Під час обстрілу Кізомиса поранено дитину: влада хоче посилити примусову евакуацію, однак люди повертаються

Під час обстрілу Кізомиса поранено дитину: влада хоче посилити примусову евакуацію, однак люди повертаються

Автор: Марина Поліщук 16 Апр. 2024 11:07

На Херсонщині влада збирається посилити роботу щодо примусової евакуації населення. Відповідне рішення ухвалили на засіданні обласної комісії 15 квітня.

Зокрема, було вирішено посилити роз’яснювальну роботу серед населення щодо необхідності евакуюватися з територій, які знаходяться під постійними обстрілами, до більш безпечних регіонів країни, повідомила пресслужба ХОВА.

УДАР ПО КІЗОМИСУ – ПОСТРАЖДАЛА ДИТИНА

Співпадіння чи ні, але того ж дня стало відомо, що через нічний російський удар по селу Кізомис Білозерської громади постраждала дитина. Як зазначили в ХОВА, ворожий снаряд здетонував поблизу приватного будинку – уламкові поранення та вибухову травму отримала 16-річна дівчина. Зранку вона звернулася до лікарні, нині життю та здоров’ю дівчини нічого не загрожує.

Ще у квітні минулого року Білозерська селищна військова адміністрація ухвалила рішення про евакуацію жителів сіл Кізомиського старостату. Восени минулого року вже обласна влада оголосила примусову евакуацію родин з дітьми у 23 населених пунктах на лінії зіткнення, серед яких був і Кізомис.

Залишатися там і тоді було небезпечно, і нині загроза нікуди не зникла через постійні обстріли з окупованого лівого берега. Проте, виявляється, у селі й досі перебувають родини з дітьми.

ПОПРИ ВМОВЛЯННЯ ВИЇЖДЖАТИ, ЛЮДИ ПОВЕРТАЮТЬСЯ ДОДОМУ

Як повідомили «Гривні» в Білозерській СВА, у чотирьох селах, які найбільше потерпають від обстрілів – Кізомис, Велетенське, Берегове та Гончарне – досі залишаються люди, попри постійні заклики евакуюватись. Дехто наважується виїжджати, але частіше ідеться про внутрішню міграцію в межах громади чи сусідніх громад, де відносно безпечно.

Наразі майже всі будинки в старостаті пошкоджені, багато зруйнованих, електроенергія буває не завжди. Її намагаються лагодити власними силами, але це до чергового прильоту. Тому однозначно – забезпечити для своїх дітей повноцінне навчання, уже не кажучи про безпеку та гідні умови життя, місцеві жителі не можуть. Влада постійно пропонує їм евакуацію, але…

Хто хотів виїхати, давно це зробив. Більше того, попри вмовляння, люди повертаються до своїх домівок. За даними СВА, зараз у Кізомисі проживають 230 людей, у Велетенському – 260. Загалом у старостинському окрузі залишилося приблизно 530-550 людей. До великої війни проживало близько 1800.

Щодо постраждалої внаслідок обстрілу дівчини, як зазначили у Білозерській військовій адміністрації, цю інформацію передали до служби у справах дітей. З’ясувалося, що дитина свого часу виїхала до Миколаєва, а цього разу приїхала провідати родичів.

«НЕ ХОЧУ, ЩОБ МЕНЕ ПРИНИЖУВАЛИ ЧЕРЕЗ ТЕ, ЩО Я ВПО»

Чому люди залишаються, попри загрозу для життя навіть своїх дітей? Ба більше – навіть повертаються додому, уже побувавши в евакуації.

Ось декілька коментарів від жителів області під дописом ХОВА у фейсбуці:

Ірина: «Компенсуйте нам вартість нашого майна, і ми самі поїдемо. А скитаця по світу, як бомжі, вибачте, люди не мають таких статків, щоб покинути все».

Антоніна: «Одне питання: кому ми там потрібні без грошей, ви хоча б поцікавилися цінами на оренду житла, і ці мізерні ВПО. Як би ви гарантували компенсацію за житло, яке людина залишає, то може тоді і виїздили до більш безпечних територій».

Ольга: «Донька з дитиною вибралися з окупованої території. Була ВПО, а тепер їй відмовили у виплаті ВПО, це просто ганьба. Ми тут нікому не потрібні, особливо владі, бо нам ще потрібно платити».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Грошова допомога ВПО: уряд продовжив термін подачі заяв

А ось як пояснила «Гривні» своє небажання виїжджати жителька одного із сіл Білозерської громади пані Олена:

«Я живу одна й приглядаю за будинком своїх сусідів. Нещодавно сусідка телефонувала й розповіла, як намагалася влаштуватися на роботу – вони родиною виїхали на Київщину. Так от, прийшла вона в приватну фірму з продажу саджанців за оголошенням, що в офіс потрібен оператор 1С для прийому замовлень. Та коли на місці дізналися, що вона – ВПО, то відповіли, що вакансія є, але – сапати на поле. 

Я розумію, що такі випадки, мабуть, є винятком. Але я не хочу цього – щоб мене принижували через те, що я ВПО. Тож краще я буду вдома, у своїй хаті, доглядатиму за городом та господарством. А обстріли – дасть Бог, минеться».

В Херсонській обласній військовій адміністрації нагадали, що евакуація здійснюється щоденно безкоштовними автобусами та потягами. На кінцевій зупинці евакуйованих зустрічають представники ОВА, ДСНС та Червоного Хреста й проводять реєстрацію та розселення ВПО, здійснюють всі необхідні грошові виплати та надають гуманітарну й психологічну допомогу. З евакуацією також допомагають волонтерські організації та благодійні фонди.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як евакуюватися з Херсона автобусом чи потягом: корисні номера телефонів

На головній світлині: зруйновані будинки в одному із сіл Білозерської громади, квітень-2024. Фото: Білозерська СВА

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів