Високі ціни, тиск з боку окупантів, відсутність грошей, світла та будь-яких перспектив. Саме так можна описати реальну ситуацію на лівобережжі Херсонщини, яке поки контролюють російські війська.
Поки пропаганда ворога намагається створити картинку "покращення життя" в "нових регіонах" (так рашисти називають тимчасово окуповані регіони) для споживання російською публікою, місцеві жителі на собі відчувають "радість" від приходу окупантів. Як зараз живуть жителі лівого берега Херсонщини? Журналісти видання "Гривна" на умовах анонімності поспілкувалися з людьми, що вимушені жити під окупацією, та проаналізували сторінки в соцмережах, які створили пропагандисти.
Космічні ціни та відсутність світла
Наш співрозмовник - житель міста, яке знаходиться на передній лінії фронту (ім'я та населений пункт не називаємо для безпеки людини). За його словами, життя в населеному пункті з кожним днем стає більш нестерпним. Понад місяць у місті відсутня електроенергія, є проблеми зі зв'язком.
"Рятують генератори, але зрозуміло, що не в усіх вони є. Сусіди, у кого є генератор, допомагають іншим зарядити телефони, ліхтарі. Бензин місцеві "бізнесмени" возять з Криму. Інтернет та зв'язок пробивається місцями український. Це - єдина можливість зв'язатися з рідними. Люди все більше намагаються не виходити з домівок, бо це небезпечно. Можна натрапити на перевірку військових. Максимум - дійти до ринку або магазину", - каже чоловік.
Співрозмовник каже, що подекуди магазини працюють і придбати найнеобхідніше можна. Більше продукції на ринку. Але ціни занадто високі.
Цю проблему підтверджують і окупаційні чиновники. Зокрема, місцеві рашистські "ЗМІ" передають заяви так званого "голови уряду" Андрія Алєксєєнка, який повідомив про чергові штрафи для магазинів за порушення "наказу губернатора", що регулює ціни. Варто додати, що така штучна регуляція цінової політики де-факто свідчить про проблеми з ринком: відсутність нормальної логістики, конкуренції та дефіцит на групи товарів. Попри гучні заяви колаборантів про "входження" Херсонщини до складу рф та "інтеграції", бізнес та великі мережі тих самих супермаркетів бюджетного сегменту не поспішають заходити на окуповану територію.
Медицина та мародерство
Як каже наш співрозмовник, через активні бойові дії на лівобережжі в місто все більше заїжджає "нових" російських військових. Через це місцеві ризикують потрапити під чергові фільтрації - перевірки телефонів та документів. Таким чином окупанти шукають українське підпілля та патріотично налаштованих громадян. Особливу увагу приділяють тим, хто досі не отримав російський паспорт або "посвідку на проживання на території рф", як того вимагають окупаційні органи влади в регіоні.
"Хтозна, чого від них чекати. Можуть просто в яму кинути, побити, вивезти… Нові "гості" заселяються в порожні будинки, мародерять, забирають машини. Нові спалахи відбуваються, коли заходить підкріплення чи ротація", - каже співрозмовник.
Уже відомі випадки вбивства окупантами мирного населення. Зокрема, у селищі Нечаєве рашисти розстріляли подружжя. В Олешках жертвою російських військових став місцевий житель, тіло якого знайшли в центрі міста посеред вулиці.
Ситуація з медициною також складна. Медикаментів не вистачає, придбати їх можна лише на ринку в "перекупів" за завищеними цінами. Інколи доводиться просити знайомих придбати препарати в Скадовську або Генічеську, якщо ті туди їдуть. У цих містах, каже житель лівобережжя, із забезпеченням та цінами проблем менше. Щоб отримати допомогу в лікарні, потрібно мати російський паспорт і так званий "поліс".
"Уже давно оголосили, що в нашій лікарні приймати людей без російських документів не будуть. Подекуди місцеві лікарі, що залишилися, приймають і тих, у кого лише український паспорт, але це, скоріше, виняток. Лікарів не вистачає. Більшість переїхала в Скадовськ, куди також возять людей", - каже місцевий.
Відсутність зарплат та пенсій
Зарплати, пенсії та соцвиплати - окрема проблема на тимчасово окупованих територіях, про яку писала "Гривна". Наш співрозмовник підтверджує інформацію про затримки всіх виплат по кілька місяців.
ЧИТАЙТЕ ПО ТЕМІ: Без зарплат та пенсій: реалії "російського світу" на тимчасово окупованій частині Херсонщини
Як пишуть жителі тимчасово окупованих територій в соцмережах, так звана влада від серпня-вересня до листопада не платила вчителям, працівникам "комунальних підприємств" та бюджетної сфери. Без виплат лишалися пенсіонери. Лише минулого тижня деякі кошти почати надходити на картки російських банків, і то не всім.
"За пенсіями доводиться їздити до інших міст через всі ці блокпости. З нашого міста я не бачив автобусів, але кажуть, що десь можна записатися на безкоштовний проїзд, але й те не завжди. Зазвичай возять таксисти, або сусіди кооперуються між собою. Але це не гарантує, що гроші дадуть. Або їх немає, або людей немає в списках. Знову ж таки, потрібен паспорт. Рятують українська допомога, пенсії. Можна оформити міжнародну допомогу, але це складно. У місті є так звані "міняли", які міняють гривні з карток на готівкові рублі", - каже чоловік.
Робота лише на окупантів та жодних перспектив
Моніторячи інформаційний простір окупантів ми натрапили на досить цікавий анонімний допис людини з лівобережжя, яка наразі працює в окупаційних структурах та навіть бере участь в пропагандистських програмах. Її слова описують ситуацію щодо роботи та бізнесу на загарбаних росіянами території.
"Був гарний бізнес у промисловій сфері, але зі зрозумілих причин повністю втрачений. Вирішив взяти участь у конкурсі "Лідери відродження", який виявився дуже довгим і в підсумку - безглуздим. Паралельно влаштувався працювати на держпідприємство. Це жах, багато некомпетентних людей, для яких 100000 рублів - величезна зарплата, тобто очевидно, що люди не на своєму місці. За рік роботи уряду крім базових речей, постійних скандалів та марнотратства федеральних грошей, нічого не робиться. По промисловості взагалі повний нуль, багато підприємств евакуювали, куди все поділося, не відомо. Зараз створити свій бізнес на лівому березі практично нереально, тому що отримати порожнє нормальне приміщення в оренду нереально. Сальдо лише своїм відписує. Через воєнний стан та комендантську годину розваг - повний нуль. Про створення родини взагалі не йдеться. Більшість їдуть у великі міста, хтось в Азію, Європу. Лишаються пенсіонери, яким легко втулити дичину, які тут усі професіонали, і ті, хто приїхав за довгим рублем з інших регіонів. Тому нічого гарного для молоді в нашій області зараз взагалі немає", - пише житель лівобережжя.
У коментарях місцеві жителі додають, що робочі місця навіть у так званих бюджетних установах окупантів скорочуються, попри реальну нестачу кадрів. Особливий провал - в освіті. Більшість шкіл так і не відкрилась через брак учителів. Місцеві освітяни відмовляються працювати на окупантів, а заробітчани з рф не поспішають їхати у "відрядження". У тих школах, які змогли запустити, навчання дітей перетворилося на промивання мізків, мілітаризацію та знімальний майданчик для пропагандистських сюжетів.
"Усе більше людей намагаються виїжджати, але це стає дедалі складніше. Перевізники є, але ціна виїзду стартує від 200 доларів. Знайомі, яким вдалося виїхати, кажуть про перевірки на блокпостах, допити фсб на пропускних пунктах. Дуже важка фільтрація. Особливо коли їдеш з українським паспортом. Багато хто втікає від постійних обстрілів углиб - у Скадовськ, Залізний Порт, Генічеськ, але й там легко потрапити під репресії. Місцеві колаборанти також здебільшого евакуювалися", - каже наш співрозмовник.
За його словами, попри постійний тиск окупантів, більшість населення його міста вірить в ЗСУ та чекає українських захисників.
Публікацію здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів
Тэги: