У перші дні великої війни на Херсонщині загинув військовий льотчик-штурмовик з Миколаєва Олександр Жибров. Він встиг скинути бомби на колону ворожої техніки, що прямувала до Херсона, а після цього охоплений полум'ям літак українця упав прямо на цю ж колону. Побратими Олександра просять присвоїти йому звання Героя України.
На сайті електронних петицій 11 березня зареєстровано петицію про «Присвоєння звання Героя України (посмертно) військовому льотчику-штурмовику, командиру авіаційної ескадрильї 299-ї бригади тактичної авіації імені генерал-лейтенанта Василя Нікіфорова підполковнику Жиброву Олександру Олександровичу».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Бій у небі над Херсонщиною: як двоє українських пілотів зупинили колону окупантів, але самі загинули
ЗНИЩИВ КОЛОНУ ВОРОГА
У тексті петиції її автори, побратими загиблого льотчика, коротко переповіли події того лютневого дня 2022 року:
«У ніч з 23 на 24 лютого 2022 року Олександр перебував на бойовому чергуванні та одним із перших став на захист України. З перших хвилин повномасштабного вторгнення російських окупантів він вивів ескадрилью з-під удару на визначений оперативний аеродром. Після того, як вся техніка була перебазована, організував підготовку до ведення бойових дій та прийняв рішення на виконання бойових вильотів з метою знищення ворожих колон, які рухалися зі сторони Криму.
Пара літаків підполковника Жиброва Олександра була однією з перших в Україні, яка полетіла на пошук та знищення колон противника в якості ведучого групи.
Виявивши колону противника на дозаправці, прийняв рішення на атаку з першого заходу, що дало змогу знищити значну частину техніки противника. На виході з атаки помітив велику кількість інженерної техніки для створення переправ та миттєво прийняв рішення на виконання другої атаки, так як розумів, що переправи забезпечать форсування противником Дніпра.
Під час виконання другої атаки літак ведучого пари був підбитий ворожим ППО, але Олександр Жибров все ж виконав атаку і, зрозумівши, що літак практично некерований, направив його на залишок колони, після чого спробував катапультуватися. На превеликий жаль, висоти було недостатньо для безпечного катапультування, і наш командир, підполковник Жибров Олександр Олександрович, загинув смертю Героя.
Олександр був тимчасово похований у селищі Чаплинка Херсонської області. Повернути тіло командира вдалося лише в кінці грудня 2022 року».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Офіцер ЗСУ – про перший день війни на Херсонщині, бій на Антонівському мосту та прорив до Херсона
Олександр Жибров
ЧИ МАВ ВІН ШАНС ВРЯТУВАТИСЯ?
Олександру Жиброву було всього 42 роки, коли він загинув. Родом він із Миколаєва. Його батько, дядько та обидва діди – військові льотчики. За штурвалом Олександр був із 1998 року. Навчав молодих льотчиків. Із 2014 року неодноразово літав у зону бойових дій.
Приблизно в середині березня 2022 року в інтернеті з’явилося відео про те, що жителі Чаплинки знайшли біля уламків літака тіло українського льотчика та поховали його, пише kp.ua. Дружина Олександра та 13-річна донька до останнього сподівалися, що йому вдалося вижити. Але на жаль, дива не сталося.
Колона ворожої техніки, яку розбив льотчик-штурмовик Олександр Жибров
Чи мав він шанс врятуватися? Батько загиблого, полковник Олександр Жибров, каже, що в принципі, на тому літаку крісло дозволяє катапультуватися, але умови були несприятливими.
«У них висота була 15-20 метрів – це дуже низько, і якщо потрапив снаряд, він міг і не встигнути. Міг і одразу загинути, незважаючи на броньовану кабіну. Невідомо, який вогневий удар був… За описом, спалах – і одразу клубок полум'я. Може, вибух? Якщо шанси й були, їх було замало», – каже чоловік.
Уламки українського літака СУ-25 поблизу селища Чаплинка на Херсонщині, 2022 р.
11 березня 2023 року тіло Олександра Жиброва та його побратима, 25-річного штурмана авіаційної ескадрильї ЗСУ Олександра Щербакова, який теж загинув під Чаплинкою, перепоховали в Кропивницькому. Як саме їхні тіла вдалося вивезти з окупованої території – достеменно не відомо.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Миколаївщині відкрито пам'ятник Герою України Вадиму Благовісному (фото)
Фото: з родинного архіву з відкритих джерел, Червоного Хреста, пресслужби Кропивницької міськради
Тэги: