На Миколаївщині у водопровідній мережі двох населених пунктів спеціалісти Держпродспоживслужби виявили перевищення вмісту миш'яку.
Ідеться про села Галицинівської сільської територіальної громади, де після перевірки проб питної води в розвідній мережі водопроводів вивили небезпечну речовину.
«За результатами досліджень встановлено невідповідність води вимогам ДСанПіН 2.2.4.-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» за мікробіологічними показниками у населених пунктах Галицинове, Лимани, Лупарево, Прибузьке, Українка, а також перевищення вмісту миш’яку в розвідній мережі водопроводів сіл Лупареве та Лимани», – зазначено в повідомленні Держпродспоживслужби в Миколаївській області.
7 вересня має відбутися позачергове засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, де шукатимуть шляхи виходу із ситуації.
Але ця проблема не нова для зазначених населених пунктів, неподалік від яких знаходиться одне з найбільших у Європі підприємств кольорової металургії – Миколаївський глиноземний завод.
Відходи заводу – так званий червоний шлам – містять важкі метали (миш’як, кадмій, ртуть, свинець тощо), а також хімічні елементи (алюміній, бор, кальцій, хром, стронцій тощо). Усе це виявила експертиза Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України навесні 2021 року.
Шламові поля біля Миколаївського глиноземного заводу. Фото довоєнного часу з відкритих джерел
Експертиза також встановила, що за своїми небезпечними токсичними властивостями відходи червоного шламу можуть негативно впливати на навколишнє природне середовище, а також життя та здоров'я людини. При цьому протягом багатьох десятиліть експлуатації заводу проблема утилізації червоного шламу не вирішувалася.
Як повідомляла «Гривна», сьогодні МГЗ не працює – він зупинився ще 1 березня 2022 року. До війни завод належав російському олігарху Олегу Дерипасці. У червні цього року Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду ухвалила рішення стягнути на користь України основні активи Дерипаски. Серед остаточно конфіскованих активів був і Миколаївський глиноземний завод.
Тож наразі МГЗ, який частково постраждав від російських обстрілів, але основне виробництво вціліло, – на простої. Його подальша доля поки що невідома – в Україні немає ринку для цього підприємства, оскільки алюміній в країні не виробляється.
Ну а токсичні відходи непрацюючого заводу, ймовірно, продовжують отруювати навколишнє середовище та становити небезпеку для навколишніх сіл, зокрема й проникаючи у водопровідні мережі.
Тэги: