій Стрілець. У матеріалі видання сказано, що з перших годин повномасштабного вторгнення Росії шато князя Трубецького опинилося під контролем російських окупаційних сил. Ні працівники, ні керівництво не мали до нього доступу протягом 9 місяців. Російські окупанти жили на території виноробні та розграбували всю колекцію вин.


Виноробня князя Трубецького до повномасштабного вторгнення

На сьогодні село Веселе, де розташоване виробництво, деокуповане. Стрілець повідомив, що постраждала будівля історичного шато та будинки на території. Також вкрадені обладнання та меблі ресторану, готелю, офісу, магазину. Російські окупаційні сили повністю розграбували колекцію вин, яку у виноробні збирали кілька поколінь, стверджує менеджер. За його словами, викрадені 7 пляшок вина, які зберігалися від початку 20-го століття, ще з часів князя Трубецького. Вина, які перебували на витримці, також зникли, повідомив він.


Виноробня князя Трубецького після окупації

«ОБСТРІЛЮЮТЬ ВИНОГРАДНИКИ»

У коментарі «Новинам Приазов’я» Андрій Стрілець зазначив, що ситуація в шато «складна», і розповів докладніше про масштаби руйнування на території виноробні.

«Повністю зазнала обстрілу вхідна група нашого шато, ресторан теж. Вибиті вікна, двері, знищений готель, можна сказати, він розграбований. Там ми мали 10 номерів. Ми поставили позаторік літні кемпінги, вони знищені. Також у нас знищена наша унікальна колекція, ми збирали вина з 1958 року», – повідомив менеджер виноробні.


Виноробня князя Трубецького після окупації

Попри те, що правобережна Херсонщина вже звільнена, потрапити на територію шато працівники поки не можуть.

«Росіяни обстрілюють із лівого берега, виноградники так само обстрілюють. Знаємо, що вони є, але розібратися, що з ними, в якому стані, поки що не можемо», – зауважив Стрілець.


Будівлі виноробні після обстрілів

Він стверджує, що готової продукції у виноробні не залишилося – її або випили, або розграбували.

«У нас був склад під Києвом у Гостомелі, він згорів повністю. Ми втратили готову продукцію – це без колекції понад 72 тисячі пляшок. Вона знищена, її нема просто. Колекція безцінна, це мільйони доларів», – запевнив менеджер шато.

«ВИВЕЗЛИ ЛІНІЇ РОЗЛИВУ КОНЬЯКІВ»

Мер Нової Каховки Володимир Коваленко розповів, що, крім винного заводу ПрАТ «Князя Трубецького»​, на території міської громади є також «Дім марочних коньяків «Таврія». Це підприємство розташоване на лівому березі.

«Там ситуація гірша. Територія окупована та найстрашніше чи найнеприємніше, що це підприємство стало за багато місяців місцем розташування ворогів час від часу», – повідомив посадовець.

За його інформацією, влітку російські військові облаштували свій госпіталь у профілакторії на території підприємства.

«Стосовно самого підприємства, то місяців три туди ніхто не заходив, там була охорона. А в червні окупанти зайшли туди, там є певний відсоток власності комунальної, належить міській раді. Як було сказано тодішнім заступником директора, вони сказали, що це муніципальна власність, і хоч пляшка коньяку пропаде – під розстріл. А десь в осінній період – вересневий – розпочалося грабування», – зазначив Коваленко.

Він розповів, що російські окупанти демонтували та вивезли дві нові лінії розливу коньяків, також розграбували цех витримки спиртів і всю готову продукцію, яка була на складах.

«У підприємства був і зараз залишився унікальний цех витримки спиртів. Гордість і керівництва підприємства, і самого міста, тому що там спирти були, які витримувалися десятки років, по 30, 35 років. Унікальні види коньяків – колекційні. На жаль, цей спиртовий матеріал, ці запаси, наскільки мені відомо, вивезені десь у розташування чи Криму, чи Краснодарського краю. Практично вивезена вся продукція, яка була готова на складах», – розповів мер.

Міський голова Нової Каховки каже, що російські військові досі час від часу проживають на території цього підприємства.

«Днів 20 тому ворог проживав на території їдальні, яка була на цьому підприємстві. Збройні сили України, розуміючи ситуацію та за інформацією розвідки, чітко був туди приліт, там були у ворога серйозні втрати», – зазначив посадовець.

ЗБИТКИ НА «СОТНІ МІЛЬЙОНІВ ГРИВЕНЬ»

На сьогодні важко порахувати збитки, яких зазнав «Дім марочних коньяків «Таврія», оскільки він досі перебуває в окупації. Втім, ці збитки є «достатньо серйозними», вважає Коваленко.

«Це десятки й сотні мільйонів гривень збитків, які понесло це підприємство. Достатньо серйозні збитки. Нелегко буде відновити це все. Що таке, щоб спирт пробув на складах 25-30-35 років, пройшов процес перекурювання, починаючи з закладки виноградників і до 35 років. Це не можна виміряти просто грошима, тому що це збитки такого характеру технологічного. А це набагато складніше, бо потребується термін і немалий», – зауважив Коваленко.

Член Наглядової ради компанії «Дім Марочних Коньяків «Таврія» Севастьян Ксьондз у коментарі «Новинам Приазов’я» розповів, що, за його інформацією, російські окупаційні сили визнали виробничі потужності, сировину та готову продукцію підприємства «безхазяйними» та «передали в управління 3-й особі з Криму, яка начебто пов’язана з впливовою людиною з Краснодарського краю».

За його даними, «протягом останніх двох місяців майно та продукція заводу розкрадаються, майже щодня фурами вивозиться у невідомому напрямку». Крім того, за словами підприємця, з 24 лютого цього року значна частина нерухомості та виноградників знищена внаслідок бойових дій.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів