В листопаді 2023 року «Гривна» розповідала про незаконне вивезення чотирьох вихованців психоневрологічного будинку-інтернату з окупованої території Херсонської області до російської Пензи. Нещодавно російське видання «Важливі історії» спільно з проєктом розслідування військових злочинів в Україні «The Reckoning Project» назвало імена цих депортованих дівчат та хлопця, а також поспілкувалися з останнім.
З Херсонської області дізнатися, «як у Росії цікаво», відвезли чотирьох повнолітніх вихованців: Олександра Данильчука, Анастасію Мамотюк, Вікторію Маркелюк та Анастасію Яворовську. Більшу частину життя вони провели в Олешківському будинку-інтернаті для дітей з особливостями розвитку — їх визнали недієздатними та позбавленими батьківського піклування.
Раніше повідомлялося, що четверо депортованих були вихованцями Дніпрянського будинку-інтернату. Та насправді вони були вихованцями Олешківського закладу. У Дніпрянський інтернат їх відвезли окупанти в 2022 році, а вже звідти депортували до росії.
«Важливі історії» нещодавно змогли поспілкуватися з депортованим тоді хлопцем – Олександром Данильчуком (на головній світлині). Він підтвердив, що їхати до росії не хотів, і про майбутню поїздку його не заздалегідь не попереджали.
«15 числа (листопада 2023, - ред.) я ще не знав, що ми їдемо. А 16-го нам уже сказали, до мене підійшли до кімнати та сказали збиратися. А куди збиратися – ніхто нічого не каже. Приходить (так звана голова так званого міністерства праці та соцзахисту Херсонської області, - ред.) Алла Бархатнова і каже: ви, мої дорогі, їдете до Пензи, росії», – розповів Олександр Данильчук.
За словами хлопця, вихованців не питали, чи хочуть вони переїжджати.
«Я казав їм, що я хочу виїхати звідси (із Пензи, - ред.). А Софія Львова-Бєлова (сестра дитячого омбудсмена кремля Марії Львової-Бєлової, - ред.) каже: ну, може, ти звикнеш до нас? Я кажу: скільки мені років? Мені що, 10 років? Як це я можу звикнути? У мене в Україні друзі, у мене там батьки прийомні», - розказав Олександр Данильчук, зазначивши, що про можливість повернутися додому не йдеться.
Олександр каже, що російські паспорти їм почали оформляти ще на окупованій території, а також зробили банківські картки для отримання допомоги.
«Роблять ці документи, вони думають, що ми житимемо в росії, думають, що ми їхні», - писав Олександр своєму колишньому вихователю.
Публічно Софія Львова-Бєлова каже, що вивезені до Пензи вихованці із «нових регіонів» повертатися додому не хочуть. Але історія Олександра є черговим доказом брехні російських загарбників і всіх поплічників кремлівсього режиму.
Олександра Данильчука та ще трьох вихованок Олешківського будинку-інтернату привезли до спеціального пензенського кварталу «Нові береги» — місця для проживання людей з інвалідністю та випускників дитячих будинків із фізичними та ментальними особливостями.
Вихованці Олешківського будинку-інтернату, яких окупанти вивезли в Пензу: Олександр Данильчук, Анастасія Мамотюк, Вікторія Маркелюк та Анастасія Яворовська. Осінь 2023 р. Фото з окупаційних джерел
Тэги: