70-річну жительку Херсонщини росіяни не пропустили на окуповану територію – жінка не пройшла фільтрацію в аеропорту «Шереметьєво». Таких випадків стає все більше. Чому країна-агресор посилила фільтрацію українців?
ІСТОРІЯ ЖИТЕЛЬКИ ХЕРСОНЩИНИ
Історію своєї сусідки Ніни Іванівни «Гривні» розповіла жителька окупованого села Каховського району пані Валентина (справжні імена та назву населеного пункту ми не розкриваємо з міркувань безпеки).
Ніна Іванівна виїхала з окупації наприкінці 2022 року зі своїми родичами – сестрою та її чоловіком. Спочатку жили в одній з європейських країн, але зрештою повернулися в Україну та оселилися в західному регіоні.
На окуповану територію 70-річна жінка вирішила повернутися після того, як окупаційна влада Херсонщини оголосила про конфіскацію будинків, господарі яких не підтвердять своє право власності.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Право власності – не перешкода: окупанти мають намір конфіскувати понад 1700 осель на ТОТ Херсонщини
«Хата в селі – це єдине майно моєї сусідки, вони будували її разом з покійним чоловіком. Тому вона вирішила повернутися – щоб росіяни не привласнили будинок. Але Ніну Іванівну не пропустили в «Шереметьєво», а іншої дороги додому, кажуть, немає.
Чому її повернули назад, я достеменно не знаю. Та сусідка й сама не розуміє цього. По телефону вона розповіла, що росіяни їй сказали – додому її не пропустять, навіть якщо знову спробує приїхати в «Шереметьєво».
Сусідка в розпачі, вона постійно плаче й не знає, як їй далі бути. Їй пішов восьмий десяток, і чи побачить вона знову колись свій дім – хтозна», – розповіла нам пані Валентина.
ОКУПАНТИ ПОСИЛИЛИ ФІЛЬТРАЦІЮ
Якщо люди повертаються на окуповану територію задля переоформлення документів на нерухомість, то найчастіше росіяни не пропускають саме таких. Про це у коментарі виданню «Новини Приазов’я» повідомив депутат Херсонської облради Сергій Хлань.
Він додає, що таких випадків було вже чимало.
«Доволі літні люди їхали на окуповану територію, вони не мали російського паспорта, але їхали з метою переоформити свою домівку, щоб зберегти її, як вони вважали. Але їх в «Шереметьєво» зупинили, не пустили, розвернули і сказали: «Ви сюди їдете для того, щоб отримувати російські пенсії». Тобто вони вважають, що здебільше за цим їдуть люди, а це якраз люди літнього віку, для них питання втрати майна стоїть дуже гостро. І саме цим і скористалися окупанти. Фактично вони почали знущатися з таких людей», – сказав Хлань.
Водночас він зауважує, що закономірності тут немає – це просто рулетка: пропустять чи не пропустять. Одних пускають, інших розвертають без пояснення причини.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Привласнення землі: на ТОТ Херсонщини окупаційна влада шукає «безхазяйні» паї
При цьому інших шляхів для в'їзду до Росії, а потім – на окуповані території, крім «Шереметьєво», наразі немає, каже засновник Східної правозахисної групи Павло Лисянський. Він зазначає, що перевірка українців російськими спецслужбами в аеропорту триває зазвичай від 15 годин.
«Може й добу тривати. Відповідно й умов ніяких немає. Навіть є повідомлення, що люди помирають у цих чергах. На жаль, ситуація дуже погана. Люди можуть спати на підлозі, стелити собі щось там і спати, тому що дуже довго потрібно чекати цю фільтрацію», – прокоментував Лисянський і додав, що відомо про 13-14 випадків смерті літніх українців у «Шереметьєво».
Правозахисники кажуть, що фільтрація в «Шереметьєво» суттєво посилилася останні декілька тижнів. Можливо, причина – у збільшенні атак Сил оборони України на інфраструктуру в РФ.
«Вони фільтрують людей на предмет відношення до РФ, підтримки України у військовій агресії Росії. 80% людей, які хочуть поїхати на окуповані території, їм забороняють в’їзд пожиттєво. Якщо раніше це було від 5 до 10 років – заборона, то зараз це вже пожиттєво. Таким чином окупаційна адміністрація вирішує для себе питання знищення проукраїнськи налаштованого населення на окупованих територіях і заміщення їх своїми громадянами», – каже Павло Лисянський.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Куди жителі Херсонщини можуть повідомити про наміри окупантів привласнити їхнє житло
Ілюстративне фото з джерел країни-агресора
Тэги: