Посадовців органів місцевого самоврядування Одеської області звинувачують у порушенні мовного законодавства під час своєї роботи. У результаті стосовно двох мерів, голови райради та шістьох депутатів складено протоколи.
Про це 20 грудня повідомив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь. За його словами, секретаріат Уповноваженого систематично отримує звернення громадян щодо застосування недержавної мови посадовими особами Одещини.
Зокрема, протягом 2023 року Уповноважений провів чотири заходи з державного контролю щодо використання української мови представниками місцевого самоврядування Одещини. За результатами склали шість протоколів про порушення стосовно таких посадовців:
- голови Білгород-Дністровської райради (застосування недержавної мови під час засідання президії райради);
- депутата Болградської міськради (застосування недержавної мови під час пленарного засідання сесії міськради);
- Болградського міського голови (застосування недержавної мови під час пленарного засідання сесії міськради);
- двох депутатів Одеської міськради (застосування недержавної мови під час пленарного засідання сесії міськради);
- депутата Овідіопольської селищної ради (застосування недержавної мови під час засідання постійної комісії з питань бюджету селищної ради).
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Одещині досі безперешкодно ретранслюються російські телеканали
Окремо склали протоколи про адмінпорушення щодо:
- Кодимського міського голови (застосування недержавної мови під час звернення до громадськості);
- двох депутатів Одеської міськради (застосовування недержавної мови під час публічного звіту перед виборцями; застосування недержавної мови під час сесії міськради) тощо.
Крім того, 20 грудня розпочали заходи державного контролю щодо депутата Южненської міської ради через застосування недержавної мови під час пленарного засідання сесії.
Уповноважений нагадує, що у статті 12 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» вказано, що робочою мовою діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій державної і комунальної форм власності, у тому числі мовою засідань, заходів, зустрічей та мовою робочого спілкування, є державна мова.
«В умовах воєнного стану депутати Одещини продовжують порушувати норми мовного закону. Незважаючи на ефективну обласну мовну програму, Одеська міська рада ігнорує права громадян України та не створює кращих умов для утвердження та популяризації державної мови. Курси, розмовні клуби, книгарні, підтримка обдарованої молоді та вчителів, боротьба з дезінформацією та протидія ворожим наративам, а також контроль за дотриманням мовного закону є, на жаль, не всюди. Коли ж відбудеться деколонізація інформаційного простору, а депутати нарешті заговорять українською?» – наголошує Тарас Кремінь.
Він додав, що з-понад 500 безоплатних мовних курсів, які діють по всій території України, на Одещині працює лише 19 локацій, а в самій Одесі – декілька. Для міста-мільйонника це катастрофічно мало.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Жителі Тарутиного й Березиного на Одещині не хочуть перейменовувати селища, але нові назви їм може обрати парламент
Тэги: