Можливе загострення епідемічної ситуації: яку небезпеку несе вода з Каховської ГЕС

Можливе загострення епідемічної ситуації: яку небезпеку несе вода з Каховської ГЕС

Автор: Марина Поліщук 07 Июня 2023 11:30

Вода з Каховської ГЕС несе багато небезпечних для здоров’я речовин. Окрім витоків машинного мастила, яке знаходилося в турбінах і трансформаторах гідроелектростанції, та ворожих мін, знесених потоками, у воді ще чимало шкідливих «сюрпризів». Це й хімікати, збудники інфекційних хвороб із кладовищ, туалетів, сміттєзвалищ.

Усе це може опинитися в криницях та відкритих водоймах на територіях, що підтоплені внаслідок підриву ГЕС російськими окупантами.

«Ця небезпека пов'язана з тим, що там знаходяться населені пункти, які абсолютно не пристосовані до того, щоб там така ситуація сталася. Тобто там є і смітники, і відходи, і туалети, і все, що пов'язане із життєдіяльністю. І все це буде під водою. Усе це вплине на епідемічну ситуацію», – зазначив 6 червня в ефірі «Радіо НВ» професор кафедри екології Києво-Могилянської академії, експерт Кримськотатарського ресурсного центру Євген Хлобистов.

На місяцях вже працюють фахівці Центру контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ) та відбирають проби води з водойм і криниць тощо, повідомляє Міністерство охорони здоров’я.

Як знизити ризик виникнення інфекційних захворювань

Населенню на підтоплених територіях фахівці рекомендують дотримуватися таких правил:

- пийте тільки бутильовану або привізну воду;

- воду для приготування їжі та господарських потреб беріть тільки з перевірених джерел. Річка чи криниця у дворі – більше не є перевіреними джерелами води. Як і водопровід, призначений для технічних цілей;

- кип’ятіть або дезінфікуйте в інший спосіб воду, взяту для пиття, миття фруктів, ягід чи посуду. Проте пам’ятайте, що кип’ятіння не позбавляє воду хімічного забруднення;

- відмовтеся від продуктів, які були підтоплені водою (навіть від консервації);

- піддавайте всі продукти термічній обробці (варіння, смаження, запікання);

- ретельно мийте руки з милом;

- не вдягайте одяг, який був забруднений під час підтоплення, без попереднього прання та дезінфекції.

Крім того, збільшується ризик отруєння від зараженої риби. У наступні 3-5 днів на Херсонщині та підтоплених районах на Запоріжжі через стрімке падіння рівня води спостерігатиметься мор риби. Збирати таку рибу та вживати (солити чи в’ялити) категорично заборонено! Є ризик захворювання на ботулізм.

МОЗ повідомляє, що з цієї причини в областях формуються запаси антибіотиків та сорбентів для лікування гострих кишкових інфекцій.

У разі якщо ви відчуваєте болі в животі, маєте блювоту, діарею, підвищену температуру тіла та інші незвичні симптоми, не вдавайтеся до самолікування – негайно звертайтеся до лікаря.

На головній світлині: Херсон, 6 червня 2023 р. Фото: Євген Малолєтка

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів