Якщо досі вважаєте, що щеплення в обов`язковому порядку потрібно робити тільки дітям і підліткам, тоді ви помиляєтеся. Медичні фахівці запевняють, вакцинація - єдиний надійний спосіб захиститися від хвороби незалежно від віку.

У дитячому садочку та школі щеплення роблять систематично під наглядом медичної сестри, а ось у дорослому віці ми повинні самостійно турбуватися та відраховувати певний проміжок часу. Наразі медики розділяють вакцинацію на обов`язкову та за станом здоров`я.

Обов`язкова вакцинація

Сьогодні до переліку обов`язкових відносяться щеплення від дифтерії та правця. Це гострі інфекційні захворювання, які є небезпечними для людського організму і можуть призвести до смерті. Якщо дифтерія вражає дихальні шляхи, то правець - нервову систему.

Останній раз ці щеплення роблять у 16-річному віці. А далі слід повторювати кожні 10 років, тобто у 26, 36.

У Херсонській області є 92,7 тисяч доз вакцини, до складу якої входять компоненти проти дифтерії, а саме: АКДП – 32 101 доз, АДП – 4200 доз, АДП-м – 41 652 доз та вакцина Пента-Хіб - 14 800 доз.

Потрібна ревакцинація і від кору, краснухи та паротиту. Щеплення необхідно повторювати у віці 22-29 років (в залежності від термінів останньої ревакцинації), а потім через кожні 10 років.

Медики радять не забувати і про гепатит Б, адже він вражає печінку і може нашкодити всьому організму. За умови виконання вакцинації і ревакцинації в дитячому віці, імунітет зберігається протягом 7-8 років. Повторно рекомендується зробити дорослим у віці від 20 до 55 років.

Особливо слід стежити за регулярністю ревакцинації проти гепатиту Б людям, які входять до групи ризику: медичний персонал, донори, люди, що готуються до хірургічних операцій, переливань крові.

Зазначимо, що дана вакцинація є безкоштовною, адже закуповується за кошти держави. Тому звертайтеся до сімейного лікаря та узгоджуйте час вакцинування. З моменту придбання вакцини має пройти не більше двох годин, тому краще купувати її перед щепленням. Якщо порушити правило, препарат може втратити свої властивості. Тому домовляйтеся з лікарем заздалегідь.

Вакцинація за станом здоров`я

Також є щеплення, які варто робити лише під час хвороби або високого ризику захворювання. До них належить: "вітрянка", туберкульоз, грип тощо.

Наприклад, щеплення від "вітрянки" дорослій людині може бути зроблене в будь-якому віці, але тільки якщо в дитинстві вона не перехворіла або не була щеплена, а значить, немає імунітету до цього захворювання. Імунітет після щеплення від "вітрянки" зберігається довше 30 років. Тому програми ревакцинації не передбачені (тобто щеплення від "вітрянки" робиться один раз в житті).

Щеплення від "вітрянки" можна зробити і для профілактики захворювання, якщо мав місце контакт з хворою людиною. Представники Департаменту охорони здоров`я Херсонської ОДА вважають, що цей захід ефективний, якщо вакцинація проведена не пізніше 72 годин після контакту здорової людини з хворим. Вартість однієї дози вакцини - приблизно 1000 гривень.

Вакцинація від грипу також є важливою, адже можна підхопити вірус та опинитися на лікарняному ліжку. Тому при перших симптомах варто не зволікати та відвідати лікаря. Він встановить остаточний діагноз та розповість чи потрібно вакцинуватися найближчим часом. Вартість вакцин від грипу складає приблизно 300 гривень за 0,5 мл.

Що стосується туберкульозу, то повторну ревакцинацію роблять тільки за рекомендацією медиків, а також людям, які можуть контактувати з хворими на туберкульоз: медикам, робітникам соціальних служб та місць позбавлення волі.

До речі, придбати вакцину можна у 7 аптечних пунктах Херсона:

- Північний мікрорайон (вул. Генерала Алмазова, 37);

- біля залізничного вокзалу (площа Привокзальна, 1);

- центр міста (пр. Ушакова, 56 та 57);

- центр міста (площа Свободи, 9-А);

- мікрорайон ХБК (Університетська, 157);

- Житлоселище (вул. Комарова, 2).

Тэги:

Важно
Медицина
Херсон
Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів