«Змушували брати рублі, погрожували»: продавці ринків Херсона розповіли, як працювали під російською окупацією

«Змушували брати рублі, погрожували»: продавці ринків Херсона розповіли, як працювали під російською окупацією

Автор: uatv.ua 20 Декабря 2022 09:00

Попри щоденні обстріли, у деокупованому Херсоні відновили роботу продуктові магазини, а міський ринок поступово порожніє. Місцеві жителі намагалися підтримувати його роботу під час російської окупації, кажуть, торгувати доводилося ввезеним товаром і продавати його змушували за рублі. Зараз там ще можна зустріти товари російського виробництва. Продавці ставлять максимально низькі ціни — кажуть, аби скоріше їх позбутися, повідомляє Freeдом.

На спорожнілому ринку Херсона можна побачити закриті павільйони та безлюдні торговельні ряди.

«Торгівлі немає, людей немає. Дуже мало. Не знаю, за день, може, потенційний клієнт один буде і все», — каже продавчиня Анна.

За словами торговців, ринок виглядає зараз так через обстріли російської армії з боку лівого берега. Багато жителів виїхали. Згадують, що під час окупації торгівлю не припиняли. На товари доводилося ставити дві ціни: у гривнях і російських рублях.

«Адміністрація ринку була в нас їхня. Оголошували по ринку, що приймайте рублі. Я намагався рублі не приймати. Казав: “Підіть до міняйл, поміняйте і приходьте з гривнями”. Хто погоджувався, хто скандалив, хто бігав скаржитися в “адміністрацію”. По-різному було. Зараз набагато легше дихається. Вільно. З цими, звісно, виродками, що тут були… Було не дуже добре і приємно жити», — згадує продавець Сергій.

Сергій торгує одягом. Товари з Росії, каже, йому не траплялися. Зараз намагається розпродати все, що було на складі до повномасштабного вторгнення.

Із продуктами ситуація зовсім інша.

«З України нічого не пропускали вони. А російський товар, звичайно, брали, тому що люди приходили, питали, говорили, завезуть чи не завезуть, хоч якийсь уже завезіть, тому що їсти хочуть. Тому ось так доводилося працювати з цим, так. Залишалося, але небагато. Скинули по закупівлі все. Кардинально відрізняється за якістю. Взагалі, я не знаю, як вони в Росії їдять таке. Це жах якийсь. Одне, що мені особисто сподобалося, це ось майонез, так, смачненький. Ось усе, що з них сподобалося. Консерви… Не буду робити таку рекламу, треба ж продавати його», — розповіла продавчиня Марина.

Більшу частину продукції до Херсона завозили з раніше окупованого Криму. За словами продавчині Тетяни, без цих продуктів місто б не вижило. Тепер продає залишки російських товарів за заниженими цінами.

«Виходу не було. Сказали: “Або ти працюєш, або на твоє місце прийдуть”. І не так що просто сказали на словах, а приходили з перевіркою і відкривали свої посвідчення, аж щоб було з супутника видно ось такий герб Російської Федерації. Одразу руки ноги трусилися, а куди діватися. Змушували брати російський рубль. І, припустімо, говорили: “Якщо ти не будеш брати цей російський рубль…”, то прямо таки погрожували. Говорили за в’язницю, за підвал говорили. Так і говорили. Змушували брати не за курсом, а змушували за їхнім курсом, який вони поставили. Рада, звичайно, що наші солдати в місті. Їм зараз важко. Живу над берегом і видно, як це все літає. Коли вони зайшли, то взагалі. Чесно, не вірилося. Я думала це якийсь підступ, розводняк. Я їду додому і просто була в ступорі. Напевно, хвилин 40 просто сльози рікою лилися. Це були одні емоції, чесно», — поділилася Тетяна.

Як розповіла жителька Херсона Тетяна, під час окупації росіяни вводили рублі, але люди мало хто користувався ними. Якість товарів була погана.

«Російські товари зникають, наші українські на полиці. Це так. Приходить життя нормальне. Для нас, що рідна мова, що рідні товари — це рідне, це своє», — додала жінка.

Продавчиня Олена вийшла на роботу вже після деокупації Херсона. Завезені товари їй дісталися «у спадок» від тих, хто підтримував російських окупантів.

«Під час окупації в нас просто забрали наші колаборанти. Змушували нас оформляти російське ПП, змушували брати російські паспорти. Ми відмовлялися і йшли», — сказала вона.

М’ясо і молоко — чи не єдина місцева продукція. З постачанням проблем не було.

«Нас тиснули за рублі, щоб ми брали рублі. Але ми якось намагалися обходити це стороною. Для мене, звісно, це дуже важко, тому що я 15 років пропрацювала вихователькою і ось під час окупації довелося працювати на ринку. Дуже-дуже важко. Виїжджати ні, не збираємося, тому що в нас залишилися, по-перше, мої діти, діти моєї сестри, яка померла, і чоловік її помер, і діти залишилися круглі сироти. Тому ми ось… Документів немає на виїзд і дітей ми вивезти не можемо. Ось доводиться працювати», — розповіла продавчиня Оксана.

Нині українські товари дедалі більше витісняють із прилавків російські. Мирне життя в місті налагоджується, але водночас обстріли не припиняються.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів