«Можливі катастрофічні екологічні наслідки». У дніпровських плавнях рівень води впав майже на 2 метри

«Можливі катастрофічні екологічні наслідки». У дніпровських плавнях рівень води впав майже на 2 метри

Автор: Марина Поліщук 25 Янв. 2023 07:50

Днями стало відомо про масову загибель риби в нижньому б’єфі річки Дніпро через критичне зниження рівня води. Причиною цього Офіс Генпрокурора називає обстріли російськими військовими греблі Каховської ГЕС, що пошкодили її затворний механізм. Це й вплинуло на рівень води у водосховищі та в Дніпрі, і він продовжує стабільно знижуватися.

Зокрема, майже на 2 метри знизився рівень води в дніпровських плавнях. Про це 24 січня повідомили в групі Білозерської громади в соцмережі «Фейсбук» та на підтвердження виклали фото.

«Річка Дніпро. Плавні. Вода впала на 1,8 метра», ‒ йдеться в повідомленні.


Узбережжя змілілої річки Дніпро, 24 січня 2023 р. Усі фото: Facebook/Білозерська громада

Природним шляхом таке різке зниження рівня води неможливе, вважає кандидат географічних наук, співробітник кафедри водних біоресурсів та аквакультури Херсонського державного аграрно-економічного університету (ХДАЕУ) Євгеній Коржов.

«Безсумнівно, що ця ситуація є наслідком припинення постачання води у річищну мережу Дніпра через Каховську ГЕС, спричинене діями країни-агресора», ‒ розповів він у коментарі «Суспільному».


Мертва риба в плавнях змілілої річки Дніпро. 24 січня 2023 р.

Така ситуація, на думку науковця, вкрай небезпечна для пониззя Дніпра й завдасть шкоди донній флорі та фауні заплавних водойм, яких у регіоні нараховується понад 160. Вони займають площу близько 85 квадратних кілометрів.

«За умов такого різкого неприродного осушення дна водойм його звичні мешканці, такі як молюски, раки та інші, повністю гинуть, а на відновлення їхньої популяції можуть піти десятки років», ‒ каже Євгеній Коржов.


У руці чоловіка – мушля з обмілілих плавнів. 24 січня 2023 р.

За його словами, зараз на місці осушених берегів оголилися значні площі багатолітніх мулових накопичень та залишків водних тварин і рослинності, що не перегнили. При контакті з повітрям, каже вчений, ці мулові маси стають небезпечними ‒ у них різко збільшується кількість бактерій, небезпечних хвороботворних мікроорганізмів та паразитів.

«Викиди продуктів гниття переносяться вітром на значні території та можуть спричинити зараження інших водних об'єктів та житлових масивів. Такі процеси не лише катастрофічно погіршують екологічне становище в регіоні, а й призводять порушення санітарно-епідеміологічного становища в озерах пониззя Дніпра і регіоні загалом», ‒ застерігає Коржов.

Його колега, кандидат біологічних наук, завідувач кафедри водних біоресурсів та аквакультури ХДАЕУ Павло Кутіщев, говорить, що таке обміління негативно вплине й на нерест риби.

«Зважаючи на ситуацію, традиційні нерестові ділянки стануть непридатними для нересту: риба не матиме до них доступ та й необхідний субстрат ‒ вищі водні рослини, загинуть. Більш того, можлива втрата водних зав’язків між основним річищем Дніпра та заплавними водоймами. А вони є традиційними нерестовищами для багатьох видів риб. Це додатково призведе до негативних екологічних наслідків», ‒ каже вчений.

Масова риболовля на обмілілих берегах дніпровських плавнів. 24 січня 2023 р.

За його словами, режим попусків води з Каховської ГЕС напряму впливає на якість води й існування всіх гідробіонтів*. Науковець розповідає, що останні десятиріччя об’єми скиду прісної води й так були на низькому рівні, часто менше норми, що пов’язано з інтенсивним її використанням на потреби аграріїв.

«Це щороку призводило до скорочення течії, утворення застійних зон, заростання, транспірації* води, підвищення солоності внаслідок впливу води з Чорного моря, нерідкісні випадки замору риб за низької концентрації розчиненого кисню і підвищеного рівня сірководню. Таким чином, на фоні існуючих проблем, ненормований режим скидів прісної води з Каховської ГЕС може призвести до катастрофічних екологічних наслідків для всієї Дніпровсько-Бузької естуарної* екосистеми», – говорить Павло Кутіщев.

* Гідробіонти – організми, що живуть у воді.

* Транспірація – процес випаровування води з поверхні рослин.

* Естуарій – однорукавне, лійкоподібне гирло річки, що розширюється в напрямку моря або океану.

 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів