Уже третій тиждень на одному з полів у Первомайській громаді працюють мінно-пошукові собаки – аби допомогти розмінувати землі Миколаївської області.
Такі собаки-сапери зазвичай залучаються до розмінування земель сільськогосподарського призначення. Тож на полях у Первомайській громаді працюють одразу два кінологічні розрахунки Міжрегіонального центру швидкого реагування ДСНС України. Це дві собаки, бельгійські вівчарки Альф і Квад, та двоє кінологів, повідомляє пресслужба ГУ ДСНС України в Миколаївській області.
Заступник начальника кінологічної групи Олександр Журід розповідає, що саме на цій ділянці вже обстежили 23 300 кв. м територій та виявили 30 одиниць боєприпасів. Серед них – касетні боєприпаси, артилерійські снаряди та гранатометні постріли.
«Собаки працюють 6 днів на тиждень. Вони навчені, треновані, і щодня демонструють гарні результати. Але слід розуміти, що собаки – не роботи, вони можуть помилятися, і це є нормальною практикою. На їхню ефективність впливає чимало факторів. Переважно це погодні умови, а також інтенсивність боїв або обстрілів на ділянці, що обстежується. Наприклад, якщо сюди регулярно “прилітало” і земля просочена запахом вибухівки, то собака може помилково позначити місце виявлення боєприпасу, адже основний їхній детектор – це нюх. Усе це враховується під час планування роботи», – розповідає керівник групи.
За словами Олександра Журіда, за поведінкою собаки має слідкувати його провідник – кінолог-сапер. При цьому спеціаліст на свій розсуд має право або зняти чотирилапого на цілий день з ділянки, якщо вона підняла ніс і погано нюхає, або замотивувати її іграми чи смаколиками.
Робота кінологічних розрахунків має свої особливості, та головна їхня перевага в тому, що тільки собаки можуть виявляти та позначати місце знаходження снарядів із пластиковими корпусами. Тоді як металодетектор реагує тільки на металевий корпус або складові боєприпасу. А також собаки можуть виявляти вибухові речовини навіть ті, що сховані під товстим шаром землі.
За алгоритмом, собаки обнюхують стежку в межах певного периметра, повертаються тим же маршрутом, яким ішли, і переходять далі. І так, поки не пройдуть увесь квадрат. Якщо пес чує запах вибухової речовини, він зупиняється на певній відстані або сідає.
«Собака позначає пасивною усадкою місце виходу запаху. Далі кінолог-сапер відкликає собаку на безпечну відстань. Потім або залучає піротехніків, або сам бере металошукач і йде перевіряти місце позначення», – розповідає керівник групи.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Розміновують Херсонщину, шукають загиблих та йдуть на штурми: цікаві факти про собак-поліцейських
На світлинах: вівчарки-сапери Альф і Квад та кінологи-піротехніки працюють на Миколаївщині. Фото: Фейсбук/ГУ ДСНС у Миколаївській області
Тэги: