Овочі, зерно, яйця, вино, нафтопродукти, кораблі — ось далеко не повний перелік продукції, яка з’являється в Україні завдяки херсонським компаніям. Чи скоро вони запрацюють, досліджувало видання «НВ Бізнес».
11 листопада, після майже 9 місяців окупації, Україна повернула собі Херсон і всю правобережну частину області. Це не тільки військова перемога, але й важливий крок до покращення економіки країни. У регіоні працюють кілька великих компаній, до того ж контроль над регіоном важливий для збереження експортного потенціалу всієї України. Отже, чим цінний Херсон і як швидко в регіоні запрацює бізнес?
Довоєнна економіка Херсона
За даними Держкомстату, Херсонська область у 2015-2020 роках виробляла близько 1,6% від усього ВВП України (близько $3 млрд). Понад чверть цього випуску припадало на сільське господарство. Інші важливі галузі — переробна промисловість та торгівля. До повномасштабного вторгнення Росії область була одним із лідерів за встановленою потужністю відновлювальної енергетики в Україні. Завдяки своєму розташуванню Херсонська область є важливою транспортною артерією.
«Повернення Херсонської області сприятиме поступовому пожвавленню економічної активності й в інших регіонах та збільшить ймовірність швидшого відновлення роботи портів. Визволення Херсонщини може також позитивно вплинути на інфляцію, оскільки область залишалася лідером за темпами зростання цін через відсутність постачання товарів з інших областей України та порушення логістичних зв’язків», — розповіли «НВ Бізнес» у пресслужбі Нацбанку України.
Напівморські ворота
Херсон хоча і не має прямого виходу в Чорне море, проте глибини Дніпра дозволяють заходити достатньо великим суднам. У місті працює Херсонський морський порт, який у 2021 році обробив більше ніж 2,6 млн тон вантажів. Переважно це сільськогосподарська продукція.
У 2020 році Херсонський морський порт було передано в концесію консорціуму Рісоіл-Херсон, який створили український бізнесмен Шота Хаджишвілі та група грузинских компаній Georgian Industrial Group. У серпні 2021 року Хаджишвіли заявив про вихід з проєкту концесії.
Нафтовим терміналом, через який в Україну імпортувалося дизпальне, з 2019 року володіє компанія Галнафтогаз Віталія Антонова.
Постраждалий АПК
Херсонська область завжди була важливою для розвитку сільського господарства, розповів у інтерв'ю «НВ Бізнес» голова Української зернової асоціації Микола Горбачов. До асоціації входять 90% експортерів зерна з України і всі вони працюють у регіоні. Тут вирощують пшеницю, кукурудзу та ячменю. І це — зерно високої якості, наголошує Горбачов. Але через бойові дії та розмінування осіння посівна кампанія тут фактично не відбулася. Тому відновлення сектору слід очікувати вже в другій половині наступного року.
Ще одна велика втрата — птахофабрики компанії «Авангард» Олега Бахматюка в Чорнобаївці, де, за його словами, загинули 4,5 млн птахів.
Харчова промисловість чекає на звільнення
Південний Херсон відомий не лише завдяки овочам та фруктам, які збирають на місцевих полях. У місті знаходиться один із найбільших українських виробників молочної продукції - комбінат «Данон-Дніпро». З 2006 року це частина транснаціональної компанії Danone з головним офісом у Парижі. У Херсоні виробляється широка лінійка кисломолочних продуктів під локальними та міжнародними брендами, які зокрема, з 2017 року експортуються до ЄС.
Danone досі не вийшов з бізнесу у РФ. Лише у жовтні компанія заявила про початок пошуку нового власника, якому буде передано російський підрозділ.
Є й інші відомі бренди, але їхня робота ще довго буде під питанням. На лівобережжі в селі Веселому знаходиться виноробня Князя Трубецького, яку зачепили бойові дії. В окупованій Каховці залишається завод «Чумак», у Новій Каховці — «Таврія».
Читайте також: Найбільше українських підприємств було окуповано на Херсонщині – майже 4000
Важка індустрія
Найбільш відомий напрямок важкої індустрії, що існує в Херсоні — суднобудівництво. У місті розташована одна з верфей SMG — суднобудівного підрозділу «Смарт-Холдингу» бізнесмена Вадима Новинського. В останні роки разом з миколаївською верф’ю вони нарощували обсяги виробництва та ремонтів корпусів суден для іноземних замовників.
Також у Херсоні знаходиться державний суднобудівний завод «Палада». З 2010 року він входить до складу концерну «Укроборонпром». Підприємство спеціалізується на виробництві плавучих доків. У серпні 2020 року його відвідав президент України Володимир Зеленський. Під час зустрічі з колективом він пообіцяв суттєво збільшити обсяги державних замовлень. Цікаво, що невдовзі «Укроборонпром» очолив Юрій Гусєв, який під час того візиту Зеленського був керівником Херсонської ОДА.
Уціліла торгівля
За даними дослідницької компанії GT Partners Ukraine, у довоєнний період у Херсоні працювало 24 магазини АТБ. Це — найбільша мережа у місті. У трійці лідерів — «М’ясомаркет» (11), яку за франчайзингом розвиває агроіндустріальний холдинг МХП, а також місцева мережа «Апельсин» (7). По шість торгових точок в «Еко-маркет» і «Фреш», ще п’ять — у корпорації Fozzy Group (мережі Фора, Сільпо, Fozzy C&C).
«Епіцентр» у Херсоні володіє двома магазинами. Компанія планує відновити їхню роботу. У Херсоні працює найбільший в області ТРЦ Fabrika компанії Budhouse Group, загальна площа якого становить 82 тис. кв м. До війни в ньому працювало близько 400 магазинів. У якому стані ТРЦ після восьми місяців окупації Херсона наразі невідомо, але масштабних бойових дій у місті не було.
Нешвидке відновлення
Прямий вплив повернення Херсонщини на ВВП України у 2022 році не буде значним.
«Наразі складно оцінити не лише обсяги зібраного врожаю та стан запасів сільськогосподарської продукції, а й стан промислових об'єктів області, мінування територій, рівень знищення та розкрадання активів, міграції населення тощо. Крім того, стримуватиме відновлення збереження безпекових ризиків через близькість лінії фронту», — зазначають у пресслужбі НБУ.
Додаткових складностей додає зруйнована енергетична інфраструктура міста.
Водночас Національний банк очікує позитивного впливу для інших областей, насамперед Миколаївської, Дніпропетровської та Кіровоградської, завдяки пожвавленню транспорту, торгівлі та зниженню безпекових ризиків.
Тэги: