Сучасні містечка європейського рівня: як на Миколаївщині планують відбудовувати зруйновані міста й села

Сучасні містечка європейського рівня: як на Миколаївщині планують відбудовувати зруйновані міста й села

Автор: Марина Поліщук 18 Августа 2023 10:40

115 населених пунктів Миколаївської області пошкоджені або знищені від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Яка доля чекає на них: чи планують зносити повністю зруйновані села, чи можливе їхнє укрупнення за рахунок приєднання одне до одного, коли планується відбудова та хто нею займатиметься? Про це розповіли представники обласної та місцевої влади, пише «НикВести».

УКРУПНЕННЯ, ЗНЕСЕННЯ ЧИ ВІДНОВЛЕННЯ?

Деякі села в області зруйновані на 70-100%. Найбільше постраждала Первомайська громада Миколаївського району. Значних пошкоджень зазнали також населені пункти Шевченківської, Галицинівської, Баштанської та Березнегуватської громад.

Однак зносити навіть зруйновані на 100% села влада не планує.

«Ми відновимо все, але це питання часу», – зазначив голова Миколаївської ОВА Віталій Кім

При цьому укрупнення сіл за рахунок тих, які повністю зруйновані, не планується. Однак, за словами Кіма, «усе залежатиме від громад, від старост і від того, чого хочуть люди».

«Здебільшого люди хочуть відновлення того, що в них є», – додав він. 


Знищене село Киселівка Первомайської громади. Фото: nikvesti.com

Насамперед влада збирається відбудувати ті села, що постраждали найбільше. У планах – будівництво нових кварталів у межах населених пунктів. Першими з них стануть місто Снігурівка та село Полігон Шевченківської громади. Про це повідомив заступник голови ОВА з відновлення Валентин Гайдаржи. Він додав, що серед людей, які втратили власне житло, наразі проводять опитування щодо бажання обміну їхніх ущент зруйнованих осель на нові. 

До відбудови сіл долучаються міжнародні партнери. Їм, зокрема пропонують закріпитися за певними населеними пунктами, щоб ті «мали певний патронаж», повідомив Віталій Кім.

ПЕРВОМАЙСЬКА ГРОМАДА

Первомайська громада зазнала 60% руйнувань. При цьому тут відкидають ідею укрупнення. Головна задача – зберегти всі 11 населених пунктів. За словами начальника Первомайської військової адміністрації Максима Каравая, тут хочуть відбудувати села до рівня сучасних європейських містечок.

«Відбудовувати все в такому ракурсі, як це було 40-50 років тому, – не є правильним. Хотілося б, щоб люди дивилися прогресивніше, що треба модернізувати систему опалення, систему водовідведення, каналізаційну систему, альтернативні види енергії, ставити сонячні панелі», – каже він.


Зруйноване село Партизанське Первомайської громади. Фото: nikvesti.com

Готовність відновити будинки в трьох селах Первомайської громади вже висловило Управління верховного комісара ООН у справах біженців. Там збираються відбудувати понад 350 будинків у Партизанському, Киселівці та Максимівці. Відновлені будинки матимуть повністю закритий тепловий контур, відремонтований дах, вікна, двері та стіни.

Для участі у цій програмі вже відібрано більше 120 осель у Киселівці та Максимівці, збір даних ще триває, повідомив Гайдаржи. Пріоритет надають пенсіонерам, багатодітним сімʼям та особам з інвалідністю, які не мають фінансової змоги відремонтувати свої будинки самостійно.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Розпочалася відбудова села Посад-Покровське на Херсонщині

ШЕВЧЕНКІВСЬКА ГРОМАДА

У Шевченківській громаді, навпаки, розглядають варіант укрупнення. Детальніше про це розповів голова громади Олег Пилипенко:

«Ідея така: у селах, в яких зруйновані магазини, школи, садочки і все інше, пропонувати людям варіанти переселення до великих населених пунктів громади. Тобто туди, де ця інфраструктура є або буде точно відновлена. Ми зараз говоримо про Шевченкове, Полігон та Котляреве.

Є, наприклад, село Тернові Поди. Там до війни жила 61 людина. Частина з них або загинула або померла своєю смертю за цей час. Повернулися туди три родини. Немає куди повертатися і, в цілому, немає що там робити. Тому моя позиція: переселяти людей», – пояснив Олег Пилипенко.

У планах відновлення цієї громади вже є декілька проєктів із залученням міжнародних донорів. Так, благодійний фонд з Нідерландів «OpenDoorUkraine.NL» збирається зайнятися відбудовою багатоквартирних будинків у громаді.


Знищене село Луч Шевченківської громади. Фото: nikvesti.com

За словами голови громади, є плани на будівництво 50 будинків із сендвіч-панелями, як у Норвегії, та будівництво нових багатоповерхівок у селі Луч. Пріоритетність в отриманні цих осель ще не визначили, однак попередньо перевагу отримуватимуть багатодітні сімʼї або маломобільні жителі, каже він.

***

Загалом, скільки триватиме відбудова зруйнованих сіл Миколаївщини наразі не відомо. Усе залежатиме від фінансових можливостей держави та від допомоги міжнародних партнерів. До того ж, повноцінна відбудова зруйнованих громад можлива лише після завершення війни.

«Також дуже ускладнює процедуру відновлення те, що багато громадян виїхали з рідних місць. Це значно затримує як роботу комісій, які фіксують усі пошкодження, складають акти комісійного огляду, так і надання допомоги на відновлення. До того ж, проблемою є відсутність у значної частини громадян, особливо в сільській місцевості, правовстановлюючих документів на будинки», – каже Валентин Гайдаржи. 

На головній світлині: зруйноване місто Снігурівка. Фото: Telegram/Іван Кухта

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів