Міністерство освіти і науки України вирішило взятися за реформування вищої освіти держави. Планують шляхом приєднання скоротити кількість університетів і одночасно підвищити якість освіти. Нарешті оприлюднені критерії, за якими мають відбуватися процеси об’єднання ВНЗ. На Херсонщині наразі – три державні університети та морська академія. Яка доля на них чекає за планами Міністерства?
Ректор Херсонського державного університету Олександр Співаковський повідомив, що відбулося засідання ГО «Спілка ректорів закладів вищої освіти України» під головуванням ректора Київського національного університету будівництва й архітектури Петра Кулікова та за участі міністра освіти й науки України Оксена Лісового, заступника міністра Михайла Винницького, генерального директора директорату фахової передвищої, вищої освіти міністерства Олега Шарова, голови Комітету з питань освіти, науки та інновацій у Верховній Раді Сергія Бабака. Саме там і були оприлюднені плани реформ.
«Окрема увага була приділена релокованим у 2022 році університетам. Є державницька позиція щодо того, що поки реорганізації їх НЕ стосуватимуться. Адже йдеться про сигнал суспільству про те, що українська освіта важлива і буде підтримана як на територіях деокупованих, прифронтових, так і в майбутньому на тимчасово окупованих територіях.
Але треба розуміти, що процес реформування торкнеться і нас – це невідворотно, тому маємо готуватися та демонструвати свою спроможність ефективно працювати в умовах релокації. Це важко, враховуючи відірваність від територій, демографічну ситуацію, ситуацію з безпекою та економікою в Україні в цілому. Але такі реалії», - написав Співаковський на своїй сторінці у Фейсбук.
Як відомо, Херсонський державний університет (ХДУ) релоковано до Івано-Франківська, Херсонський національний технічний університет (ХНТУ) – до Хмельницького, Херсонський державний аграрно-економічний університет (ХДАУ) – до Кропивницького, Херсонську державну морську академію (ХДМА) – до Одеси. Усі ВНЗ продовжують працювати, навчання відбувається онлайн. Отже, поки що реформи не стосуються релокованих закладів освіти.
Натомість можна вже зараз спрогнозувати, виходячи з оприлюднених критеріїв, яка доля очікує на вищу освіту Херсонщини, коли університети зможуть повернутися на свої бази, а в Херсоні та області буде безпечно – тобто після перемоги України або принаймні звільнення лівого берега.
Виходячи з критерію «кількість студентів», жодний із херсонських ВНЗ не може претендувати на самостійність і повноцінну роботу. За планами МОН, університет – це не менше 5 тисяч студентів. ХДУ – найбільший за кількістю отримувачів освіти університет регіону, але навіть тут і близько немає такого контингенту. А що буде ще через деякий час, узагалі невідомо.
Згідно з даними ЄДБО, кількість студентів у наших ВНЗ наступна:
- ХДУ – 2850,
- ХДАУ – 2439,
- ХДМА – 2420,
- ХНТУ – 1561.
Цікаво, що всі разом херсонські виші не мають 10 тисяч контингенту, щоб можна було створити один, який МОН бачить в ідеалі. Мінімум у 5000 студентів чреватий тим, що переміщені у 2014 році університети планується приєднувати до потужних закладів за місцем знаходження. Нагадаємо, поки це не стосується Херсонщини.
Виходячи з критерію «кількість населення», у такому місті, як Херсон – із населенням від 100 до 350 тисяч людей, може бути не більше двох вишів. Знову ж таки йдеться, напевно, про населення в довоєнні часи, адже зараз у Херсоні навряд чи є навіть 100 тисяч людей. Отже, які з чотирьох ВНЗ потенційно можуть бути приєднані один до одного – питання та інтрига. Не може ж бути обласного центру без хоча б одного державного університету.
Такого критерію, як «якість освіти», у МОН немає. Однак спроможність кожного закладу міністерство планує визначати своєю перевіркою.
Загалом в Україні – 164 ВНЗ, з яких 130 підпорядковані МОН, інші – МОЗ, Мінкульту. Планується, що в результаті реформ буде 100.
Ну а поки процеси вже почалися в Миколаєві, Одесі, Києві. І всюди не без скандалів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Реорганізація Одеського екологічного університету стосується і гідрометеорологічного коледжу в Херсоні
За планами МОН, у 2024 році в найближчий час має відбутися об’єднання університетів у 11 містах, а восени – ще не менше 18 приєднань.
Освітяни жваво обговорюють реформу вищої освіти, критикують. Навіть є вже перша «відміна» планів МОН. Так, у Києві скасували ідею приєднання Таврійського національного університету (релокований з Криму) до Києво-Могилянської академії. Втрутилася міністерка Ірина Верещук, яка стала на захист переміщеного університету.
Отже, херсонську вищу освіту однозначно чекають зміни після повернення додому. А можливо, це станеться вже в найближчий час, якщо ректори та колективи ВНЗ скористаються пропозицією МОН і почнуть домовлятися. Наприклад, про об’єднання з університетом, який надав прихисток, або між собою. Хоча другий варіант маловірогідний.
Тэги: