Як окупанти пограбували заклади культури Нової Каховки

Як окупанти пограбували заклади культури Нової Каховки

Автор: novakahovka.city 21 Апр. 2023 13:10

Російські окупанти та місцеві колаборанти розграбувати Палац культури, картинну галерею, бібліотеки та інші заклади культури на території Новокаховської територіальної громади. Видання NovaKahovka.City зібрало інформацію про такі випадки.

Нову Каховку на Херсонщині окупували в перші дні масштабного вторгнення РФ в Україну. 26 лютого російські військові зайняли будівлю міської ради і поставили керувати містом місцевого жителя Володимира Леонтьєва. Раніше він працював заступником директора відомої компанії «Чумак» у Каховці та директором Новокаховського заводу будівельних матеріалів №1, який заснував колишній нардеп Іван Вінник.

У перші місяці окупації колаборанти намагалися організувати культурне життя в місті. Зокрема, проводили в міському Палаці культури різні заходи, в тому числі концерти до Дня перемоги, Дня молоді тощо. Їм допомагали в цьому окремі працівники культури зі своїми творчими колективами. А згодом окупанти й колаборанти почали грабувати той же палац, картинну галерею, бібліотеки та інші заклади культури.

Прострелили портрет Шевченка

Російські військові, які мешкали в перші місяці війни у Веселівській музичній школі, понівечили інструменти й залишили після себе бруд і сморід. Про це NovaKahovka.City розповіла начальниця управління культури Новокаховської територіальної громади Наталія Зарудна, яка виїхала з окупації на підконтрольну Україні територію.

За словами начальниці, після боїв перших днів війни, які відбувалися на території села між Каховською ГЕС і Шиловою Балкою, у класах Веселівської музшколи мешкали окупанти. Вона знаходиться на другому поверсі будівлі старостату.

Працівники школи змогли потрапити до приміщення через два місяці після окупації. Те, що вони побачили в класах, шокувало їх. Усюди були розкидані понівечені музичні духові й струнні інструменти, акордеони з порізаними міхами, на піаніно не було половини клавіш. Скрізь – сміття і сморід, залишки їжі, у тому числі армійської тушонки.

За їхніми словами, росіяни в класах не тільки їли, а й справляли нужду. Хоча на поверсі в кінці коридору є сучасний туалет з унітазом і каналізацією.

«На бандуру нагадили, вишитими рушниками підтиралися, портрет Шевченка прострелили», – розповіла жінка.

За її словами, цей підрозділ невдовзі відправили на фронт, а натомість зайшли нацгвардійці, які поводилися більш цивілізовано.

Бібліотеку грабувала поліція

У липні внаслідок нічних вибухів складів з боєкомплектами загарбників у Новій Каховці в районі заводу «Укргідромех» і овочевої оптової бази в приміщенні дитячо-юнацької бібліотеки були вибиті вікна й двері. Вранці наступного дня бібліотекарі викликали окупаційну поліцію. Сподівалися, що вона організує охорону закладу. Замість цього поліцейські винесли з бібліотеки оргтехніку, цінні речі та вивезли в невідомому напрямку. Ніякої охорони не залишили.

Як повідомила NovaKahovka.City директорка Центральної бібліотечної системи Нової Каховки Людмила Петрова, було пошкоджено двоє вхідних дверей, орієнтовно 23 вікна, перестінок з дверима в читальному залі.


У бібліотеці після події. Фото: Олександр Гунько

Вранці після пошкодження окупаційна влада вивезла оргтехніку та нові меблі: стільці, столи. Трохи пізніше вирізали газовий котел. Частину книг – приблизно 10 тисяч – бібліотекарки забрали в центральну бібліотеку.

«Згодом наші дівчата пішли до Леонтьєва поскаржитися, – розповідає Людмила Миколаївна. – Він наказав комунальникам забити двері та вікна бібліотеки дошками. Так вона і стоїть».

Експонати картинної галереї вивезли до Криму

1 листопада з тимчасово окупованої Нової Каховки прийшла звістка про те, що російські військові з картинної галереї імені А. С Гавдзинського масово вивозили художні фонди: твори живопису, графіки, скульптури.


Міська картинна галерея. Фото: Олександр Гунько

«Цей акт мародерства став продовженням масових грабунків російськими окупантами закладів культури, медицини та інших установ міста Херсон та Херсонської області після об’явлення окупаційною владою евакуації населення через ймовірний контрнаступ Збройних сил України», – йшлося у повідомленні на сайті Новокаховської міської ради.


Народний художник України Альбін Гавдзинський у Новокаховській картинній галереї. Фото: з архіву галереї

Художні фонди галереї нараховували понад 1200 експонатів, серед яких унікальна колекція з 297 творів живопису та графіки народного художника України А. С. Гавдзинського. На багатьох із них пензлем майстра було зафіксовано будівництво Каховської ГЕС та Нової Каховки у 1950-і роки.

У галереї, крім робіт Гавдзинського різних періодів, були ще й роботи інших художників, зокрема Ломикіна, Попова, Шелюто, Цимпакова, Глущенка тощо.


Картини А. С. Гавдзинського. Фото: dumskaya.net

«Це навіть не просто національне надбання, такі роботи не в усіх музеях світу є. Там унікальні твори п’ятдесятих років, вони настільки високого рівня виконання, що масштаб цієї втрати для нашої країни порівняний хіба з масштабом трудового подвигу тих людей, котрі будували Каховську ГЕС», – розповіла ЗМІ онука Гавдзинського, керівниця одеської галереї «Будинок художників» Лінда Страутман.

Скільки насправді та які експонати вивезли окупанти, досі невідомо. За повідомленням в соцмережах, їх доправили до Криму, а далі слід втрачається.

Із Палацу культури вивезли апаратуру

У кінці листопада колаборанти пограбували міський Палац культури. Керувала цим «директорка» закладу від окупаційної влади Надія Рєзнікова, яка до війни працювала хореографом у Новокаховській гімназії, була художнім керівником зразкового хореографiчнгого ансамблю «Веснянка».


Палац культури під російськими прапорами. Літо 2022 року. Фото: Олександр Гунько

«Вона розпустила працівників палацу і сказала, щоб більше на роботу не приходили, – розповіла начальниця управління культури Наталія Зарудна. – Натомість разом із чоловіком, якого Рєзнікова зробила завгоспом, перенесла на перший поверх оргтехніку й апаратуру. Наскільки мені відомо, вони вивезли звукову і світлову апаратуру вантажівкою. Те, що не могли вивезти, окупанти просто розстріляли. Наприклад, світильники і люстри в глядацькій залі».

Після того, за словами Наталії Сергіївної, Палац культури не працює.

На Будинок культури впали уламки ракети

У жовтні 2022 року в селищі Козацькому Новокаховської громади пролунав сильний вибух. За інформацією Наталії Зарудної, вночі над селищем було збито ракету. Внаслідок цього її уламки впали на будівлю Будинку культури, було пошкоджено актову залу.


Будинок культури в Козацькому

Нагадаємо, відділ культури Новокаховської міськради ще до війни виграв грант Міністерства культури для облаштування в Будинку культури Козацького Центру надання культурних послуг населенню за прикладом європейських країн. Тут планувалося створювати нові студії, гуртки за інтересами, облаштовувати тренажерні зали, знайти місце для заняття шейпінгом тощо. Також організовувати гастролі артистів, театральних колективів тощо. Однак усе перекреслила війна.

Шкоду встановити неможливо

«Усі інші сільські будинки культури цілі, – розповідає Наталія Зарудна. – Лише у Дніпрянах був приліт, там пробило дах і одну стіну. Уточнити цю інформацію не можу, бо директорка закладу, яка залишилася в окупації, не виходить на зв'язок».

За її словами, міські школи естетичного виховання теж цілі, але не функціонують. Чи вивозили з них щось окупанти, наразі невідомо.
Встановити шкоду, заподіяну окупантами закладам культури громади, нині неможливо, вважає начальниця управління культури.

«З мене теж вимагають таку інформацію, у тому числі з міністерства, – зазначає Наталія Зарудна. – Але я не можу достовірно щось сказати, поки не побачу своїми очима. Після деокупації громади маємо створити спеціальну комісію, яка буде визначати заподіяну шкоду».

Олександр Гунько, NovaKahovka.City

На головній світлині: Палац культури в Новій Каховці. Фото: «Вікіпедія»

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів