Екологічний стан найбільшого українського природного озера Ялпуг протягом десятиліть викликає занепокоєння науковців. Його критичне обміління, що особливо загострюється влітку, створює серйозні проблеми для постачання питної води жителям міста Болград та прилеглих сіл.
Днями представники місцевої і обласної влади обговорили пропозиції до плану управління заходами зі збереження озера, повідомляється на сторінці Болградської РДА в соцмережі.
У місті Болград та прилеглих населених пунктах централізоване водопостачання забезпечується за рахунок поверхневого забору води з озера Ялпуг, наповнення якого здійснюється за рахунок водообміну з річки Дунай. Протягом багатьох років на озері складається критична ситуація, пов’язана з падінням рівня води, внаслідок чого погіршуються і показники її якості.
Внаслідок недостатнього водообміну, стан озера погіршується з кожним роком, мінералізація води сягає у літні періоди 1,3-1,5 г/дм3, в останні роки через посуху відбувається критичне обміління озера Ялпуг, що створює серйозні проблеми для постачання питної води мешканцям міста Болград та прилеглих сіл. Рівень води в озері досягає влітку критичних відміток до 1,4 метрів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Одещині та Миколаївщині екологи зафіксували факти знущання над річками
«На сьогодні просто неможливо штучно наповнити Ялпуг з Дунаю. Треба враховувати, що штучно наповнити озеро площею 150 квадратних кілометрів (разом з озером Кугурлуй – понад 230 км2) – це дуже важке, дороге і, отже, економічно недоцільне завдання. Природне оздоровлення озера відбувалося за рахунок постійного водообміну з річки Дунай, але наразі об’ємні скиди води з озера Ялпуг несуть загрозу для водопостачання міста Болград», - йдеться в повідомленні Болградської РДА.
Тому наразі влада розглядає питання будівництва водогону від насосної станції Болградського МУВГ, розташованої в селі Криничне Болградського району до очисних споруд КП «Горводоканал» у Болграді, протяжністю 15 км.
«Водозабір насосної станції Болградського МУВГ розташований на більших глибинах, що дозволить подавати воду у разі зниження рівня води в літні періоди. У разі забезпечення населення Болграда водою з вищезгаданої насосної станції можливе оздоровлення озера за рахунок збільшення водообміну шляхом скиду води більшого об’єму (без загроз забезпечення м. Болград водою) восени та наповнення в паводкові періоді», - говориться в дописі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На узбережжі одного з лиманів Одещини екологи виявили стихійне сміттєзвалище
За результатами наради Болградська РВА звернулась до Державного агентства водних ресурсів України з проханням внести до плану управління заходи зі збереження найбільшого природного озера в Україні озера Ялпуг.
Фото: озеро Ялпуг/Юлія Сущенко.
Тэги: