Через затоплення ми втратили половину лісів на півдні України
Ілюстративне фото

Через затоплення ми втратили половину лісів на півдні України

Автор: Марина Поліщук 25 Червня 2023 14:30

Затоплена частина лісів на лівобережжі Херсонської області може загинути. Надто довге перебування у воді згубно діє як на листяні, так і на хвойні насадження. І хоча через окупацію фахівці не мають доступу до лісових масивів лівобережжя, усе ж певні висновки вже роблять. Отже, як вплине підрив російськими окупантами дамби Каховської ГЕС на лісове господарство Херсонщини та чи є шанс вижити для наших лісів?

«МОКРА» СТАТИСТИКА

Внаслідок повені водою залило 55 тисяч гектарів лісів на Херсонщині. Із них 8 тисяч гектарів знаходяться на правобережній частині області, решта – це окуповані території лівого берега. Такі дані станом на вечір 6 червня, коли сталася трагедія, оприлюднила пресслужба ДП «Ліси України».

Проте пізніше ці цифри зросли. Зокрема, станом на 14 червня було відомо вже про понад 61 тисячу гектарів лісів Херсонщини, які потрапили в зону затоплення. Згідно з офіційним ресурсом Міністерства захисту довкілля «ЕкоЗагроза», найбільше від повені постраждали насадження «Олешківського лісомисливського господарства». Території деяких лісництв на сто відсотків опинилися у воді. 


Затоплені зелені насадження півдня, червень 2023 р. Фото: ДП «Ліси України»

Загалом статистика затоплення лісів Херсонщини станом на 14 червня 2023 року була такою:

ДП «Каховське лісове господарство»: затоплено 6639 га – 24% від загальної площі лісів цього підприємства. Зокрема:

- Новокаховське лісництво – 98%,
- Бериславське лісництво – 100%,
- Корсунське лісництво – 19%.

ДП «Голопристанське лісове господарство»: затоплено 17515 га – 41% від загальної площі лісів цього підприємства. Зокрема:

- Збур'ївське лісництво – 35%,
- Чулаківське лісництво – 30%,
- Рибальченське лісництво – 100%,
- Іванівське лісництво – 97,5%,
- Геройське лісництво – 100%.

ДП «Олешківське лісомисливське господарство»: затоплено 36906 га – 57% від загальної площі лісів підприємства. Зокрема:

- Білозерське лісництво – 100%,
- Херсонське лісництво – 100%,
- Токарівське лісництво – 73%,
- Кринківське лісництво – 100%,
- Дніпровське лісництво – 44,9%,
- Олешківське лісництво – 56%.


Затоплені ліси Херсонщини, червень 2023 р. Фото з відкритих джерел

Також затоплено 280 гектарів (11%) лісів держпідприємства «Степовий філіал Українського науково-дослідного інституту лісового господарства
та агролісомеліорації».

Крім того, зазначається в «ЕкоЗагрозі», є велика ймовірність того, що вода знищила 17 лісових розсадників на території Херсонщини.

ЩО МИ ВТРАЧАЄМО

«Мої родичі живуть у селі Кардашинка на лівобережжі. На щастя, вони виїхали з окупації, тож змогли уникнути затоплення. Але вони розповідають, що соснові ліси поблизу села довго стояли у воді, а подекуди вода ще й досі залишається. Вони спілкувалися зі знайомим лісником – той каже, що велика частина лісу загине. Стільки води для цих дерев – це згуба. І при цьому треба розуміти, що коріння сосни йде глибоко в землю, але процес загнивання вже розпочався, бо застій води досить тривалий. Дуже шкода наших лісів. Страшно уявити наслідки, до яких може призвести їхня загибель», – розповіла «Гривні» пані Наталя, жителька Херсона.

Українська науковиця Ольга Качалова, яка працює в Чеському науково-дослідному інституті ландшафту та декоративного садівництва Сільва Тарука, опублікувала порівняльні супутникові знімки затопленої частини Херсонщини – станом на 3 та 8 червня. На деяких із них видно й масштаб затоплених лісів.

«У районі Коханів підтопило навіть ліс (!), що нічого хорошого, бо це вже вище рівня плавнів», – зазначає науковиця.


Супутникові знімки, на яких видно масштаб затоплення лісів поблизу сіл Кардашинка та Кохани. Верхнє фото - 3 червня, нижнє фото - 8 червня. Фото: Facebook/Ольга Качалова

Рукотворний ліс на Херсонщині є найбільшим у Європі. За даними обласного управління лісового та мисливського господарства, він вкриває 78 тисяч гектарів на загальній площі земель 172 тисячі гектарів. Основна мета, з якою десятиліттями створювався наш ліс, – це стримування наступу пісків Олешківської пустелі на сільськогосподарські землі. Також ліс слугує захисником від ерозії ґрунтів та піщаних буревіїв.

Лісові масиви Херсонщини, переважно соснові насадження, уже постраждали від масштабних низових та верхових пожеж, спричинених обстрілами окупантів. Тепер до цього додалася й вода...

«Оцінити збитки, нанесені лісовому господарству, зараз достатньо складно, адже в нас немає доступу до окупованих територій. Проте можна спрогнозувати ситуацію.

Лівобережжя Дніпра на Херсонщині засаджено сосновими лісами. Родючий пласт лісів і молоді насадження могло вже буквально знести потоком води. Сосна добре росте там, де сухо. У підтоплених місцях застояна вода провокує розвиток кореневої гнилі, змінює кислотність ґрунту. Це загрожує загибелі дерев, якщо вода стоятиме до 20 днів, як це прогнозують. Під особливою загрозою опиняються дерева віком до 10 років»,повідомив 6 червня в. о. гендиректора ДП «Ліси України» Юрій Болоховець.

!!! При підтопленні тривалістю до 10 днів –
гине до 30% лісових насаджень
!!! При тривалому підтопленні (від 10 до 20 днів)
ймовірність загибелі становить до 70%
                                                      ДП «Ліси України»


Рукотворні ліси Херсонщині створені, щоб стримувати піски. Фото з відкритих джерел

Про загальні збитки, завданні довкіллю внаслідок підриву Каховської ГЕС, розповів міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець. За його словами, збитки вже становлять понад $ 1,5 млрд. Але верифікація нових даних триває, тож розмір шкоди може сягнути сотень мільярдів гривень.

«Ми об’єктивно розуміємо, що частину екосистем втратили назавжди. Вони вже не відновляться. Ми втратили ендемічні види тварин. Це види, які існували лише в одному місці на землі – на півдні України. Ми втратили половину лісу на цій території», – зазначив міністр. 

НАСЛІДКИ ТА ВІДНОВЛЕННЯ

Фахівці «Південного лісового офісу» прогнозують короткострокові та довгострокові наслідки підтоплення лісових масивів півдня України.

Короткострокові наслідки (до пів року):

- загнивання коренів і загибель дерев через брак кисню;

- погіршення санітарного стану дерев різних порід внаслідок масового ураження хворобами й шкідниками;

- деградація якості ґрунту, зниження його родючості, поширення ерозійних процесів;

- втрата біорізноманіття в лісах і в суміжних ландшафтах.

«Через підтоплення, скоріш за все, загине частина березових і дубових лісів, у тому числі й одні з найбільших дубів-велетнів Херсонщини, що ростуть у Збур’ївському лісництві неподалік від берега Дніпра. Хвойні також мають мало шансів, адже ми спостерігаємо тривале перебування дерев у воді та вологому ґрунті», – додають у «Південному лісовому офісі».

Довгострокові наслідки (почнемо спостерігати їх через рік):

- посилення опустелювання;

- всихання насаджень у зв’язку зі зниженням рівня ґрунтових вод;

- загроза екосистемним функціям, які виконують ліси (збереження води, захист ґрунтів від водної та вітрової ерозії, очищення повітря, продукування кисню та поглинання вуглецю);

- можливе підвищення пожежної небезпеки у зв’язку із зниженням рівня ґрунтових вод у хвойних насадженнях.


Рукотворні ліси Херсонщини до війни. Фото з відкритих джерел

Якщо процес деокупації лівобережної Херсонщини затягнеться і, отже, неможливо буде негайно зайнятися відновленням лісів, то існує ризик, що на територіях, які постраждали від затоплення, може відбутися самозаліснення інвазійними (чужорідними) деревними породами та чагарниками.

Для відтворення всіх загиблих через підтоплення лісів необхідно біля 300 мільйонів сіянців різних порід, зазначається на ресурсі «ЕкоЗагроза».

Тому ДП «Ліси України» планує вже цього року розпочати будівництво лісового селекційно-насіннєвого центру для вирощування садивного матеріалу на базі філії «Миколаївське лісове господарство». Зазначається, що реалізація цього проєкту дозволить забезпечити потреби в саджанцях для відновлення лісів на півдні, зокрема й постраждалих від руйнування Каховської ГЕС.

Публікацію здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів