До створення музею війни, який організували у волонтерському центрі, долучилася команда переселенців з Херсона, а також одеський історик Олександр Бабич.
До речі, це не перша творча колаборація відомого одесита з херсонцями. У січні цього року «Гривна» розповідала про започаткування потужного інформаційно-просвітницького проєкту херсонської команди TripMustGoOn спільно з одеситами. Нагадаємо, перша серія проєкту має назву «Правдива історія Київської Русі, де росії і близько не було» – саме Олександр Бабич є автором тексту цієї серії.
Але повернімося до нового проєкту завзятих херсонців та одеситів – музею війни. Більшість членів команди, що створила його, це історики, учителі та науковці, повідомляє Freeдом. А ще всі вони волонтери: передають на фронт автомобілі, амуніцію, збирають тактичні аптечки. На знак подяки військові нерідко передають із фронту так звані «подарунки».
Усе це ввійшло до експозиції музею. Чимало експонатів – від уламків ракет і дронів до ворожої форми та українського озброєння – команда збирала самостійно в прифронтових і деокупованих містах.
За словами волонтерів, музей створили не лише заради історії, а й щоб нагадувати, як важливо допомагати українським бійцям, адже війна триває.
«Цей музей – про війну і про допомогу, про те, як ідуть деякі процеси, що відбуваються як у нашій армії, так і в армії ворога. Як волонтери допомагають нашій армії, і як потім усе акумулюється», – пояснює херсонський краєзнавець, співзасновник центру туризму «ХерсON», волонтер та ініціатор створення музею війни Олексій Білецький.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні розробили порадник волонтеру з перевіреним спорядженням для ЗСУ
У музеї війни є так звана ворожа зона, де представлена уніформа російської армії, раціон окупантів, озброєння, а також сумнівні елементи тактичної медицини. Приміром, окупанти носили із собою іконки.
«Цікава ця дурниця: вона одразу ліпиться на лоб. Якщо тебе “задвухсотили”, то ти вже одразу готовий зустрітися з дияволом у пеклі», – пояснює ініціатор створення музею Олександр Бабич.
Є в експозиції й уламки ворожих ракет, більшість з яких були випущені росіянами по Одесі. Один з уламків – від ракети Х-101, яка у квітні минулого року влучила в багатоповерхівку ЖК «Тірас». Тоді загинуло восьмеро людей, зокрема й херсонка Валерія разом із тримісячною донькою та мамою.
Крім того, у музеї можна побачити й гвинт від ворожого гелікоптера з Чорнобаївки, і уламки від іранського дрона Shahed, і навіть особистий ніж одного з бійців ЗСУ – те, що рятує життя українським воїнам. При цьому музей постійно поповнюється новими експонатами, які волонтерам передають з фронту. Кожен предмет унікальний, у кожного – своя історія.
«Ми одразу записуємо всю історію: де річ було знайдено, хто приніс», – каже Олексій Білецький.
Деякі експонати волонтери привезли особисто. Зокрема, Олександр Бабич як науковець допомагав на деокупованій території з ексгумацією тіл українських військових і лікарів, тож привіз звідти дещо.
«Це було на півночі Херсонської області. В одній із посадок була “орківська” позиція. Там ми знайшли мертвого російського солдата, причому він був десантником, а не “вагнерівцем”. У нього була кепка з написом: “Среди воров все честно”. Я її забрав, тому що це мене, м’яко кажучи, здивувало. Але це їх і характеризує», – розповідає Бабич.
Музей війни в Одесі можна відвідати за донат на потреби ЗСУ для будь-якої волонтерської організації.
Тэги: