Правозахисники: на окуповані території України вже переселилися сотні тисяч росіян
Ілюстративне фото

Правозахисники: на окуповані території України вже переселилися сотні тисяч росіян

Автор: Марина Поліщук 07 Декабря 2023 18:40

Починаючи з 2014 року, на окуповані території України переселились сотні тисяч росіян. Лише до Криму незаконно прибув майже мільйон громадян Росії. Натомість українців країна-агресор переселяє подалі – у глибину РФ, переважно в депресивні регіони.  

Таким чином Кремль впроваджує політику колонізації – зміни демографічного складу населення тимчасово окупованих територій України, повідомляє Українська Гельсінська спілка з прав людини. Це є грубим порушенням міжнародного гуманітарного права, зокрема, статті 49 Конвенції про захист цивільного населення під час війни: «Окупаційна держава не повинна здійснювати переміщення або депортації частини свого громадянського населення на територію, яку вона окуповує».

Найбільш успішною ця політика Путіна виявилася в анексованому Криму, кажуть аналітики. За різними оцінками, із 2014 року на півострів незаконно прибуло до 800 тисяч громадян Росії. Натомість близько 100 тисяч українців покинули півострів.

За даними правозахисників, у Криму ключовими елементами російської політики колонізації є: 

- пільгове іпотечне кредитування; 
- переміщення російських військових, правоохоронців, державних, медичних та освітніх працівників, суддів та їхніх родин; 
- видворення українців на материкову частину України; 
- стимулювання переїзду українців на російську територію.

Те ж саме Росія вчиняє і після повномасштабного вторгнення на нових окупованих територіях, зокрема й на Херсонщині. Єдиний стримувальний фактор сьогодні – це інтенсивні бойові дії на півдні та сході України, тому масового переміщення цивільних росіян на окуповані території наразі немає.

Аналітики повідомляють, що на російських сайтах оголошень сьогодні – величезна кількість вакансій: представникам різних професій пропонують роботу на окупованих територіях України. При цьому зарплати часто в рази перевищують рівень в російських регіонах, що й стає головною спокусою для росіян різних націй.

«Гривна» неодноразово повідомляла про приїзд таких гастролерів на окуповану Херсонщину. Ось лиш декілька таких повідомлень: «На Херсонщину окупанти завезли лікарів з Кабардино-Балкарії» – про медичних гастролерів, яких завезли в захоплений Скадовськ, або «До Каховки прибула група працівників з РФ для роботи в окупаційних адміністраціях». І таких повідомлень – чимало.

За даними Центру національного спротиву, кількість незаконних мігрантів тільки з Центральної Азії на окупованих територіях України вже сягнула 100 тисяч осіб. Чимало з них можуть залишитися на новому місці...

Натомість українців окупанти видворяють з рідних земель, продовжуючи політику штучного зросійщення. Приміром, ось як писала «Гривна» влітку цього року, посилаючись на дані Генштабу:

«У Генічеському районі Херсонської області окупанти розпочали примусове виселення до Росії українських громадян, які до цього часу не отримали або відмовились від отримання російського громадянства, зокрема і сімей з дітьми та осіб літнього віку. Їхні місця проживання окупанти заселяють, зазвичай, представниками національних меншин із малозабезпечених верств населення РФ».

Правозахисники Української Гельсінської спілки з прав людини роблять невтішний висновок:

«Нинішня російська політика зі зміни демографічного складу населення окупованих українських територій є безпосереднім продовженням політики, яка реалізовувалася з 2014 року. В умовах інтенсивних бойових дій та незаконно запровадженого росіянами на цих територіях «воєнного стану» потік російських мігрантів залишається відносно стриманим, тому процеси зі зміни демографічного складу населення відбуваються повільно і на цей момент не є сталими.

Разом з тим не варто сумніватися, що у випадку «замороження» конфлікту сотні тисяч українців, які виїхали з окупованих територій, вже ніколи туди не повернуться, а на їхньому місці дуже швидко опиняться сотні тисяч громадян РФ».

Як повідомляла «Гривна», загарбники продовжують витісняти українську мову на окупованій частині Херсонщини, втілюючи кремлівську політику лінгвоциду. Один з її проявів – демонтаж дорожніх знаків, написаних українською мовою, та заміна їх на російськомовні.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів