Херсонська область до повномасштабного вторгнення росіян була в лідерах агропромислового комплексу України. Але окупація внесла корективи в аграрний сектор нашого краю.
Наразі війна в Україні розділила Херсонщину по Дніпру - на правий та лівий береги. Останній поки залишається в окупації. Але ми маємо надію, що така ситуація ненадовго. Внаслідок війни та теракту РФ на Каховській ГЕС дуже постраждав аграрний сектор області.
Господарства на правому березі Херсонщини страждають від постійних обстрілів ворога та залишених "подарунків" на полях у вигляді мін різного типу. Лівий берег постраждав від самих окупантів та великої води, яка затопила чимало територій після підриву рашистами Каховської ГЕС.
Попри загальний стереотип про кавуновий регіон, Херсонщина, окрім баштанних, годувала країну різними видами сільгосппродукції. Овочі тисячами тонн з полів області роз’їжджалися по всій країні та на експорт. Наразі ж на базарах Херсона більшість продукції - це врожай із сусідніх областей. На окупованій території - від місцевих фермерів.
Журналісти видання "Гривна" порівняли ціни на Дніпровському ринку Херсона та на тимчасово окупованій території Херсонщини. Для порівняння ми взяли ціни з відомого оптового ринку у Великих Копанях, вартість продукції з якого можна знайти у відкритих джерелах. Зазначимо, що ринок у Копанях наразі - тимчасово підконтрольний окупаційній владі.
Порівнюємо ціни
Для порівняння ми взяли овочі з "бюджетного борщового набору" та огірки й помідори в якості сезонних овочів. Окрім цього, ми порівняємо ціни на символ Херсонської області - кавуни.
Зазначимо, що ціни у Великих Копанях взяті з сайту ринку, тому реальна ціна може відрізнятися. Перевірити дані з джерела ми не можемо через окупацію лівобережжя. Також варто додати, що ми взяли ціни оптового ринку, а не звичайного міського, де вартість тих же овочів може бути в декілька разів вищою.
Щодо оптових цін у місті Миколаїв (ринок "Авангард"), звідки більшість овочів везуть на продаж у Херсон, то ціни значно різняться з Дніпровським ринком - різниця складає близько 10-30 відсотків, залежно від продавців. Але подекуди ці ціни все одно є дорожчими за ціни в Копанях. Із чим це пов'язано?
Тиск на фермерів
Низька вартість овочів на окупованому ринку в Копанях пов'язана з політикою так званої місцевої та обласної влади - тобто гауляйтерів. Вони самі встановлюють ціни, за якими фермери змушені здавати свою продукцію. Журналістам "Гривни" вдалося отримати на умовах анонімності коментар від одного з місцевих фермерів на лівому березі Херсонщини.
"Нам ціни нав'язують. Простими словами - або ми здаємо по їхній ціні наші овочі, або в нас просто всю продукцію забирають чи вона буде гнити на полях. Це копійки, що вони пропонують. "Адміністрація" типу регулює ціни. Якщо ми "виходимо в нуль" або щось зверху заробляємо, якщо встигнемо - то це добре. Так було й того року", - каже фермер.
Варто зазначити, що тиск на фермерів почався ще минулого року, коли Херсон був під російською окупацією, про що писала "Гривна". Тим часом, гауляйтер області Володимир Сальдо рапортував, що херсонські овочі та фрукти йдуть на експорт на Росію. Місцевих фермерів просто грабували, на що деякі з них відповідали зброєю.
«Нам прямо кажуть: або саджаєте ви, або саджаємо ми (до в’язниці. - Прим. ред.). Ми бачимо, що вони тут нічого не робитимуть. Вони вміють тільки грабувати та знищувати. Ми поки не знаємо, як бути, намагаємось об'єднатися і чекаємо на звільнення. Ті, хто крупніший, може хоча б вести якийсь діалог, а дрібні фермери в селах страждають куди більше, у них можуть просто забрати зерно чи овочі, нічого не питаючи», - казали фермери минулого року.
Наразі ж окупаційна влада намагається перевести рейдерство продукції виробників у так зване "легальне" русло - запроваджують реєстрацію в системах РФ, вимагають оформлювати документи за законами Росії, брати паспорти тощо. Як каже наш співрозмовник, знайшлися й ті фермери, які підіграють окупаційній владі, маючи з цього вигоду.
"Є такі, скажемо так, підприємці, які працюють із "владою". Вони викупляють врожай за копійки й везуть його до Криму або до Росії. Зараз ще й питання, знаю, по паях пішло, де людям просто не платять", - каже фермер.
Інформацію нашого співрозмовника підтверджує допис заступника голови Херсонської облради Юрія Соболевського у Facebook. За його словами, деякі з аграріїв, які залишилися в окупації, активно допомагають примусовій паспортизації.
"Орендуючи землі у людей, вони поставили їм такі умови виплат за паї: гроші дадуть тільки тим, у кого є російський паспорт і банківський рахунок. Не думайте, що вам так просто це зійде з рук. Ми все бачимо, тим паче, ви афішуєте про це відкрито. Кожен з вас отримає те, на що заслуговує. На мою думку, зрадники значно гірші, ніж окупанти, бо росіяни хочуть знищити чужий народ, а зрадники допомагають знищувати свій", - написав Соболевський.
Додамо, що окупанти, грабуючи нашу землю, поповнюють свої кишені. Наприклад, вивозять зернові з Херсонщини через порти Криму. Також відомо, що Кремль експортує вкрадене зерно до Сирії та Китаю, поповнюючи свою скарбницю для виробництва зброї, якою щоденно атакує мирні українські міста.
Публікацію здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів
Тэги: