Або ти працюватимеш за правилами так званої окупаційної влади, або твій бізнес просто вкрадуть. За таких умов зараз вимушені приймати рішення щодо подальшої долі свого бізнесу херсонські підприємці.
Днями у соціальних мережах з’явилися фотографії фасадів херсонських аптечних та інших закладів з повідомленнями від так званою військово-цивільної адміністрації, очолюваної колаборантом Володимиром Сальдо. У оголошеннях власникам закладів наказується звернутися до так званого Фонду майна Херсона та надати документи на приміщення. У триденний термін!
Вочевидь, після того, як спливе вказаний термін, майно (нерухомість, обладнання, товарні залишки) переходять до рук окупантів. І таки випадки вже є. У колаборантському ТГ-каналі нещодавно з’явилося повідомлення про святкове відкриття нової аптеки з повними полицями ліків невідомого походження. Херсонці впізнали на світлинах одну з аптечних мереж, а пізніше у соцмережу виклали «документ» за підписом того ж Сальдо. У ньому йдеться про вилучення та перереєстрацію майна приватної аптечної мережі та комунальних аптек Херсона у Росії. Тепер вони зареєстровані у Митіщах на московії.
На яких саме умовах окупаційна «влада» пропонує співпрацю херсонським підприємствам, поки ще достеменно не відомо. Але однозначно, що торкнеться цей «великий перепис» бізнесу абсолютно всіх – й власників маленьких кав’ярень, й великих виробництв.
Ще простіше все відбувається з всеукраїнським бізнесом, який працював на Херсонщині. 1 червня російські військові зі зброєю увірвалися до магазину торгівельної мережі «Епіцентр» на Бериславському шосе та почали мародерити. Кажуть, вантажили товар та фурами вивозили у бік Криму.
Тоді ж з’явилося повідомлення керівництва компанії «Епіцентр К» про втрату контролю над фінансовою діяльністю, управлінням, персоналом та експлуатацією. «З моменту окупації Херсона жодних нових поставок товарів в «Епіцентр» та «Нову лінію» не проводилося. При цьому в торгових центрах залишалися значні товарні запаси, подальша доля яких нам не відома», - йдеться у повідомленні.
Постає питання, як бути?
На жаль, притомної відповіді для підприємців, які знаходяться під тиском і без захисту на тимчасово окупованій території, нема. Натомість є ризик, що можуть записати у зрадники та колаборанти. З іншого боку, як бути, коли ти живеш під загрозою, що в тебе взагалі вкрадуть твій бізнес, який кормить твою родину, родини твоїх співробітників?!
Замість того, щоб радити жителям окупованих територій їхати при відсутності з перших днів офіційних зелених коридорів, краще б представники влади надали чіткі інструкції власникам бізнесу, які чекають звільнення і намагаються вижити.
Наприклад, це може бути повідомлення у чат-бот СБУ про те, що окупант змушує підприємця співпрацювати з наведенням доказів. Це можуть бути накази від так званої влади, аудіо записи розмов, фото «документів»).
Шалений тиск, мародерство, беззаконня та щоденна небезпека – це страшні ознаки життя Херсона, який з перших днів війни знаходиться в окупації. І з кожним днем цей тиск посилюється…