«Особлива цінність – об'єкти курортної сфери». У кого на Херсонщині окупанти відбирають майно

«Особлива цінність – об'єкти курортної сфери». У кого на Херсонщині окупанти відбирають майно

Автор: Олександр Янковський, Олена Бадюк, radiosvoboda.org 14 Февр. 2023 13:30

Яке майно почали відбирати російські окупанти у жителів Херсонської області? Чи можливо його убезпечити? Які об’єкти цікаві загарбникам у першу чергу і як вони їх використовують, з’ясовував проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

На Херсонщині окупанти розпочали конфіскацію майна в нелояльних до них підприємців. Зокрема, у селищі Залізний Порт Скадовського району російська так звана адміністрація здійснює перепис та конфіскацію у місцевих жителів неперереєстрованого за російським законодавством бізнесу. Ідеться про пансіонати, кафе та ресторани, повідомили 27 січня в Генштабі Збройних сил України. Подібні заходи окупанти почали проводити також у Нижніх Сірогозах Генічеського району.

У серпні минулого року в Херсонській обласній військовій адміністрації повідомляли, що російські окупаційні сили тиснуть на підприємців області з вимогою переоформити документи у створеній ними так званій податковій. Тим, кажуть, хто відмовляється, погрожували відібрати чи закрити бізнес.

Крім того, окупанти заявили, що землі людей, які виїхали із захопленої території Херсонщини, будуть «перерозподілені» в разі, якщо вони не повернуться, повідомляється в телеграм-каналі призначеного Росією керувати окупованою частиною Херсонщини Володимира Сальдо. У повідомленні, оприлюдненому 11 лютого, сказано, що «власникам землі, які залишили регіон, доведеться повертатися та працювати. Інакше їхні землі буде перерозподілено».

Під загрозою «конфіскації» – не тільки бізнес?

Депутат Херсонської облради Сергій Хлань у коментарі «Новинам Приазов’я» розповів, що окупанти збираються «конфісковувати» майно у всіх, хто відмовляється отримувати російські паспорти.

«Окупанти зараз примушують людей отримувати російський паспорт. І відповідно, після його отримання переоформлювати все майно за окупаційним ось цим незрозумілим російським законодавством. А тих, хто не отримує російський паспорт і, відповідно, не переоформив майно, то лякають тим, що це майно будуть вилучати. Це не тільки про приватне майно, це й про земельні ділянки, тобто земельні паї, які є в людей», – стверджує депутат.

«Тобто з приватними підприємцями та сільгосптоваровиробниками вони вже фактично закінчили цю історію і починають «націоналізовувати». Тепер вони взялися просто за фізичних осіб, і цим тепер лякають абсолютно всіх», – додав він.

Під загрозою «конфіскації» – також приватні будинки й квартири жителів Херсонщини, які виїхали з окупації, каже депутат.

«Вони, як зараз, це використовують на Арабатській стрілці для примусового переселення, це по-перше. По-друге, для розселення своїх військових частин. І по-третє, це якраз те, що на зараз відмічається – посилення і збільшення кількості ФСБшників і росгвардійців, які зараз масово заїжджають на окуповану територію Херсонщини для того, щоб навести поліцейсько-військовий такий порядок на окупованих територіях», – зауважив Хлань.

За його словами, практику вилучення майна окупанти розпочали з Генічеська – міста, яке вони вважають своєю «столицею».

«У Залізному Порту стало більш відомо через те, що якраз їм і казали про те, що підприємців дуже багато ось зараз тут, на підконтрольній владі України території, які і порушили ці питання. Я це питання порушував якраз, коли окупанти розпочали цей процес, і розпочали вони його відповідно до Генічеська. Генічеськ – такий плацдарм окупаційної влади. Й, до речі, у нас на зараз там знаходяться ці окупаційні адміністрації, тому саме з Генічеська вони починають впроваджувати усі свої інновації», – пояснив депутат.

«Особлива цінність – курортні обʼєкти»

Заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов називає марними спроби окупантів опанувати місцевий бізнес.

«Нещодавно була нарада в Генічеську так званого окупаційного уряду за участі віцепрем'єра Російської Федерації (Марата Хуснулліна – ред.), де вчергове було наголошено на необхідності «перереєстрації» усіх підприємств, а також в особистій присутності власників бізнесів і земельних наділів на цій перереєстрації, причому з російськими паспортами», – розповів він.

«Після цього останній тиждень так звані органи влади, «військово-цивільні адміністрації» Генічеська, Скадовська та інші, дублюють ці повідомлення в пропагандистських групах, наприклад, в Telegram. Представники окупаційної влади відверто залякують: «Хто не приїде, у того будемо забирати», – додав Данилов.

Особливу цінність для російських окупантів становлять об'єкти курортної сфери, каже аналітик.

«Там дуже багато зловживань і по Лазурному, і по Залізному Порту, і по Арабатській стрілці, де місцеві гауляйтери це роблять під виглядом «націоналізації» чи інших таких заходів. На Арабатці, наприклад, взагалі грабують помешкання людей чи бізнес людей, про яких точно відомо, що вони виїхали з окупації. От приблизно те саме робиться в Залізному Порту», – стверджує Данилов.

Основна мета, яку переслідують загарбники – це примусити місцеве населення до лояльності та контролювати окуповану територію, вважає Данилов.

«Ввести це все в реєстр, примусити взяти паспорти та примусити людей грати за їхніми правилами. Вони ж збираються не тільки примусити перереєструватися. Вони збираються примусити фермерів виходити на поля, і це прямим текстом говориться, що якщо ви не будете обробляти, ми будемо забирати вашу землю. І  першу чергу, якщо говорити про московських кураторів і ту вказівку, яка прийшла окупантам з їхнього центру, це опанування територій. А на місцях уже робиться, що завгодно», – каже Данилов.

«Гауляйтери чи російські якісь місцеві силовики, вони просто грабують і на цьому наживаються або намагаються отримати хабара від власників бізнесу чи від фермерів для того, щоб ті відкупилися від тієї «націоналізації», а по факту розграбування майна і господарств», – наголошує він.

Більшість підприємців, які працювали в туристичній сфері на Херсонщині, перебувають на підконтрольній владі України території, додав експерт.

Фото на обкладинці: Залізний Порт, світлина довоєнного часу

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів