2024 рік, як попередні, не був легким для аграріїв Херсонщини. Не зважаючи на труднощі, фермери роблять усе можливе, аби зберегти господарства та забезпечити регіон продовольством.
На додачу до відсутності зрошення через підрив у 2023 році Каховської ГЕС, цьогоріч херсонські аграрії стикнулися ще з однією проблемою – посухою.
За словами голови Асоціації фермерів та приватних землевласників у Херсонській області Олександра Гордієнка, останній раз така посуха була у 2007 році, коли сім місяців опадів не було зовсім.
«Цього року у нас за сільськогосподарський рік випало трохи більше, ніж 160 мм. Ну, хто розуміється, той зрозуміє, що це напівпустеля. Врожаю, зрозуміло, що ані зернових, ані технічних культур не було. Локально пощастило тим, де дощ хоч якось падав. А загалом, Каховської ГЕС немає, водосховища немає, випаровування немає. Окрім цього, скільки вітрів в цьому році було, дуже великі суховії, ну всі посадки спалені, 50% землі точно не обробляється, а може і більше. Тож, урожай поганий», – прокоментував «Новинам Приазов’я» Олександр Гордієнко.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На полі в Бериславському районі трактор натрапив на міну – від вибуху машина загорілася
Ускладнюють ситуацію й ворожі дрони та щільне мінування полів.
«Ми розташовані у Бериславському районі, від Берислава тут 12 кілометрів. У мене прилетіло в господарство – на 2 мільйони збитків, згоріла пшениця, 50 гектарів запасів, з яких насіння мало бути. Ну, прилетіло, згоріло! Дуже важко. Трактори їздять з РЕБами, щоб ви зрозуміли», – прокоментував Гордієнко.
Щодо щільності замінування полів він зазначив:
«Я з господарства вивіз близько 5 тисяч мін. «Камазами» вивозили».
Не меншими труднощами є й кадрові проблеми: через мобілізацію багато працівників – на фронті. Гордієнко говорить, що в його господарстві нині працює тільки третина звичного персоналу, тому він змушений вмовляти виходити на роботу пенсіонерів:
«Люди не хочуть йти на роботу, бо розуміють, що сьогодні, коли береш на роботу, треба звіт давати у ТЦК. Люди не хочуть. У мене залишилося відсотків 30 тих, хто працював, половина з них хворі, вмовляю пенсіонерів, щоб якось допомагали».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Херсонщині сапери обстежили більшу частину сільгоспземель: чому небезпека від мін залишається
Водночас директор департаменту розвитку сільського господарства Херсонської ОВА Юнусов наголошує на ще одній проблемі – недостатній кількості сільськогосподарської техніки. За його словами, за період окупації було знищено понад тисячу одиниць сільгосптехніки, крім того підприємства й зараз потерпати від постійних обстрілів.
«Підприємства не мають змоги вчасно засіяти поля, не мають змоги вчасно зібрати врожай, і це впливає на показники врожайності, на якість зерна», – розповів посадовець «Новинам Приазов’я».
Фото: на Херсонщині трактор наїхав на протипіхотну міну, ДСНС України в Херсонській області
Тэги: