Перетворили на військовий об’єкт. В якому стані сьогодні Каховська ГЕС (фото)
Усі фото із соцмереж

Перетворили на військовий об’єкт. В якому стані сьогодні Каховська ГЕС (фото)

Автор: Марина Поліщук 25 Мар. 2023 12:10

Російські окупанти захопили Каховську ГЕС у перший день повномасштабного вторгнення. Який сьогодні вигляд має будівля гідроелектростанції, чи є там українські працівники?

Забрали весь транспорт

Колишній працівник електростанції розповів виданню NovaKahovka.City, як поводилися окупанти на стратегічному об'єкті.

Новокаховчанин Олег (справжнє ім'я змінене), пішов з Каховської ГЕС, відмовившись підписувати договір щодо співпраці з окупантами. Наразі він лишається в окупації, займається домашніми справами. Його діти також перебувають у місті.

«Я не займав якусь важливу посаду, я не інженер чи щось таке, – каже Олег, – але до мене також підходили росіяни. Питали, чому я хочу покинути роботу на ГЕС, адже я сам буцімто кликав росіян, аби вони мене звільнили. Зі схожими фразами й питаннями окупанти чіплялися й до інших працівників. Сценарій один, напевно».

Він додає, що в перші дні захоплення Каховської ГЕС, росіяни забрали з її парковки весь транспорт для власних цілей. Викрадали й приватні авто, які працівники ГЕС використовували на роботі та паркували на території електростанції. Про такі факти Олегові розповідали колеги, що втратили власний транспорт. Поведінка російських солдат у лютому 2022 року, зі слів Олега, була варварською.

«Зціпивши зуби, сказав, що не знаю»

При цьому вже в березні окупанти намагалися видаватися мирними й довгий час переконували працівників перейти на їхній бік:

«Більшість працівників ГЕС, як мені здається, не захотіли працювати на окупантів. Зрештою, майже весь персонал замінили, якщо не весь. Дехто з експрацівників ГЕС виїхав, точніше багато хто. Один із начальників сказав, що за гроші, які йому пропонували росіяни, він працювати не збирається, і поїхав. Щоправда, ніби в Крим, точно не скажу».

Допоки місто не звільнене, Олегові щодня доводиться бачити з вікон оселі та на вулиці російських солдатів:

«Якось іще навесні минулого року на вулиці мене зупинив російський солдат і спитав дорогу. Я, зціпивши зуби, сказав, що не знаю, куди йти. А потім розвернувся і вирушив у власних справах».

Нагадаємо, з минулої осені на ГЕС працює лише російський персонал.

Перетворили ГЕС на військовий об'єкт

Нещодавно генеральний директор компанії «Укргідроенерго» Ігор Сирота в коментарі «Новинам Приазов'я» розповів, що сума збитків на Каховській ГЕС від дій російських військових становила понад 16 млрд гривень ще 8 місяців тому.

«Каховська ГЕС пошкоджена вже, я думаю, місяці вісім тому, коли вони (окупанти – ред.) займалися крадіжками обладнання і в офісі, і в машинному залі. Тоді це призвело до аварій на двох агрегатах, які були пошкоджені, один вигорів, і був ще трансформатор. Тоді ми зафіксували це, зробили аудіо- і фотофіксацію, зробили експертизу всього, що пошкоджено, оцінили. І ми побачили, що збитки сягали 16 мільярдів 700 мільйонів гривень. Це все зафіксували й подали в Європейський суд. І Європейський суд відкрив провадження у цій справі», – розповів він.

За словами Сироти, українського персоналу зараз на Каховській ГЕС немає. Долі працівників склалися по-різному. Втім, інформації про те, хто з них пішов на співпрацю з російськими військовими, немає.

«Були люди затримані (окупантами – ред.). І заступник, який виконував обов'язки директора, був затриманий понад 5 місяців тому, і ми сьогодні не знаємо, де він перебуває. Його викрали, машина стояла біля гаража, де він зараз, невідомо. Є такі думки, що він перебуває в СІЗО Сімферополя, але це не стовідсоткова інформація», – каже гендиректор «Укргідроенерго».

«Багато чинилось на людей тиску. Багато людей переїхало. В нас десь 240 людей працювали на станції до війни. Понад 100 людей перебувають зараз на території, підконтрольній владі України, частина працює на наших станціях, частина – на віддаленій роботі. Частина залишилась в Каховці, якась частина виїхала в Крим, якась частина виїхала за кордон», – додав він.

Сьогодні Каховська ГЕС використовується російською армією як військовий об’єкт, оскільки станція може витримати надпотужні удари, зазначив Сирота.

«Ми контролювали станцію практично до вересня (2022 року) включно, але понад 5 місяців як український персонал був вивезений за межі станції. І я хочу ще раз повторити, що на сьогодні станція не несе жодного навантаження. Це виключно військовий об'єкт для російських військ», – зауважив гендиректор «Укргідроенерго».

«Ми знаємо, що там станція наповнена вибухівкою, зброєю, й у них там – опорний пункт, бо станція витримує надпотужні удари, ледь не ядерний удар може витримати, тому вони (окупанти – ред.) почуваються там в безпеці», – зазначив він.

За словами Ігоря Сироти, відновлювати Каховську ГЕС доведеться не один рік, і на це потрібні будуть мільярди гривень.

Руйнування на Каховській ГЕС – фото зроблені в березні цього року:

 

Приєднуйтеся до нас:
Більше матеріалів

Тэги:

Оголошено вироки ще двом колаборантам – жителям Станіслава та Правдиного

«Ми вдягали вишиванки і "вишивали" перед окупантами – мозолили їм очі». Історія спротиву херсонки

Полуницю з окупованої Нової Каховки везуть у Рязань

Юрій Антощук: «Херсонщина довгий час буде максимально депресивним регіоном. Сподіваюся, що помиляюся» (інтерв’ю)

Дмитро Ярош: «Агент ГУР обіймав високу посаду в окупаційній адміністрації Херсонщини і був біля Сальдо»