Додому повернули 16 дітей, депортованих із Херсонщини «на відпочинок»

Додому повернули 16 дітей, депортованих із Херсонщини «на відпочинок»

Автор: Марина Поліщук 05 Лютого 2023 15:00

Волонтерам благодійного фонду Save Ukraine вдалося вивезти 16 дітей, яких російські окупанти депортували з Херсонської області до Росії або відправили до тимчасово окупованого Криму в табори нібито «на відпочинок». Це була вже третя місія фонду щодо порятунку викрадених дітей. Деталі операції розповів виконавчий директор Save Ukraine Микола Кулеба та волонтери організації.

Українські діти тривалий час не бачили своїх рідних: хтось протягом кількох місяців, а деякі – майже рік. Усіх їх росіяни розвезли по різних місцях: одні перебували в Краснодарському краї, інші – у тимчасово окупованому Криму, у таборах Феодосії та Євпаторії.

«Шістнадцять українських дітей віком від 8 до 17 років окупанти примусово перевезли на територію рф та тимчасово окуповані українські міста начебто для “оздоровлення” у дитячих таборах. Але після деокупації Херсонщини та Харківщини не повернули додому до батьків. Єдине, що дозволяли робити дітям, це іноді спілкуватися з мамами по аудіозв’язку або переписуватися в месенджерах»,повідомив Микола Кулеба, який у 2014-2021 роках був на посаді Уповноваженого Президента України з прав дитини.

Він додав, що більшість дітей із Херсонщини відправили на «відпочинок» у жовтні. «Які табори відпочинку можуть бути у жовтні?» – задає він цілком логічне питання.

За словами Кулеби, батькам, які намагалися забрати дітей назад, окупанти повідомляли: «Хто вам взагалі сказав, що це був відпочинок? Ми проводили евакуацію, рятували ваших дітей».

Також під час цієї евакуації вдалося повернути додому дітей, яких росіяни не віддали минулого разу через відсутність батьків.  

«Є діти, яких ми не змогли забрати під час минулої евакуації, хоча були всі необхідні документи, перекладені російською. Але тоді з нами не було їхніх батьків, і ті заклади після консультацій з відповідними органами РФ відмовилися віддавати дітей. У них була істерика, тому що діти чекали на своїх батьків і думали, що ті приїдуть. У результаті дітям довелося чекати ще декілька місяців», – розповів Кулеба.

Повернути дітей додому було нелегко, тому рятувальна операція тривала досить довго. Передусім потрібно було провести ґрунтовну підготовку задля безпеки дітей. Спочатку їх треба було знайти, доїхати туди. А потім владнати ситуацію вже на місці, оскільки керівництво таборів постійно чинило опір батькам та вигадувало якісь відмовки, щоб не дати дітям повернутися в Україну, кажуть волонтери організації Save Ukraine.

А далі команду чекали випробування на кордоні: росіяни не хотіли випускати автобус із дітьми з території РФ.

«Коли ситуацію нарешті вирішили, виникла ще одна перепона: нашу групу не випускали російські прикордонники зі своєї території. Тож лише на латвійському кордоні нам разом із дітьми вдалося виїхати з Росії», – йдеться на сторінці Save Ukraine в соцмережі.

«Неможливо розказати словами ті емоції, які мами й діти пережили в момент зустрічі, а потім коли вже опинилися в Україні. Болючі й радісні водночас. І це так добре, що вони нарешті разом. А моя команда не зупиняється. Ми продовжуємо готуватися до наступної рятувальної операції, щоб якомога більше українських дітей повернути в Україну, в їхні родини. Адже для нас важлива кожна дитина, кожне життя», – зазначив Микола Кулеба.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Ти не повернешся в Херсон, це 100 відсотків». The Guardian – про українських дітей, яких окупанти вивезли «на відпочинок»

Він додав, що наразі росіяни намагаються всіляко перешкодити поверненню депортованих з України дітей. Це робиться для того, аби русифікувати їх. Він каже, що до дітей у так званих «таборах» ставилися добре саме з цією метою.

«Стратегія росіян передбачає не покарання – вони хотіли залишити дітей в РФ. Вони розуміють, що чим довше дитина знаходитиметься на їхній території, тим краще вони її зможуть русифікувати», – підкреслив Кулеба.

Усі фото: Facebook/Save Ukraine та Facebook/Микола Кулеба

 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів