Військова ціль – освіта: історії знищених росіянами шкіл у Кринках і Козачих Лагерях

Військова ціль – освіта: історії знищених росіянами шкіл у Кринках і Козачих Лагерях

Автор: Дарина Лапіна 02 Сентября 2024 09:15

Російські загарбники повністю знищили 68 закладів освіти на Херсонщині. Дві школи на лівобережжі, в селах Козачі Лагері та Кринки, також потрапили до списку цілей окупантів. Вже третій рік поспіль День знань вчителі й учні цих шкіл проводять без лінійки та квітів, через екрани телефонів і компʼютерів. Та попри все, ці освітні заклади продовжують допомагати своїм учням здобувати знання. 

Цього навчального року через військову агресію росії переважна більшість учнів Херсонщини продовжуватимуть навчатися онлайн. Масове повернення за парти школярів наразі неможливе, адже будівлі системи освіти є цілями російських терористів. Так, за інформацією начальника Херсонської ОВА Олександра Прокудіна, станом на 1 вересня цього року, внаслідок російської агресії на Херсонщині пошкоджено 289 закладів освіти, ще 68 – зруйновані окупантами вщент.

Серед навчальних закладів, що тепер існують лише онлайн, – школи в селах Кринки та Козачі Лагері, на лівобережжі Херсонщини. Ці заклади взаємопов’язані, адже Кринківська школа була філією навчального закладу села Козачі Лагері. До вторгнення у Кринківській школі навчалися близько 70 учнів, 20 із них зараз приєдналися до Козачелагерської – онлайн. Вчителів було 13, четверо залишилися в окупації. Обидва заклади освіти існують тільки віртуально. Про це директорки цих навчальних закладів розповіли «Українській правді».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 50 першокласників переступлять поріг школи в День знань на Херсонщині

69-річна Галина Горбачова, директорка Кринківської школи, зараз живе в Миколаєві. У школі в Кринках, заснованій 1958-го, пані Галина працювала все життя. Будівля навчального закладу одноповерхова, дев’ятирічна, після її закінчення, діти їхали вчитися в технікуми й коледжі або в 10-й і 11-й класи у Козачі Лагері. Пані Галина розповіла, як російські здичавілі загарбники паплюжили школу в Кринках, перед тим, як зруйнувати її остаточно.

«Завезли їх (російських військових – авт.) сюди, пожили вони в школі, не сподобалося їм. Кинули все. Ми ходили туди, вікна забивали, в бібліотеку цвяхами забивали двері, щоб вони шкоди не наробили. В школі було страшне. Парти розбиті, двері познімані. Ми розуміли, що прибирати немає смислу, бо завтра зайдуть, і буде те саме»,  – розказала директорка.

Після підриву Каховської дамби пані Галина переїхала в Козачі Лагері. Там було багато порожніх будинків. А потім з чоловіком, родичкою на кріслі колісному, з домашніми тваринами, директорка Кринківської школи через росію, а потім Сумщину приїхала до Миколаєва, звідки виходить на роботу онлайн. В школу в Козачих Лагерях її взяли на посаду завуча.

Такий вигляд мала школа в селі Кринки до того, як її повністю знищили росіяни. Фото: krunki.at.ua.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На що окупанти перетворили один із кращих навчальних закладів Бериславського району (фото)

Виїхати з рідного села довелось і директорці школи в Козачих Лагерях – 54-річній Ользі Крехелєвій.  Жінка прийняла таке рішення, зокрема через те, що окупанти почали її схиляти до колаборанства. В одному з сусідніх сіл на «співпрацю» пішли 80% вчителів, тоді як з 74 членів педколективу пані Ольги, за її словами, погодилися лише двоє.

У перші дні вторгнення до села увійшли колони росіян, однак прапор України на флагштоку висів до кінця квітня 2022-го. Вчителі встановили чергування, шкільне майно ховали по домівках. У середині червня того ж року до пані Ольги прийшов колаборант з Олешок і сказав, що настав час знайомитися з новою владою й починати співпрацю. Директорці й водночас вчительці історії пані Ользі він повідомив, що тепер вона викладатиме «правильну історію». Коли та відмовилася, застеріг, що варто подумати, бо сьогодні приїхав він, а завтра до неї можуть приїхати «другі рібята».

Пані Ольга з чоловіком вирішила піти з дому й переховуватися в інших людей у селі. І справді, через три дні уночі приїхали «рібята» у військовій формі. Тож  Ольга зважилася їхати з села. Нині родина мешкає на Вінниччині.

А так званим «директором» школи в Козачих Лагерях став тамтешній вчитель інформатики.

«В тихому болоті… щось там водиться. Він був настільки гарним вчителем… ніхто не міг подумати. Він їздив попід дворами до вчителів, які залишилися на окупованій території, і їх примушував співпрацювати. Теж залякував, що до них прийдуть. Це зі слів працівників школи», – розповіла пані Ольга.

Зараз онлайн в її школі навчається 224 дитини, деякі з них виходять на звʼязок з окупації.

«Діти виходять до нас на онлайн-уроки, а батьки в цей час на вулиці, так би мовити, «контролюють» територію, щоб, не дай бог, ніхто не прийшов», – пояснила директорка.

Школа в селі Козачі Лагері до приходу "русского міра".

Зауважимо, що на Херсонщині понад 80% шкіл постраждали від російських обстрілів. 58 тисяч школярів змушені навчатися дистанційно.

За інформацією ХОВА, через російську агресію на правобережжі області були пошкоджені 142 дитсадки, 155 шкіл, 24 заклади позашкільної освіти та 2 заклади спеціалізованої, 12 закладів профосвіти, 11 установ фахової перед вищої освіти, 10 вишів та один заклад післядипломної освіти. Загалом зруйновано 68 освітніх закладів, а ще 289 – пошкоджено.

Російські терористи також продовжують атакувати дітей. З моменту деокупації правобережжя області 11 дітей загинули, 116 – було поранено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Буває, що діти самі звертаються до поліції: куди евакуюють дітей з Херсонщини та як переконують батьків виїжджати

Головна світлина: ХОВА. 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів