В окупованому Херсоні група фанатів велосипедного спорту об’єднала зусилля для допомоги землякам, ризикуючи власною безпекою та життям, пише «Голос України».
Після визволення міста роботи в них навіть додалося, та й спокійніше не стало – з лівого берега Дніпра окупанти з ранку до ночі гатять з артилерії та мінометів по мирних людях. Власкор «Голосу України» мав нагоду взяти інтерв’ю в одного з цих скромних героїв – велосипедного волонтера Михайла Осіпова (на фото), котрий щодня на своєму байку з причепом намотує до півсотні кілометрів задля того, аби соціально вразливі містяни не почувалися покинутими напризволяще. Він не тільки кур’єр, а й за потреби – заміна «швидкої». І навіть під обстрілами в місті без світла, води й тепла подвижник не збирається відмовлятися від своєї небезпечної, але такої потрібної місії.
- Михайле, велосипед для тебе – довоєнне хобі?
- Радше частина способу життя. До окупації в мене була своя майстерня з виготовлення меблів. Але власної машини не мав, тож по всіх-усюдах мотався саме на велику. Потім познайомився з активістами громадської «Велогрупи Херсон», став допомагати їм в організації різноманітних акцій, зокрема і як фотограф. А до волонтерства долучився на початку березня – у перші ж дні окупації рідного міста.
Старенькі, котрим важко було самостійно пересуватися, просили привезти з ринку харчі. Та гроші на такі закупи задля виживання в них вичерпувалися, а потреба в найнеобхідніших продуктах, побутовій хімії, ліках, звичайно, залишалася. Тож ми вийшли на зв’язок із кількома волонтерськими центрами, які тоді ще діяли в місті. Надавали світлини людей похилого віку, котрі просили про допомогу, брали для них пакунки, передавали, також фіксуючи все на камери телефонів. Я знав десь 10 таких велокур’єрів-волонтерів в обласному центрі.
Волонтери з «Велогрупи Херсон»
- Як до такої вашої діяльності ставилися окупанти?
- Вони за волонтерами просто полювали, тож доводилося бути вкрай обережним. Оминав їхні патрулі та загорожі – на велосипеді це простіше. Найнебезпечнішими для мене та інших кур’єрів були «рейди» на житловий масив Корабел, де автомобільний міст через річку Кошову ніяк не об’їхати, та у віддалене селище Антонівка – там теж дороги наглухо перекривалися блокпостами. Перед кожним таким виїздом доводилося чистити пам’ять свого телефону, і все одно було страшно.
- Самого не затримували?
- Стався якось ризикований випадок «на межі». Їхав біля Дніпровського ринку, і почулося, ніби мене хтось кличе. А хто саме – незрозуміло. Тож повернув з ринку ліворуч, у бік магазину канцтоварів, і раптом поруч зупиняється таксі, із салону вилазить чеченець. Починає ставити питання, скоса поглядаючи, бере на перевірку паспорт і мобільний телефон.
Мабуть, на всі його запитання я відповів правильно, а в телефоні нічого підозрілого він не знайшов. Повертаючи документ і мобільний, окупант задумливо пробурчав: «Відчуваю щось не те, але в тебе все чисто». І відпустив. Тільки тоді до мене дійшло: він за мною стежив від ринку!
- Після визволення у веловолонтерів роботи, мабуть, поменшало?
- Навпаки, додалося! Багато звернень від рідних та близьких людей похилого віку, котрі самі перебувають на заході Україні, у Польщі, Німеччині, дуже просять навідати стареньких батьків, з котрими по 2-3 тижні відсутній зв’язок, дізнатися, чи з ними все гаразд, чи є вода, їжа, теплий одяг, чи не постраждали від обстрілів оселі, встановити в мобільний телефон сім-карту українського оператора. Допомагаю через ті самі волонтерські організації доправляти їм ліки та продукти, інколи й корм для домашніх тварин.
Фото з особистого архіву Михайла Осіпова
Ми з колегами пройшли курси першої домедичної підготовки на базі Червоного Хреста й у разі чого можемо долучитися до порятунку хворого, травмованого чи пораненого – маємо при собі аптечки. Адже на велосипеді легше дістатися туди, де «швидка» не проїде. Та мені особисто, зізнаюся, такого не випадало ще.
Але за будь-яких обставин відпочивати ніколи. Виїжджаю з дому в центрі Херсона о дев’ятій ранку, повертаюся темними вулицями під світло велосипедної фари, коли видно, власне, цю фару та клаптик дороги перед собою. Доводиться мотатися з одного кінця міста в інший, щодня по 30-50 «кеме» долати. Підрахував, що за місяць намотую на колеса до півтори тисячі кілометрів. Це як рвонути на велосипеді з Херсона у Львів чи в Київ і назад!
- І не спадає на думку опинитися у безпечнішому місці, просто перепочити зрештою?
- Звісно, щодня з ранку до ночі крутити педалі важко. Наприкінці дня ноги просто відвалюються. А ще ж мешкаю на восьмому поверсі, ліфт через відсутність електроенергії не працює, і мій велик з причепом треба тягти на цю верхотуру сходами. Повірте, це теж нелегко.
От і сестра запитує, чи не збираюся евакуюватися з-під обстрілів. Поки що – ні, відповідаю. Я не здаюся. Допомагатиму рідному місту до повної Перемоги!
Від редакції. Це одна з останніх статтей Сергія Яновського для видання «Голос України». На жаль, серце відомого на Херсонщині та за її межами журналіста зупинилося 30 грудня.
Битва за південь. Генштаб оприлюднив хронологію звільнення правобережної Херсонщини
Краєзнавчий музей викопує заховані археологічні знахідки
Херсонські підлітки, яких окупанти вивезли в Крим, таємно зафільмували своє життя в полоні