Чи буде більшість ВПО отримувати допомогу з лютого 2024 року

Чи буде більшість ВПО отримувати допомогу з лютого 2024 року

Автор: Євген Веселов 15 Січня 2024 18:10

Одне з найболючіших питань – зміни в правилах нарахування виплат внутрішньо переміщеним особам (ВПО), які вступають в дію з 1 лютого 2024 року. Передбачається, якщо Постанову Кабміну № 709 не змінять, то кількість отримувачів скоротиться з 2,5 млн. осіб до 170 тис. ВПО. Для Херсонщини, переважна частина жителів якої вимушена була покинути свої домівки, це серйозний удар. «Гривна» зібрала інформацію стосовно цієї теми.

СКІЛЬКИ В НАС ВПО

Всього в Україні зареєстровано близько 5 млн ВПО, у Херсонській області – 41 523, повідомляє Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

Десятки тисяч жителів Херсонщини стали ВПО, виїхали в різні регіони України. Лише на території Херсонської громади зареєстровано близько 12 тисяч ВПО. Це переселенці з інших районів Херсонської області, а також громадяни, які втратили житло під час підтоплення внаслідок підриву росіянами дамби Каховської ГЕС.

За даними Мінсоцполітики, найбільше ВПО – у Києві та області (402 635 та 334 568 відповідно), а також на Донеччині, Харківщині, Дніпропетровщині, Луганщині, Запоріжжі та Одещині. Найменше ВПО – на Рівненщині, Волині та Херсонщині.

Сума допомоги для всіх осіб, які проживають в Україні та є ВПО – 2 тис. грн, для людей з інвалідністю та дітей – 3 тис. грн.

КОМУ ВИПЛАТИ ПРОДОВЖАТЬ?

У Мінсоцполітики кажуть, що насамперед пропонується продовжити виплати для пенсіонерів-переселенців і тих ВПО, які не мають можливості працевлаштуватися через об'єктивні обставини, одночасно поєднуючи це з наданням важливих соціальних послуг (насамперед послуг з догляду за дітьми, таких як муніципальна няня), а також стимулюючи працездатних членів таких сімей шукати роботу, звертатися за грантовими програмами для започаткування власної справи, проходити перенавчання тощо.

Також пропонується суттєво переглянути можливості призначення допомоги малозабезпеченим, щоб ті сім'ї, які опинилися в ризику бідності, могли активно нею користуватися.

Зареєстрованим після 1 серпня 2023 року щомісячну допомогу подовжать на пів року за таких умов:

- середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача не перевищує 8372 гривень;

- ВПО має рідних працездатного віку, які доглядають за дітьми віком до 6 років (включно) або тяжко хворими дітьми, особами з інвалідністю I чи II груп;

- виховує трьох і більше дітей віком до 18 років;

- доглядає за особами, які досягли 80-річного віку;

- студентам, які навчаються за денною або дуальною формою, не зареєстровані чи не проживають у гуртожитку;

- протягом перших 6 місяців отримання виплат ВПО працевлаштувався, розпочав діяльність як ФОП або отримав грант на бізнес/ваучер на навчання тощо і його середньомісячний дохід не перевищує 6279 гривень;

- уповноважена особа/отримувач, які втратили працездатність, у тому числі досягли пенсійного віку, та отримують пенсію, розмір якої не перевищує трьох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на 1 січня року, в якому призначається допомога;

- неповнолітнім та малолітнім дітям, які прибули без супроводу законного представника.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Позбавлення виплат, незаконне звільнення, відновлення документів – юристи відповіли на запитання переселенців

ЩО КАЖУТЬ У МІНІСТЕРСТВІ

В інтерв’ю «Укрінформ» міністр соціальної політики України Оксана Жолнович розповіла наступне:

«Дуже велика кількість людей, ми розуміємо, змушені були переміститися з зони бойових дій у більш безпечні регіони України. Очевидно, що цим людям потрібно було, безумовно, надавати підтримку, незалежно від того, який дохід був у людини, яке майно було в людини, – вони виїжджали без нічого.

Але разом із тим, ми також повинні орієнтуватися й на те, як це відбувається за кордоном. Там підтримка надається, але паралельно людину стимулюють активно брати відповідальність за своє життя в свої руки, працевлаштовуватися, соціалізуватися, що дуже важливо, що ми, наприклад, помітили, відвідуючи окремі там центри комплексного проживання.

Коли людина ніде не працює, у неї нема потреби виходити за межі того центру. Вона не соціалізується. Дуже важливо, щоби ці люди взаємодіяли з соціумом, щоб вони розуміли, що вони частина тої громади, нехай навіть тимчасово, в яку вони переселилися, щоби була взаємодія і щоби кожен брав на себе відповідальність за своє життя. Це, до речі, і психологічно поновлює контроль над собою, тобто це дозволяє ставати більш психологічно стійким.

Відповідно, зараз ми запровадили ряд змін, які передбачають строковість допомоги внутрішньо переміщеним особам, і розглядаються дуже гнучко. Ми ще зараз також затвердили, що в найближчі тижні внесемо зміни до допомоги внутрішньо переміщеним особам, де будемо чітко розмежовувати, що всі, хто можуть працювати, – мають, мусять працювати; хто здійснює догляд за дітьми і нема садочків, нема шкіл, школи-онлайн – значить, ми підтримуємо цих людей. Бо дуже важливо, щоби догляд за дітьми відбувався якісний. Хтось здійснює догляд за людьми з інвалідністю або є пенсіонерами і, зрозуміло, не можуть працювати – їм підтримка й допомога буде продовжена і збережена».

ЩО КАЖУТЬ ОПОНЕНТИ?

За ініціативою Мінсоцполітики, влітку 2023 року було прийнято постанову Кабміну № 709. Посадовиця зазначила, що якщо цю постанову не змінити, то з 1 лютого 2024 року виплати припиняться великій кількості ВПО. Про це віцепрем’єр-міністр Ірина Верещук заявила в підсумковому інтерв’ю на телеканалі «Інтер». Вона наголосила, що за внесення змін виступають і Президент, і прем’єр-міністр. Оскільки йдеться про те, що виплати можуть втратити понад 2 мільйони людей.

«Звичайно, цього не можна допустити. Тому зараз напрацьовуються такі зміни до постанови, щоб зберегти виплати для вразливих категорій переселенців. Ми чекаємо від Мінсоцполітики внесення її на розгляд уряду», – додала Ірина Верещук.

Народний депутат від Херсонщини Сергій Козир є членом тимчасової спеціальної комісії з питань захисту ВПО. Він зазначив:

«Щодо 2000 та 3000 грн. Звернулися до Міністерства соціальної політики, Міністерства фінансів і Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій щодо вжиття негайних заходів для автоматичного продовження цих виплат з 1 лютого 2024 року. Незважаючи на надскладну ситуацію з доходами держбюджету, ці мінімальні виплати для ВПО мають бути збережені».

ЩО КАЖУТЬ ЛЮДИ?

Ми зібрали коментарі жителів Херсонщині в соцмережі.

«Спочатку влада закликає жителів деокупованих громад виїжджати, а потім забирає у них кошти підтримки. Виглядає як заклик – повертайтесь під обстріли», – каже Юрій.

***

«П’ять тисяч, які отримую на себе та дитину, йдуть виключно на оренду житла в Миколаєві. І то цих коштів не вистачає. Треба платити комуналку і в Миколаєві, і в Херсоні (принаймні опалення та квартплату). Так, я працюю вчителем, отримую заробітну плату, але це лише покриває основні потреби. Не дай бог захворіти чи ще щось», – розповідає Оксана.

***
«Як я влаштуюсь на роботу, коли в мене двоє дітей шкільного віку, вони постійно хворіють. Чоловік у ЗСУ, він присилає гроші, але більша частина повертається знову ж таки на фронт, бо треба купляти запчастини, ремонтувати машини, обладнання. В нашій родині кожна копійка важлива», – ділиться Євгенія.

***
«Напевно, є в певна логіка у скороченні кількості людей, що отримують виплати. Є ті, хто має дохід гарний, а отримує ще 2 тисячі, є ті, хто просто не хоче працювати, живе на гуманітарку. Але судячи з того, що кажуть, буде значне скорочення, система не справедлива. Нехай вираховують тих, кому безпідставно платять. Наприклад, знаю випадки, коли їдуть у сусідню громаду чи область та реєструються ВПО, а самі живуть вдома», – розмірковує Альона.

Поки зміни до Постанови, яка регламентує виплати, немає. Тому обговорення ситуації щодо виплат серед ВПО тривають. Обов’язково повідомимо про те, як будуть розвиватися події.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Купували квартири, земельні ділянки та елітні авто: понад 130 тисяч переселенців позбавили виплат 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів