Хірурги у Львові захиснику з Херсонщини реконструювали обличчя: кістку з гомілки пересадили в щелепу

Хірурги у Львові захиснику з Херсонщини реконструювали обличчя: кістку з гомілки пересадили в щелепу

Автор: Ганна Власенко 20 Февр. 2024 14:00

Вперше щелепно-лицеві хірурги самостійно - без допомоги іноземних колег - виконали складну мікрохірургічну операцію з реконструкції нижньої щелепи. Пацієнтом став 25-річний Андрій з Херсонщини. Захисник майже два роки чекав на цю операцію, повідомили в реабілітаційному центрі «Незламні».

25-річний Андрій Грушко з селища Чкалове, що на Херсонщині. За професією хлопець тракторист, але жодного дня не працював за цим фахом. Щойно йому виповнилося 18 років, Андрій вирішив доєднатися до війська. На початку повномасштабного вторгнення ніс службу на Донеччині. Там 12 березня 2022 року уламок російського снаряду розтрощив молодому воїнові щелепу та мало не позбавив життя.

«Це був звичайний день на фронті. Ми тримали позиції та стежили за противником. В той час, коли прилетіло, я дивився в бінокль. Вибухова хвиля мене оглушила. Говорити я не міг, не міг зорієнтуватися в просторі, навіть не зрозумів, що сталося», - згадує Андрій.

 

Захисник Андрій, якому провели надскладну операцію. Фото: Центр «Незламні».

Уламок боєприпасу, буквально, розірвав йому пів обличчя. Побратими змогли зупинити масивну кровотечу та евакуювати важко пораненого воїна.

Далі - майже два роки лікування у різних медичних закладах України, останнім з яких стає Національний реабілітаційний центр «Незламні». Сюди Андрій поступив на операцію з реконструкції нижньої щелепи. Через відсутність частини кістки і зубів, молодий чоловік увесь цей час не міг нормально харчуватися: жувати та їсти тверду їжу. Аби це виправити, наші хірурги вставили у щелепу захисника титановий імплант. Утім, на жаль, він не прижився.

«Залишився ще один спосіб допомогти пацієнтові - замістити відсутній фрагмент його власною кісткою. Це одна із найважчих операцій у щелепно-лицевій хірургії. Адже, аби кістка прижилася треба ювелірно з’єднати купу маленьких судин - завтовшки всього з людську волосину. Наші спеціалісти спільно з американськими колегами місії FACE to FACE вже не раз успішно виконували такі мікрохірургічні втручання. Так, наприкінці минулої осені разом вони прооперували більше 10 військових з подібними травмами», - йдеться у дописі Центру.

Спеціалісти зазначають, що набутий досвід нині вже дозволяє нашим щелепно-лицевим хірургам самостійно - без допомоги іноземних спеціалістів - взятися за проведення такої складної реконструктивної операції.

«Першим пацієнтом стає Андрій. Команда лікарів на чолі з керівником Центру голови та шиї Олегом Ковтуняком забирає частину гомілкової кістки разом із м'язами та судинами і пересаджує її в щелепу захисника. Їм вдається успішно зшити всі судини. Після чого хірурги закривають рану клаптем власної шкіри пацієнта. Ця складна мікрохірургічна операція триває цілих 14 годин», - повідомляють у Центрі.

Кістка прижилася. Вже через два тижні після відновлення обличчя Андрій зміг поїхати до дружини та маленького синочка.

«Життя - дуже дорога річ, особливо це розумієш, коли ти на межі життя та смерті. Саме тому я не хочу забирати шрами і шліфувати рубець, аби не забувати про цінність кожного моменту», - каже захисник.

Як раніше повідомила «Гривна». польські лікарі відновили обличчя жительці Миколаївської області, яке було понівечене під час російського обстрілу. Операцію визнано найкращою у світі реконструктивною операцією 2023 року.

Усі фото: Центр "Незламні".

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів