У соцмережах та в місцевих пабліках поширюється новина про те, що із 1 жовтня жінки-медики та фармацевти обов’язково мають стати на військовий облік, а ще їм нібито заборонять виїжджати за кордон. ЗСУ та Мінохорони здоров’я дали відповіді на запитання стосовно військового обліку жінок в Україні.
7 жовтня 2022 року Верховна Рада ухвалила закон про внесення змін до статті 1 закону «Про військовий обов’язок і військову службу», яким встановлюється взяття жінок певних професій на військовий облік за їхнім бажанням. Про це нагадали на сторінці Сухопутні війська ЗСУ у Facebook.
Також є наказ Міноборони України від 7 лютого 2022 р. № 35, згідно з яким жінки, які мають медичну або фармацевтичну освіту, мають обов’язково стати на військовий облік. Наказ набуває чинності з 1 жовтня 2023 року.
Постановка на військовий облік – це не мобілізація жінок медиків. Це виконання зміни до закону та узагальнення даних про наявний резерв фахівців медичної сфери в державі.
Пресслужба МОЗ підкреслює, що всі жінки віком від 18 до 60 років, які мають медичну або фармацевтичну освіту, уже мають перебувати на військовому обліку. Ця норма не нова – вона діє ще з 1992 року. Тому більшість жінок-медиків та жінок-фармацевтів наразі вже перебувають на військовому обліку.
Ідеться про жінок, які працюють за такими спеціальностями: лікар, стоматолог, акушерка, сестра медична, фармацевт та провізор, наукова співробітниця, керівниця підрозділів в охороні здоров’я тощо.
Також від січня 2023 року жінки, які навчаються на медичні або фармацевтичні спеціальності, ставляться на військовий облік одразу по закінченню навчання. Заклад освіти за 2 місяці до завершення навчання подає списки жінок-випускниць до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Що зміниться з 1 жовтня?
Сьогодні склалася така ситуація, що частина жінок-медиків не врахована – адже понад 30 років постановка на військовий облік жінок-медиків та жінок-фармацевтів працювала недосконало.
Тому з 1 жовтня 2023 року на військовий облік мають стати всі жінки-медики та жінки-фармацевти, які з певних причин там не перебували.
Аби стати на військовий облік, жінки, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність, матимуть 3 роки – до 31 грудня 2026 року. Тобто кожна жінка вищезгаданої спеціальності, яка досі не перебуває на військовому обліку, має стати на нього протягом найближчих 3 років.
Які обов’язки будуть у жінок, що стануть на облік?
Жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час. Такі жінки виконують військовий обов’язок на рівних засадах із чоловіками. Тобто законодавство не розрізняє військовозобов’язаних жінок і чоловіків.
Що буде з працевлаштуванням?
До 31 грудня 2026 року жінки з медичною та фармацевтичною освітою зможуть працевлаштуватися на роботу без надання військового квитка. Однак під час прийняття на роботу жінок мають попереджати, що підприємство буде зобов’язане повідомити про неї Територіальний центр комплектування.
Далі жінка має самостійно прибути до ТЦК СП для взяття на військовий облік.
Чи можна виїжджати за кордон?
Жінки-медики та жінки-фармацевти можуть безперешкодно виїжджати за кордон. Із 1 жовтня 2023 року жодних змін в умовах виїзду за кордон для жінок не буде. Кожна жінка з медичною та фармацевтичною освітою може вільно перетинати державний кордон, незалежно від того, стоїть вона на військовому обліку чи ні.
Наразі обмеження діють лише для деяких категорій державних службовців та посадових осіб, які обіймають певні посади.
Тим часом на окупованій частині Херсонської області рашисти ведуть дедалі агресивнішу політику незаконної мобілізації цивільного населення. Як розповідала «Гривна», окупанти вигадали навіть систему штрафів для тих, хто не став на облік у так званих «військових комісаріатах».