Міський голова Херсона Ігор Колихаєв, викрадений російськими окупантами, нині може перебувати в підвалах будівлі ФСБ у Сімферополі. Принаймні так стверджує свідок, який теж пройшов полон і нещодавно повернувся в Україну.
Про можливе місце утримання херсонського мера повідомила у фейсбуці Ганна Мамонова, яка працює в «Лабораторії журналістики суспільного інтересу». Уже другий рік вона займається документуванням воєнних злочинів російських військових. Досліджувала, зокрема, і мережу катівень на Херсонщині, й екологічні наслідки підриву Каховської ГЕС.
Свідчення колишнього полоненого
За словами документалістки, їй вдалося поспілкуватися з чоловіком, який 2,5 роки відсидів у підвалі будівлі ФСБ в Сімферополі, а нещодавно повернувся в Україну.
«Каже, що бачив Колихаєва, викраденого мера Херсона, у підвалі ФСБ. Мер тримається. Останній раз мені підтверджували, що Колихаєв саме у підвалі ФСБ в Сімферополі навесні 2024-го. За пів року нічого не змінилося. Росіяни приховують, де тримають Колихаєва. Заперечують і існування в’язниці в підвалі будівлі ФСБ. Але люди потрошку звільняються звідти, повертаються в Україну й таємно переповідають, кого там бачили. Відкрито говорити – небезпечно для бранців», – зазначила Ганна Мамонова.
Де бачили Ігоря Колихаєва
Нагадаємо, що Ігор Колихаєв був викрадений окупантами в Херсоні у червні 2022 року. Тобто 53-річний мер міста теж уже майже 2,5 роки перебуває в російському полоні. При цьому його точне місцеперебування до останнього часу було невідоме.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Міський голова Херсона Ігор Колихаєв: другий день народження в полоні
Як повідомляла «Гривна», у січні цього року колишній бранець Тарас Букрєєв розповідав, що декілька разів зустрічав Колихаєва. Зокрема, бачив його в застінках у Голій Пристані, а потім у Чаплинці перебував з ним в одній камері.
Ганна Мамонова пише, що до листопада 2022-го Колихаєва тримали в ІТТ в Херсоні в окремій камері, потім зі всіма бранцями перевезли в Олешки:
«Там він сидів не в одиночці. Я говорила з людиною, яка була там. Розповідав, як вони разом грали в саморобні шашки, морський бій».
Потім мера відвезли в таємну в’язницю на Чонгарі, створену окупантами в колишньому гуртожитку наших прикордонників.
«У Чонгарі Колихаєва бачив чоловік, який відкупився з полону за 7 тисяч доларів. Він платив за себе, дружину й племінника. За кожного по 7. Потім мера перевезли в Крим. Так склався шлях Колихаєва за 2,5 роки полону», – зазначає документалістка.
Вона додає, що не має свідчень, що мера катують у прямому сенсі, застосовуючи побої чи струм. Але будь-який полон – це завжди знущання і злочин, наголошує Мамонова.
Катівень у Криму стає все більше
Щодо таємної в’язниці в підвалі будівлі ФСБ в Криму, яку окупанти приховують, то, за словами документалістки, її похапцем створили у 2022 році.
«У підвалі тупо поробили стінки, немає туалетів, умивальників – нічого такого. До 22-го року там була фсбшна серверна», – додає Мамонова.
Крім того, вона стверджує, що в Сімферополі окупанти створили вже три СІЗО, наразі будують четверте. До повномасштабного вторгнення на півострові було лише одне СІЗО. Можна тільки уявити, яку кількість людей на ТОТ Херсонської та Запорізької областей росіяни утримують у цих катівнях…
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Катування з маніакальною жорстокістю: історія родини з Херсона, що пережила полон
На світлині: мер Херсона Ігор Колихаєв, архівне фото зі сторінки Колихаєва у фейсбуці