Виборчі бюлетені: як не заплутатись

Автор: Ольга ЛЯШОК 16 Жовтня 2020 12:27

Зміни до Виборчого кодексу, прийняті парламентом улітку цього року, торкнулися й бюлетенів. Отже, 25 жовтня на місцевих виборах ми отримаємо виборчі бюлетені нової форми з відкритими списками кандидатів. Як не заплутатися в них і правильно заповнювати?

Форма, розмір і колір

24 вересня Центральна виборча комісія затвердила форму та колір бюлетенів, які використовуватимуться на місцевих виборах у кінці жовтня. За повідомленням прес-служби ЦВК, виборчі бюлетені надрукують на однаковому папері державною мовою та лише з одного боку. Вони відрізнятимуться, насамперед, за кольором.

«Чому різні кольори? Для розрізнення типу виборів і більш легкого підрахунку голосів. Українці отримають одразу кілька бюлетенів», – ідеться в повідомленні.

Затверджені кольори бюлетенів:

  • блакитного кольору – бюлетені з виборів депутатів Верховної Ради АР Крим, обласної ради;
  • світло-зеленого кольору – з виборів депутатів районної ради;
  • світло-жовтого кольору – з виборів депутатів міської ради;
  • світло-сірого кольору – з виборів депутатів районної в місті ради;
  • кремового кольору – з ви борів депутатів сільської, селищної ради;
  • світло-рожевого кольору – з виборів сільського, селищного, міського голови.

Довжина бюлетеня залежить від кількості партій, які зареєструються для участі в місцевих виборах. А вже кількість своїх кандидатів у кожному бюлетені партія визначатиме сама – від 5 до 12 осіб.

Скільки буде бюлетенів?

Виборець отримає кілька бюлетенів. Загаломпередбачено, що видаватимуть по 4 бюлетені (в Херсоні див. нижче) для голосування за:

  • голову (села, селища, міста);
  • депутата сільської (міської) ради;
  • депутата районної ради;
  • депутата обласної ради.

Бюлетень для голосування за мера міста чи голову села буде звичним – треба зі списку прізвищ кандидатів обрати одного та поставити навпроти нього «галочку».

У маленьких населених пунктах із кількістю виборців до 10 тисяч так само поіменно голосуватимемо за депутатів до рад. Тобто бюлетені матимуть традиційний вигляд.для голосування за депутатів районних, міських, обласних рад виборці отримають незвичні бюлетені з відкритими списками. В лівій частині бюлетеня треба зі списку обрати партію та поставити навпроти неї «галочку», а в правій частині бюлетеня обрати кандидата від цієї партії та вписати його номер.

Такі ж складні бюлетені з трафаретним «віконечком» отримають для голосування за сільську чи селищну раду виборці, які мешкають у населеному пункті з кількістю виборців 10 тисяч і більше.

Чи всі виборці отримають по 4 бюлетені?

Загалом так, але є винятки. В Дніпрі, Житомирі, Кривому Розі, Кропивницькому, Полтаві, Херсонікожний виборець отримає по 5 бюлетенів. У цих містах відбуватимуться вибори до районних у місті рад. Тому п’ятий бюлетень також матиме трафаретне «віконце», й спочатку треба буде поставити «галочку» за обрану партію та вписати «трафаретний» номер кандидата від цієї ж партії.

Як правильно заповнювати бюллетень

Бюлетень нового зразка треба «читати» по горизонталі: ліворуч – перелік партій, посередині – два квадратики для позначок, праворуч – пронумерований перелік кандидатів від кожної партії.

Крок 1. Спочатку обираємо партію та ставимо «галочку», «плюсик» чи іншу позначку в першому (пустому) квадраті навпроти назви обраної партії. Зверніть увагу! Позначку необхідно зробити ЛИШЕ в одному квадраті. Якщо в бюлетені будуть позначки навпроти більш як однієї політичної сили, він буде визнаний недійсним.

Крок 2. Зі списку прізвищ кандидатів, надрукованих праворуч навпроти обраної вами партії, обираємо одне прізвище та вписуємо його порядковий номер до другого квадрату (з трафаретом, який раніше був на конвертах).

Вносити цифри для голосування за кандидата треба дуже уважно. По-перше, треба внести максимально точний номер, який зазначено поряд із його прізвищем (наприклад: не 2, а 02; не 8, а 08 тощо). По-друге, цифри у віконце слід вносити не від руки, а згідно з трафаретом – так, як раніше вписували поштовий індекс на конвертах, тобто по пунктиру (дивіться малюнок унизу). Зверніть увагу! Вводити номер кандидата зі списку потрібно лише в полі з трафаретом. Підкреслювати чи якось інакше виділяти прізвище кандидата в списку НЕ ПОТРІБНО. Якщо позначити прізвище кандидата неправильно, бюлетень буде визнано недійсним.

Чи можна поміняти зіпсований бюлетень?

Скоріш за все, будуть купа зіпсованих бюлетенів і нарікання з боку людей із вадами зору тощо. Тож чи можна поміняти зіпсований бюлетень? Так. Виборець має право невід-кладно звернутись із письмовою заявою до члена виборчої комісії, який видав йому бюлетень, із проханням видати інший в обмін на неправильно заповнений.

Бюлетень можна поміняти тільки один раз. Зверніть увагу! Бюлетень не буде вважатися зіпсованим, якщо виборець проголосує тільки за партію й не поставить «трафаретний» номер за кандидата. В такому разі голос виборця іде на підтримку партії в цілому.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів