Звільнення Содоля: провал операції в Кринках та оновлення генералітету

Звільнення Содоля: провал операції в Кринках та оновлення генералітету

Автор: Олександр Дмитрук 27 Июня 2024 10:40

Звільнення командувача Об’єднаних сил ЗСУ генерал-лейтенанта Юрія Содоля лишилося без публічного пояснення причин від Президента Володимира Зеленського. Кадровій ротації у вищих офіцерських кабінетах передував скандал.

Зокрема, начальник штабу бригади «Азов» Богдан Кротевич подав заяву на Содоля до Державного бюро розслідування через великі втрати особового складу, що сталися внаслідок виконання його наказів. В соцмережах вже колишнього командувача Об’єднаних сил назвали «м’яником» та вказали на його провали по всій лінії фронту. 

Журналісти УП, посилаючись на власні джерела та анонімних співрозмовників в лавах ЗСУ, намагалися розібратися в реальних причинах звільнення Содоля з посади. Зокрема, в матеріалі медіа є згадки про операцію Сил оборони на лівобережжі Херсонщини — в селі Кринки, де українські захисники утримують плацдарм, який більше півроку безуспішно штурмують російські окупанти.

КРИНКИ — ПРОВАЛ СОДОЛЯ?

Однією з найбільш невдалих операцій Юрія Содоля автори Української правди називають саме «херсонську». Мова про бої в селі Кринки на лівобережжі Херсонської області. Як пише УП, операція з утворення плацдарму в населеному пункті почалась восени 2023 року. Морська піхота під командуванням Содоля стала ядром ризикованої висадки Сил оборони на лівому березі Дніпра.

Один зі співрозмовників УП навіть називав це село по той бік Дніпра "кладовищем корпусу морської піхоти". Командири-морпіхи різних рівнів розповідали про абсолютну непідготовленість операції. Ідеться про відсутність ППО, величезний брак човнів для перетину Дніпра, неможливість забезпечити оперативну логістику їжі, води, БК, а також евакуацію поранених і загиблих. Про супутні проблеми та потенційні наслідки висадки морпіхи доповідали Юрію Содолю.

"На початку операції ми позичали човни в територіальної оборони. Логістику через Дніпро було дуже важко проводити. Як на мене, проблемою при плануванні було нерозуміння кількості та якості противника на напрямку. А також занадто широкий фронт наступу. Війна – це непередбачувана дія. Планування чомусь у нас проводиться, виходячи з найоптимістичнішого розвитку подій, а по факту події розвиваються найгіршим чином. І складається враження, що такий сценарій взагалі ніхто не розглядав, а мав би", – ділиться з УП один із офіцерів батальйону морської піхоти.

Журналісти, посилаючись на співрозмовників в лавах морської піхоти, пишуть, що нібито сам Содоль щонайменше раз минулого року безпосередньо переправлявся в Кринки, щоб на власні очі побачити реальну ситуацію. Співрозмовник УП серед командирів морських піхотинців, що брав участь у висадці на лівому березі, заявив, що не проводив би цю операцію в принципі. Адже навіть якби Силам оборони вдалося створити стабільний плацдарм у Кринках, його треба було б "насичувати людьми". А цих людей просто не було. 

"Содоль провалив історію з Кринками, а потім пішов керувати харківською операцією. Найважливіше питання, яке турбує військових, які були в його підпорядкуванні, чи буде якась відповідальність за його дії? Чи його відсторонять, а потім знову кудись призначать?" – запитує одне з джерел УП у керівництві морських піхотинців. 

Однак, провал в історії з Кринками пов’язаний не лише з персоною Содоля. За інформацією журналістів, проблема плацдарму на лівобережжі комплексна. Як зазначає УП, командувач ВМС ЗСУ Олексій Неїжпапа не виконав обіцянку про надання кілька тисяч човнів для проведення «херсонської операції». Морпіхи отримали лише півтори сотні плавзасобів. Операцію в Кринках, на думку співрозмовника журналістів, «замовило» політичне керівництво держави, а не військове.

ОНОВЛЕННЯ ГЕНЕРАЛІТЕТУ ТРИВАЄ?

Нагадаємо, що 24 червня Володимир Зеленський своїм указом призначив на посаду командувача Об’єднаних сил ЗСУ бригадного генерала Андрія Гнатова, який раніше був начальником штабу, а пізніше – командиром 36-ї окремої бригади морської піхоти. У 2022 році очолив штаб і став заступником командувача військ оперативного командування «Південь» Сухопутних військ ЗСУ. Того ж року змінив генерала Дмитра Марченка, очоливши оборону Миколаєва. У листопаді 2022 року був одним із командувачів, що відповідав за звільнення Херсонщини.

На думку експертів, таким чином в ЗСУ триває оновлення старої генеральської генерації. УП зазначає, що звільнення Содоля та усе, що передувало йому, проявило проблеми в українській армії та необхідність змінювати підходи до ведення високотехнологічної війни. І після публічної репутаційної страти Содоля ігнорувати далі критику на адресу командування стане неможливим. Джерела журналістів повідомляють, що в кабінетах на Банковій періодично лунають заяви про зміну нинішнього військового керівництва.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів