Український південь – особливо вразлива ціль: чому окупанти поновили масовані атаки на енергетику

Український південь – особливо вразлива ціль: чому окупанти поновили масовані атаки на енергетику

Автор: Дарина Лапіна 27 Мар. 2024 14:21

В березні цього року терористи рф поновили свою тактику масованих ракетних ударів по енергетичній інфраструктурі України. Хоча енергетики і готувались до подібних підступів ворога заздалегідь, проте атак на енергосистему все ж таки очікували зимою. То чому ж ворог поновив масовані обстріли об’єктів енергетики саме навесні? Думки українських експертів з цього приводу різняться.

Українські енергетики продовжують верифікацію пошкоджень, які були завдані енергосектору останньою масованою російською атакою 22 березня. Про це повідомив міністр енергетики Герман Галущенко: 

«Це була наймасштабніша атака за весь період великої агресії. Повного розуміння, наскільки зруйновано об’єкти, у нас поки немає. Є великі завали, зараз їх розбирають, не всюди є доступ до устаткування, щоб перевірити стан. Стосовно сум збитків – реальні цифри будуть зрозумілі після верифікації пошкоджень. Але я думаю, що йдеться точно про мільярди. Безумовно, ми всі ці суми будемо надалі вимагати від агресора у відповідних судових позовах», - зазначив міністр.

До слова, орієнтовні збитки довкіллю внаслідок удару рф по ДніпроГЕС станом на 27 березня вже становлять понад 140 млн гривень. Про це доповів міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ДніпроГЕС під ракетним ударом: що відомо та чи можливий прорив дамби (ОНОВЛЕНО)

Також міністр зазначив, що по всій Україні вже утворилося понад 600 тисяч тонн відходів руйнувань, внаслідок постійних російських обстрілів.

 

ТО ЧОМУ САМЕ ЗАРАЗ?

На думку експерта з питань енергетики, президента Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайла Гончара, об’єкти інфраструктури були обрані для ударів заздалегідь. Це є продовженням системних дій по знищенню енергетики, які тривають з осені 2022 року.

Навіть якщо вже немає піку енергоспоживання, сенс нищити енергетику для росіян є. Хоча експерт вважає, що якби подібні удари сталися взимку, наслідки були б більш серйозними, - пояснив Гончар в коментарі ВВС

А от міністр енергетики Герман Галущенко вважає, що нинішні масовані атаки росіян на енергетичні об’єкти пов’язані з експортом електроенергії до країн ЄС. Про це він розповів підчас недавнього брифінгу, передає УНІАН

"Я абсолютно впевнений, що однією з причин те, що ми почали експортувати електроенергію до Європейського Союзу. Я вважаю, що це геополітичне питання. Тому що це також дозволяє країнам ЄС рятуватися від Росії", - сказав він.

Міністр також пояснив, що росіяни змінили тактику та почали атакувати українські енергооб’єкти саме зараз з метою негативного економічного впливу на галузь в Україні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Масований обстріл України: російські окупанти застосували нову тактику 

На терміни атак російських окупантів могли вплинути і “вибори” в рф. Такою думкою поділилася начальниця Об’єднаного координаційного прес-центру Сил оборони півдня України Наталя Гуменюк в ефірі FREEДОМ

«У цій ситуації абсолютно ймовірно, що терміни втілення таких атак посунула підготовка до “виборів”. У них були очевидні ставки на те, що псевдовибори мають відбутися максимально переконливо для світової спільноти» — резюмувала Гуменюк.

Крім того, зима в Україні була не дуже суворою, доповнила вона. Основна ставка країною-агресором робилася не на погоду.

«Зараз, на момент переходу з опалювального сезону на звичайний, росіяни можуть сконцентрувати удари саме на тому, що відновлення роботи промисловості, сільського господарства теж істотно зав’язано на енергетику, зокрема, і робота портової інфраструктури. Може бути, що в пріоритеті у ворога саме такі аспекти», — зазначила гостя ефіру.

Однозначно, що основна ставка росіян зроблена на те, щоб підірвати економіку України загалом, щоби створити внутрішню напругу в державі.

«Кожного разу перемикання електрики і перерозподіл електроенергії в разі аварійних або стабілізаційних відключень створювали певну напругу в суспільстві», — доповнила спікерка.

УКРАЇНСЬКИЙ ПІВДЕНЬ – ЗРУЧНА МІШЕНЬ

Під ударом російських загарбників опинилась і енергетична система півдня України, зокрема Одещини. Окупанти обстріляли енергооб’єкти області 22 та 25 березня.  На щастя, ситуацію в енергосистемі регіону вдалося стабілізувати. Про це в коментарі Суспільному розповів гендиректор ДТЕК Одеські електромережі Дмитро Григор'єв. Втім, багато залежить й від споживачів: 

«Ми закликаємо всі підприємства доєднатися і не використовувати освітлення фасадів, вітрин і торгових залів. Населення закликаємо не користуватися зайвими електропристроями. Особливо в ранкові й вечірні години пікового навантаження».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Частина Одещини без світла: енергетики кажуть – ситуація складна

Атаки по енергосистемі мають ударити по українській економіці, а також збільшити тиск на громадян, таким чином російські війська готуються до активних наступальних дій на фронті. Таку думку висловив військовий експерт та колишній співробітник СБУ Іван Ступак в коментарі Суспільному

«На жаль, наша інфраструктура ще не оговталася після 2022/23 років. Тоді лунала цифра у 30 відсотків пошкодженої інфраструктури. Зараз говорять про 50. Думаю, що вони спробують повторити свій успіх з рештою української інфраструктури. Особливо це стосується півдня, бо його легше досягнути. Чорне море – це зручна локація, аби запускати ракети та безпілотники. Вони летять вкрай низько».

Терористична росія не тільки відкоригувала тактику своїх атак, а також застосовує різні види смертоносного озброєння, наприклад, проти корабельні гіперзвукові ракети «Циркон». Саме ними. зранку 25 березня, окупанти вдарили по Києву. Сили оборони півдня України пояснили, що середня швидкість цих ракет – 9000 км/год. А часто навіть більше. Так, до Кропивницького «Циркон» може долетіти за 3 хвилини, до Запоріжжя і Дніпра – за 2,5 хв. А щоб дістатись до Одеси, Херсона і Миколаєва цій ракеті потрібно менше 1 хвилини.

Фото з сайту Міненерго.

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів