Ліду разом з кількома іншими учнями Новопетрівської спеціальної школи Снігурівського району російські окупанти у 2022 році вивезли спочатку на Херсонщину, а потім – на територію Росії. На початку червня цього року 5 вихованців школи вдалося повернути з депортації.
Історію 17-річної Ліди розповіли на сторінці в соцмережі благодійної організації Save Ukraine, завдяки якій дітей повернули додому.
Ліда була звичайним підлітком, любила екстремальний спорт, футбол і танці. Після початку повномасштабного вторгнення РФ діти та персонал школи-інтернату сподівалися, що все швидко закінчиться, і росіяни підуть з України. Але ситуація не ставала кращою. Через постійні обстріли вони змушені були довго жити в підвалі.
У Новобузькій міській раді повідомили, що в навчальному закладі на момент окупації перебувало 15 вихованців. Обласна влада разом з представниками Цивільного захисту та Червоного Хреста підготували для них «зелений коридор», але через втручання ворога евакуацію було зірвано. А потім окупанти силоміць вивезли дітей та персонал до Херсонщини, звідти – до Краснодарського краю. В листопаді того ж року дітей разом із супроводжуючими вдалося повернути з території росії до Грузії.
30 квітня 2022 року на територію інтернату заїхав російський танк. Окупанти привезли із собою іграшки, любʼязно розмовляли з дітьми, намагаючись завоювати довіру. У Ліди закарбувалося в пам'яті, як російський військовий на ім'я Ніколай посадив на коліна малого Назара, в якого був день народження, і намагався переконати його поїхати з ними. Але хлопчик категорично сказав: «Ні!».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Розстріл вихователів та небезпечна подорож: як у березні 2022-го з Миколаєва евакуювали дітей-сиріт
За декілька днів російські військові повернулися і повідомили, що забирають дітей у Росію на оздоровлення. Ніхто не хотів їхати, діти плакали, були ладні залишитися жити в підвалі, ніж їхати в чужу країну. До групи, яку супроводжували невідомі чоловік і жінка, приставили охорону. Діти збирали речі в паніці, а росіяни все це знімали на відео. Потім усіх посадили в машини з військовими.
«На відео видно, що ми плачемо. Ми всі боялися. Відчували, ніби в полон забирають», – розповідає про той день Ліда.
Вона додає, що її та ще двох дівчат везли в машині з військовими. На півдорозі їх пересадили у військовий «Тигр». Через річку Дніпро дітей переправляли на іржавому човні, а потім повезли на вокзал, де посадили на потяг.
«Спочатку ми думали, що везтимуть у Крим. Але дуже скоро наші ілюзії розбилися: ми зрозуміли, що їдемо в Росію», – згадує Ліда.
Після виснажливої подорожі через окуповані території діти опинилися в таборі в Анапі. Перебування там дівчина називає – наче в клітці.
Дітям заборонили не тільки українську символіку, а й говорити українською. Ліда добре памʼятає одного хлопчика в таборі, в якого куртка була в українських національних кольорах. Тоді вона вивернула ту куртку навиворіт, аби тільки хлопчика не побили.
Порятунок прийшов несподівано.
«Коли я дізналася, що їду в Україну, то від радощів футболку собі розірвала. І навіть коли нас зустріли люди із Save Ukraine, я не могла повірити, що вже в Україні. Постійно питала: я говорю українською і мене всі розуміють?» – емоційно розповідає Ліда.
П’ятеро вихованців Новопетрівської спеціальної школи через 2 роки після депортації повернулися додому. Фото: фейсбук/Новобузька міська рада
Дітей з Новопетрівської спеціальної школи вдалося врятувати ще у 2022 році – їх перевезли у Грузію, де вони й проживали. Наразі 5 із них через 2 роки після депортації повернулися додому. Четверо поїдуть у нові сім'ї – обласна влада займалася пошуком близьких родичів дітей. А 17-річна Ліда з вересня почне навчання в професійному ліцеї.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Окупаційна влада відкрито заявила, що частину незаконно вивезених дітей Херсонщини вже віддали в родини
На головній світлині: 17-річна Ліда, скріншот з відео, фейсбук/Save Ukraine
Тэги: