«Вулиці Херсона. Ідентифікація», епізод 12: вулиця Генерала Петра Григоренка (відео)

«Вулиці Херсона. Ідентифікація», епізод 12: вулиця Генерала Петра Григоренка (відео)

Автор: Дарина Лапіна 22 Вересня 2024 16:30

Чергова серія проєкту «Вулиці Херсона. Ідентифікація» розповідає про вулицю Генерала Петра Григоренка (колишню Говорова).

Увіковічити пам'ять відомого українського правозахисника, назвавши на його честь вулицю у Херсоні, запропонували представники кримськотатарської спільноти міста. Їхня ініціатива не є випадковою, адже Петро Григоренко у радянські часи був активним учасником руху за повернення депортованих кримських татар на батьківщину – до Криму.

«Ніхто у світі не зробив для кримських татар стільки, скільки зробив Петро Григоренко. Його численні інтерв’ю, заяви, пресконференції сприяли тому, що кримськотатарська проблема вийшла за межі Радянського Союзу», - цитує першого очільника Меджлісу кримськотатарського народу Мустафу Джемілєва Український інститут національної пам’яті. 

Петро Григоренко.

Крім цього Петро Григоренко став засновником першої правозахисної групи в Україні –  Української гельсінської групи.

Члени Української гельсінської групи Микола та Раїса Руденки й Зінаїда та Петро Григоренки.

За свої переконання Петро Григоренко двічі потрапляв до в’язниці, а також був у психіатричній лікарні. Влада СРСР не розуміла, як успішний радянський генерал Петро Григоренко може відмовитись від своїх посад та нагород і захищати простих людей та боротися за відновлення їхніх прав.

З лап каральної психіатрії Григоренку допомогло вибратись те, що на Заході піднялась ціла хвиля на його захист, а київський лікар-психіатр Семен Глузман на основі переданих йому медичних матеріалів по Григоренку, довів, що той абсолютно здоровий. Тому у 1974 році його змушені були випустити, зазначено в статті УІНП.

За кілька років після звільнення генерала Григоренка позбавили громадянства СРСР. Але і після цього, перебуваючи в США, він продовжив займатися правозахисною діяльністю, привертаючи увагу до прав людини в СРСР.

Помер Петро Григоренко 21 лютого 1987-го у Нью – Йорку, похований на українському цвинтарі Баундбрук (штат Нью-Джерсі) у США.

Нагадаємо, нещодавно 164 топоніми у Херсонській громаді та один район обласного центру отримали нові назви, замінивши старі – імперські та радянські, за допомогою яких продовжувалась ментальна окупація України. Напередодні Дня міста Херсонська МВА запустила проєкт «Вулиці Херсона. Ідентифікація», який допоможе глибше пізнати український Херсон та дізнатись історію нових назв вулиць.

Освітній серіал розповідатиме про українських діячів та героїв, на честь яких було перейменовано вулиці міста. У проєкті взяли участь викладачі, науковці, краєзнавці, громадські діячі та інші лідери громадської думки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Усі нові назви топонімів Херсона – в одному списку

Головне фото: wikipedia.org, в тексті: zurnalist.io.ua.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів