В Україні передбачена кримінальна відповідальність за зйомку позицій ЗСУ, які можливо ідентифікувати, та переміщення техніки. Яке покарання до таких зловмисників застосовують суди – аналіз декількох свіжих вироків жителям Миколаївської та Одеської областей.
Нагадаємо, що нині за такі злочини діє покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 8 років. Хоча у парламенті ще влітку 2023 року було зареєстровано законопроєкт № 9519 про посилення відповідальності – депутати пропонували, зокрема, й довічне ув’язнення для тих, хто зливає інформацію про військових. Однак документ так і не було розглянуто.
МИКОЛАЇВЩИНА: 5 РОКІВ ЗА ҐРАТАМИ ЗА ВІДЕО ТА КОМЕНТАРІ
Жителя Миколаєва, який у месенджері Telegram виправдовував окупацію України Росією та поширював заборонену інформацію, засуджено до 5 років ув’язнення. Як зазначено в тексті вироку Миколаївського райсуду, оприлюдненому 11 листопада, чоловіка визнано винним у незаконному поширенні інформації про переміщення техніки ЗСУ та виправдуванні збройної агресії.
Засуджений народився в Миколаєві, однак має російське громадянство. Із 2018 року проживає в Україні за посвідкою на постійне проживання.
За даними слідства, у липні 2022 року в селі Нова Богданівка, де жив засуджений, перебуваючи на узбережжі Дніпро-Бузького лиману, він записав на відео переміщення двох військових гелікоптерів ЗСУ. Цей запис чоловік поширив у Telegram в публічному чаті, де перебувало не менше 270 осіб.
Він також виправдовував збройну агресію РФ, публікуючи відповідні записи в Telegram. У чатах він заявляв наступне (дослівно):
«Поможем... Косово – це Сербия. Крим – це Росія».
«Надеюсь, через месяц уже, буду у себя на даче, на флагшток в 9 утра подымать триколор, под гимн России... и все местные мне будут честь отдавать».
«Молодежь там нормально настроена. Не с промытыми бандеромозгами. Вознесенск и Южноукраинск – русские города тоже!».
«Жду РФ. Хочу в добровольцы».
«Отлавливают всех пророссийских, лупят по городу, по жилым домам... Говорят – русские. Начали работать СБУ не только по городу, а уже и по области. Особенно, где стоят установки, откуда летит на Херсон».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Державної зради не було: суд виправдав жительку Миколаївщини
3 листопада 2022 року за місцем проживання затриманого було проведено обшук та припинено його злочинну діяльність. У судовому засіданні обвинувачений повністю визнав свою вину та щиро каявся. Однак суд визнав його винним та засудив до 5 років позбавлення волі без конфіскації майна.
ОДЕЩИНА: 3 РОКИ ЗА ҐРАТАМИ ТА УМОВНЕ ПОКАРАННЯ – ВИРОКИ ДВОМ КОРИГУВАЛЬНИКАМ
Малиновський райсуд Одеси днями ухвалив вироки щодо двох місцевих жителів за тією ж статтею – про незаконне поширення інформації про переміщення техніки ЗСУ.
Один із засуджених – одесит, працював радіомеханіком на Одеському авіаційному заводі. Як зазначено в тексті вироку, протягом 2022-2023 років він фотографував на телефон військові підрозділи ЗСУ на розташованому поруч аеродромі та на території свого підприємства. Знімки він викладав у месенджері Telegram, де створив свою групу.
У цій же групі він висловлював підтримку збройній агресії РФ. Зокрема, писав: «Все равно Одесса будет освобождена от бандеровской власти», «Наши Одессу еще не освободили» тощо.
Попри те, що в групі було всього 9 учасників, суд визнав чоловіка винним та засудив до 3 років позбавлення волі без конфіскації майна та із забороною обіймати посади в оборонно промислових комплексах на 2 роки.
Інший засуджений – місцевий блогер. Як зазначено в тексті вироку, у квітні 2024 року, проїжджаючи повз Одеський морпорт, він зняв на телефон відео з чіткою фіксацією розташованих блокпостів ЗСУ, за змістом якого можливо ідентифікувати розташування позицій бойових підрозділів ЗСУ. Цей запис одесит одразу поширив через месенджер WhatsApp.
Крім того, чоловік на початку цього року брав участь у стрімах в соцмережі TikTok під іменем «Прокурор СССР». У діалозі з іншими учасниками він особисто заперечував війну Росії проти України та стверджував, що «Одесу бомблять українські ракети».
У судовому засіданні обвинувачений повністю визнав свою вину та щиро розкаявся. Суд взяв це до уваги, а також те, що чоловік має ІІ групу інвалідності, переніс ампутацію нижньої кінцівки на тлі діабету.
Його визнали винним та засудили до 5 років ув’язнення, але звільнили від покарання з іспитовим терміном 3 роки. Серед речей обвинуваченого, які були арештовані, а після оголошення вироку повернуті власнику, було й посвідчення Національної спілки журналістів України.
На всі вироки може бути подана апеляція.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Засуджений ексчиновник з Херсонщини хоче обмінятися до Росії
Ілюстративне фото: shutterstock.com
Тэги: