Мед в окупації. Як виживають пасічники Херсонщини під час війни

Сумні реалії бджолярства в окупації: пасічники Херсонщини стурбовані не так «врожаєм» меду, як збереженням своїх дорогоцінних бджілок, пише «Голос України».

Адже їхні домівки-вулики згорають під обстрілами, а корисні комахи не можуть збирати ні пилок, ні нектар у випалених тими самими обстрілами степових лісосмугах та штучних гаях.

«У нас із партнером пасіка на сто вуликів у селищі Білозерка. Господарювали доволі успішно, поки не прийшли «асвабадітєлі». Бойові дії весь цей час тривають дуже близько до Білозерки, тож навесні та влітку вивозити бджіл на цвітіння акації та різнотрав’я в дніпровських плавнях просто не ризикнули. Вирішили залишити вулики на ділянці, аби бджолосім’ї годувалися по навколишніх полях і садках. Вулики перевіряємо, тому знаємо, що бджоли в них вижили: меду їм вистачило, аби прогодуватися, але відкачувати немає чого. Тож і не знаємо, який той мед нині на смак — солодкий чи гіркий», — розповів місцевий пасічник Олександр.

Дещо краще велося минулого літа пасічникам на лівобережжі Дніпра. Вони могли вивозити вулики на цвітіння акації до чорноморського узбережжя, де обстрілів було менше, і з лісу окупанти мобільні пасіки не виганяли.

«Мої бджілки «паслися» біля села Бехтери — там не стріляли. Тож і запашного меду кожен вулик приніс по 20-25 кілограмів за сезон. Але постала інша проблема: куди його подіти? Перекупники за ним тепер не приїздять, а вивозити самому можна тільки до Херсона чи сусідніх містечок або тимчасовими переправами, або на рейсових пасажирських теплоходах, які ходять з обласного центру до Олешок та Голої Пристані, — ділиться своєю нехитрою історією Павло, пасічник з Голопристанщини. — Роздрібні ціни меду цьогоріч встановилися помітно вищі, ніж торік: за три літри акацієвого найвищого ґатунку 2021-го давали 500-600 гривень, тепер 900-1000 гривень. Але ж і витрати зросли: подорожчав цукор, потрібний на підгодівлю бджолосімей у міжсезоння, те саме сталося з пальним для транспортування вуликів. А попит на мед упав: у людей в окупації на ці корисні ласощі обмаль грошей».

Протягом останнього десятиліття з України світом розтікалися справжні медові ріки — наша держава ввійшла до п’ятірки найбільших на планеті експортерів цього продукту. І в цьому був вагомий внесок пасічників Херсонщини: приміром, тільки 2019 року звідси за кордон відправили 2599,5 тонни добірного меду. А кількість паспортизованих пасік у регіоні перевищила півтори тисячі! Причому кількість поступово трансформувалася в якість. Власники вуликів почали розвивати додаткові послуги: розводили племінних бджіл на продаж, виробляли медові суфле та напої, сприяли організації «медових» турів.

Тепер усе це доведеться починати спочатку: за оцінками експертів, виробництво меду в Таврії впало на дві третини. Адже ми ще не знаємо, скільки пасік згоріло у полум’ї війни, і скільки пасічників не повернуться до своїх домівок з фронту чи з поневірянь в евакуації…

Пов'язані записи

Не виїжджають, бо доглядають майже 60 покинутих тварин: історія родини з прифронтового Оріхова

Оріхів Запорізької області, що потерпає від російських обстрілів, майже спорожнів. Більшість жителів покинули свої домівки, рятуючись від постійної небезпеки. Нині прифронтовий Оріхів готується до чергової зими в умовах війни. З…

День 1015. 4 грудня. Що обговорюють херсонці у соцмережах

Залишається високий рівень загрози у 12 з 17 деокупованих громад Херсонщини, що входять до так званої “червоної зони”. Це Херсонська, Білозерська, Станіславська, Чорнобаївська, Дар’ївська, Тягинська, Бериславська, Новорайська, Милівська, Новоолександрівська, Новокаховська…