Як відбувалася окупація Нової Каховки в лютому 2022-го: «Захоплення міста не було»

Як відбувалася окупація Нової Каховки в лютому 2022-го: «Захоплення міста не було»

Автор: radiosvoboda.org 26 Лютого 2023 09:10

24 лютого 2022 року в перші ж години повномасштабного вторгнення Росії в Україну Херсонщина зазнала масованого удару. Більша частина області була окупована російськими військами впродовж першого тижня війни. Як відбувалася окупація Нової Каховки? Як реагувала місцева влада та жителі? Про це проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» розповів міський голова Нової Каховки Володимир Коваленко.

«24 лютого 2022 року, зрозуміло, це такий рубікон, через який ми переступили й пішли в абсолютно інше життя. За три хвилини до п'ятої ранку, коли в місті Нова Каховка прозвучали вибухи, як пізніше виявилося, на території військової частини протиповітряної оборони, я зателефонував керівнику однієї із силових структур, запитав, що відбувається. Було сказано, що розпочалася війна», – згадує мер.

За його словами, уже зранку біля військкомату стояли люди, готові боронити місто.

«О 7:20 ми зібралися у військовому комісаріаті, у кабінеті військового комісара, тому що мали провести загальну обласну селекторну нараду. Десь о 7:30 вже було, військовий комісар Генічеська розповідав, що вже оточили (військові РФ – ред.) приміщення, інші ті наближені райони, що в них також такі проблеми, і селектор не відбувся. Єдине, що я запитав у військового комісара, а що потрібно, яка допомога, бо на цей момент уже люди стояли біля військового комісаріату, вони готові були отримати зброю. У відповідь я почув, що зброя перебуває в Херсоні, і тому просимо, щоб комунальні підприємства дали два автомобілі, для того, щоб поїхати отримати зброю», – розповів Коваленко.

Міський голова каже, він дав команду заправити КамАЗи та їхати по зброю в Херсон.

«Один КамАЗ приїхав на той бік, на правий берег Дніпра. Стосовно іншого, то не змогли, тому що такий швидкий наступ ворога був. О 10:55 Каховська ГЕС була вже окупована ворогом. Я до останнього не вірив інформації, що в районі Каховського магістрального каналу нібито йдуть російські окупаційні війська, прапор (російський – ред.) розвивається на бронетранспортерах з буквами «Z». Не вірилося, тому що я реально думав, що в цей час на кордоні, там в районі Армянська й Чаплинки, що там йдуть бої», – каже Коваленко.

Відповідно через відсутність зброї та через стрімке просування російських сил боїв за Нову Каховку не було, каже міський голова.

«Не могло бути боїв, тому що, я ж вам сказав, виявилося, що зброя для цих територіальних формувань, які підтримували фінансово місцеві бюджети, виявилося, що вона перебуває на правому березі Дніпра, і її на місці розташування просто не було. І не було захоплення міста, тому що вони зайшли на Каховську ГЕС. Я так зрозумів пізніше, що для них важливо було зайняти Таврійськ, Північнокримський канал, а в Новій Каховці – Каховську ГЕС. А щоб зайти на Каховську ГЕС з боку Криму, не треба в місто заходити», – розповів Коваленко.

За його словами, першу добу в місті не було російської армії. Військові РФ пізніше зʼявилися на околицях міста з боку дороги, яка йде з Херсона в Генічеськ.

«І тільки на другий день вранці вони почали заходити в саме місто. Мене запросили на Каховську ГЕС, директор ГЕС зателефонував, де вже була так звана новоспечена адміністрація військова з окупаційних представників», – згадує міський голова Нової Каховки.

На запитання, чи були йому пропозиції від окупантів співпрацювати та чи була можливість у місцевого самоврядування продовжувати роботу під час окупації, але під українським прапором, Коваленко відповів так:

«Я з першого дня для себе ухвалив рішення виключити практично всі контакти з ворогом. Це було нелегко, але, може, це той випадок, коли мій вік, а мені не 25 і не 30 років, мій вік, мій досвід. Я тільки попросив у перший день не знімати державні прапори, коли на ГЕСі був, і не заважати, допоки на цій території повну силу мають закони України, не заважати захистити людей від голоду, від холоду, від хвороб, від смерті».

Міський голова розповів, що окупанти дозволили йому залишитися в місті й продовжувати свою діяльність, але під наглядом їхньої людини.

«На що я попросив, дати годину зібрати речі й переїхати працювати на територію одного з комунальних підприємств з метою забезпечення можливості якогось рівня життя наших громадян. Це була друга зустріч. Третя зустріч була, коли ми з першим заступником їхали й не побачили рух їхнього вартового, щоб зупинилися, він відкрив по нас вогонь із кулемета», – згадав він.

Коваленко каже, що до нього надходили пропозиції виступити по телебаченню, підконтрольному російським окупаційним силам.

«Пропонували звернутися до керівництва їхнього, російського, з метою приєднання, признання (захопленої території міста до РФ – ред.), на що вони отримали чітку відмову. Жодного разу я не дав їм навіть маленького розуміння того, що може бути якась співпраця. Був такий життєвий принцип – прожити день, розв'язувати чужу проблему і не вляпатися, тому що закон про колаборантство ніхто не скасовував», – каже мер Нової Каховки.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів