Під час війни влада в Херсоні вирішила навести лад на ринках
Ілюстративне фото

Під час війни влада в Херсоні вирішила навести лад на ринках

Автор: Євген Веселов 03 Май 2023 17:05

Нарешті наведемо порядок – так пояснюють нинішні очільники Херсонської області та Херсона свою ініціативу щодо знесення незаконних МАФів (малих архітектурних форм), а попросту ларьків та бутиків, на територіях ринкових містечок і передачу частини незаконно займаних ділянок під комунальне підприємство. Чудовий план, херсонці заслуговують на впорядковане місто. Але його реалізація відбуватиметься під час щільних обстрілів, коли більшість населення виїхала та ледь не щодня від зброї росіян гинуть люди…

За законами військового часу…

2 травня практично одночасно на сторінках начальника Херсонської обласної військової адміністрації Олександра Прокудіна та начальника Херсонської міської військової адміністрації Романа Мрочка з’явилися повідомлення про те, що розпочинається робота з демонтажу незаконних МАФів на території обласного центру та на деокупованих територіях області.

«Хто, як не ми, маємо зробити те, що за десятиріччя не змогли зробити наші місцеві депутати. Довгий час позиція місцевої влади була за принципом: ворон ворону око не виклює. Тож поки ці «ворони» літають за межами області, а деякі й за межами країни, вирішимо цю проблему самостійно. Розчистимо під вуличні укриття козирні місця, позбудимося цих непривабливих конструкцій», – заявив Олександр Прокудін у відеоролику, в якому він разом із начальником ХМВА Мрочком прогулюється по території одного з ринкових містечок Херсона – РМ «Залізничний».

Прокудін запевняє, що, з юридичної точки зору, усе законно, оскільки термін оренди закінчився.

«Наголошую: ми не лишаємо можливості працювати, ми даємо можливість перейти на нові, санкціоновані місця торгівлі», – каже Прокудін.

А ось допис у телеграм-каналі Романа Мрочка:

«Було виявлено ряд суттєвих недоліків: у деяких ринкових містечках закінчилися терміни договорів оренди земельних ділянок, вони наразі  працюють із порушенням норм чинного законодавства. Наприклад, договір оренди з ринком "Залізничний" закінчився ще у 2010 році, а з ринком ДП "Дружба Плюс" (у народі – ринок "Старт") – у 2021 році та інші.

Прийнято рішення упорядкувати ринкові містечка шляхом передачі землі комунальному підприємству. Власникам торговельних точок, які знаходяться зараз на ринках, буде запропоновано переукласти договори з комунальним підприємством.

По кожній земельній ділянці буде проведена відповідна робота комісією з упорядкування земельних відносин, яка надасть свої рекомендації щодо подальшого використання земельних ділянок з урахуванням потреб жителів громади. Якщо буде встановлено, що торгова точка розташована незаконно, то її власнику буде запропоновано інше місце розташування».

Скріншоти з відео

Нова влада – новий старий план

Те, що Херсон через ринкові містечка перетворився на шанхай, що торгівля відбувається на вулицях, що порядку в цьому питанні немає, херсонці чудово знають. Додамо, що деякі торгові ряди, наприклад, у Шуменському мікрорайоні, були встановлені над підземними комунікаціями, а це дуже ускладнює проведення ремонтних робіт на мережах тепло- та водопостачання.

«Ларьки та борди чомусь зовсім не шкода. Ми хочемо в красивому місті жити», – коментують у соцмережі ініціативу влади херсонці.

Ми всі хочемо порядку, але втомилися від базарних війн та війн із МАФами, коли кожна чергова каденція депутатського корпусу міської ради проводить зачистки й «бореться» за порядок. Зазвичай, ця війна закінчувалася показовим знесенням кількох ларьків (як то було біля супермаркету «Сільпо» на проспекті Ушакова чи кафе «Смак» на Привокзальній площі), але в інших районах міста з’являлися нові бутики та ларьки.

З останніх передвоєнних прикладів – це МАФ у мікрорайоні Корабел на зеленій зоні неподалік нічного клубу «Аміго» чи на Житлоселищі поблизу Херсонського державного аграрно-економічного університету.

Знову ж таки кожна нова каденція депутатів розробляла якісь схеми розміщення МАФів, малювала ескізи того, який вигляд вони повинні мати. Були навіть судові позови й значні скандали на фоні комунального ринку в Херсоні, під виглядом якого працювала схема збору грошей із підприємців, а бюджет у результаті практично нічого не отримував. Проте реальні власники цього комунального підприємства були або самі депутатами міськради, або мали там своїх людей. У 2019 році міськрада ліквідувала це КП.

До речі, колишній директор КП «Комунальний ринок» Олександр Питомець у 2022 році пішов на співпрацю з окупантами, погодившись очолити захоплений ринок «Центральний». Він має підозру від обласної прокуратури за статтею «колабораційна діяльність».

На фоні всього цього та гарної пам’яті херсонців черговий похід на МАФи під час війни викликає багато запитань. Особливо через брак інформації, бо ані Прокудін, ані Мрочко не розповідають, як саме все це наведення порядку буде відбуватися в місті, більша частина населення якого виїхала.

Питання, які цікавлять людей:

- Чи є перелік ринкових містечок та ділянок, які влада планує впорядковувати?

- Як саме підприємцям комунікувати з владою, якщо власники МАФу виїхали, як надавати потрібну документацію, як захищати свої права тим, хто має всі законні підстави працювати, майно?.. Невже треба для цього повертатися в Херсон?

- Де саме пропонуються місця для організованої законної торгівлі? За яким принципом вони будуть розподілятися: хто в місті, той отримає кращу ділянку, а хто не може покинути дітей та приїхати, той – як вийде?

- Де буде зберігатися майно (бутик, ларьок, торгівельне обладнання), яке буде знесене? Хто буде оплачувати збитки, нанесені власникам майна?

Сподіваємося, що відповіді будуть.

Ось як 3 травня прокоментував під одним із дописів у Facebook Роман Мрочко:

«На даний час жодного кіоску (МАФа) не вивозили та не демонтували! Комісія тільки описує їх та складає акти! А після цього будуть вчинятися дії із повідомленням власника! Кожному буде запропоновано місця для здійснення легальної торгівлі! Головне – це повернення також землі, яка знаходиться у користуванні бандитських угрупувань та колаборантів під ринками!»

Що кажуть керівники ринків

Третього травня «Гривна» зв’язалася з декількома керівниками херсонських ринків. Про початок «ринкової революції» двоє наших співрозмовників дізналися з новин. До них ніхто з влади не звертався, документи не просив надати, про початок якихось дій не повідомляв.

Один із керівників каже, що була інформація, що росіяни знищили всю земельну документацію, яка зберігалася в міській раді. Але ж за поновленням документів через майже пів року після звільнення міста до них не зверталися, хоча всі папери є в наявності.

Чому саме зараз виникла потреба наводити порядок, невідомо, бо на ринках працюють максимум до 15% підприємців, які мають торгові місця. Інші виїхали або призупинили діяльність. Тож яка доля очікує на майно – бутики, ларьки – ніхто не знає, чекають на пояснення від влади.

Що кажуть херсонці

Велика кількість херсонців підтримують намагання навести порядок. Це факт, бо ніхто не хоче, щоб місто в повоєнному житті поверталося до старих проблем. Але є і критичні зауваження, до яких варто дослухатися владі.

Альона:

«Не ображайтеся, але... Які кіоски та торгівельні точки? які білборди?

Сміття не вивозиться, пошкоджені обстрілами дерева нависають над тротуарами, пошкоджені будівлі, що можуть осипатися й прибити перехожих, ніяк не відгороджуються, зупинки не захищені... Електронізації послуг нема – скрізь іди, стій, записуйся під обстрілами.

Про моніторинг за літніми самотніми людьми взагалі мовчу. Хіба мало пріорітетніших за "кошмарити підприємців під час війни" завдань?»

Сергій:

«Шанс для міста хоч трохи очиститися».

Євгенія:

«А ми думали що військова адміністрація створювалася для укріплення оборони міста й області, для допомоги людям в умовах обстрілів. А очільники бачать свою задачу кошмарити дрібних підприємців і кришувати бізнес? Бо депутати не вирішили ці питання? То починається переділ "козирних місць"?»

Ігор:

«Нарешті! Це можна зробити тільки під час війни. Потім прийдуть власники бардака і сядуть в свої депутатські крісла».

Олена:

«Коли повернуться підприємці, які виїжджали з міста, а його МАФ приберуть, то що людині робити? де працювати? А хто податки буде платити, коли не буде МАФів з мілкими підприємцями?

Усе знову створюється для великих мереж, які поглинають малий бізнес».

Жанна:

«Поживемо – побачимо. Херсонці вже зневірилися: Херсонська область – багата місцевість, але нас тільки грабували, а ми за все платимо дуже дорого. Але хочеться вірити, що таки настане той день, коли в нас буде справжня українська влада, у нас у Херсоні, бо ми на це заслуговуємо».

Публікацію здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів