«Контроль РФ над Херсонщиною буде значно ослаблений». Аналіз можливого наступу ЗСУ в бік Мелітополя
Фото ілюстративне

«Контроль РФ над Херсонщиною буде значно ослаблений». Аналіз можливого наступу ЗСУ в бік Мелітополя

Автор: Марина Поліщук 13 Февр. 2023 19:00

Аналітики вважають, що найбільш імовірним напрямком наступного контрнаступу України, який прогнозують уже невдовзі, є південь країни. Ідеться зокрема про Запорізьку область і місто Мелітополь.

Про це пише американське видання The New York Times. Автори статті пояснюють, що Мелітополь розташований на перетині двох основних автомагістралей і важливої залізничної лінії. Це робить його вкрай важливим для постачання російських військ на півдні.

Значна частина окупованої Росією території знаходиться в радіусі дії ракет HIMARS, що змусило окупантів перемістити свої склади боєприпасів, командні центри та інші важливі запаси далі від фронту, йдеться в матеріалі.

«Якщо Україні вдасться розколоти російські сили, то контроль Росії над Херсонською областю буде значно ослаблений. Без шляхів постачання зі сходу російське підкріплення зможе прибувати тільки з Криму. А це набагато довший маршрут, до того ж він знаходиться в межах досяжності ракет HIMARS», – зазначають автори публікації.

Напрямок можливого контрнаступу ЗСУ. Карта: nytimes.com

«Київ сподівається, що Захід швидко надасть артилерію більшої дальності, яка дозволить його силам знову порушити позиції Росії, як це було, коли Україна відбила частину півдня, включаючи місто Херсон, у листопаді. Той наступ був чітко сигналізований. Цього разу Україна хоче змусити Росію здогадуватися, де й коли вона може завдати удару», – пише газета.

Але рухатися вперед Збройним силам України буде складно, зазначає видання. Адже Росія вибудувала оборону по всій лінії фронту, а найбільша мережа окопів і протитанкових пасток – саме навколо Мелітополя.

Водночас The New York Times звертає увагу, що можливості наступу України на сході обмежені, бо РФ закріплює тут свої позиції та налагоджує лінії постачання ще з 2014 року.

Контрнаступ ЗСУ в бік Мелітополя «розрізав би контрольовану Росією територію в Україні на дві окремі зони, що значно ускладнило б і без того напружену логістику російських військ», зазначає The New York Times. Карта: nytimes.com

Український аналітик та публіцист Віталій Портников вважає, що звільнення Мелітополя прискорить виведення російських військ з території Запорізької атомної електростанції і змусить їх вийти з Херсонської області.

«Звільнення Запорізької області значно погіршить ситуацію російських військ на ще окупованій частині Херсонської області. Адже в цій ситуації окупанти зможуть отримувати нові резерви виключно з території окупованого Криму. І вся ця територія також перебуває під прицілом ракет HIMARS. Тому росіяни боятимуться переміщувати великі ресурси в напрямку свого херсонського розташування»,пояснює він на своєму YouTube-каналі.

Портников каже, що у відповідь російські війська наступатимуть на сході, насамперед, щоб вийти на адміністративні кордони з Луганською та Донецькою областями. При цьому втрату Мелітополя російський диктатор не вважатиме своєю поразкою.

«Путін навіть не визнаватиме факт поразки, якщо втратить контроль над південними областями України, Запорізькою та Херсонською. А ось Донецька й Луганська області, які були частково окуповані росіянами ще з 2014 року і перетворилися, як і Крим, на плацдарм наступу на Україну, реально є політичною метою російського президента і всього його оточення», – підкреслив публіцист.

Таким чином, найближчим часом можлива конкуренція двох воєнних операцій, каже Портников. З одного боку, українська армія може наступати на півдні й намагатися звільнити Мелітополь та створити умови для визволення всієї окупованої частини Запорізької та Херсонської областей, з подальшим наступом на Крим. З іншого боку, російські війська можуть намагатися вийти на адміністративні кордони Донецької та Луганської областей, щоб після цього почати якісь політичні перемовини про припинення військових дій під маркою того, що всі політичні цілі так званої СВО вже виконані, вважає Портніков.

Динаміка українського наступу лякає окупантів. Російські загарбники дуже бояться наступу Збройних сил України на Мелітополь. Про це в інтерв'ю виданню «Главред» розповів чинний військовослужбовець ЗСУ, лідер організації С14 Євген Карась.

«Не треба навіть захоплювати Мелітополь і вибивати звідти противника. Якщо ми просунемося там навіть на 30 кілометрів, цим ми переріжемо залізничне сполучення, тому що звичайною ствольною артилерією діставатимемо до залізничної гілки від Волновахи до Мелітополя, яка забезпечує південне угруповання військ РФ.

Керченський міст і зараз повністю не працює, а якщо туди знову щось прилетить? Біля Мелітополя вибухнув міст, і це теж біда для росіян. Війна не потребує повного знищення. На війні, як в організмі: якщо десь притисло вену, як, наприклад, Кримський міст, то кров надходить, але битися не можна, бо знепритомнієш.

Якщо ми просунемося до Мелітополя хоча б на 20 кілометрів і дійдемо до Токмака, то в Криму почнеться паніка. І тоді росіяни думатимуть, як на баркасах чи кришках від унітазів бігти до Ростовської області. Тому що тоді будуть гайки, бо без забезпечення мишоловка в Криму закриється», – розповів Карась.

Військовослужбовець підкреслив, що суть наступу полягає в тому, щоб прорватися крізь першу лінію, і якщо її буде знищено швидко, ЗСУ прорвуться на другу й третю.

«Тоді ми вже досягаємо оперативного розмаху. Не такого, коли росіяни борються за 1-2 кілометри, бо якщо ти прориваєшся на 7, то далі вже починається паніка. Там уже працює наше ССО по тилах, вживає заходів із флангів. Як наслідок – багато полонених, трофейної техніки, низький бойовий дух, що призводить до масового дезертирства... Росіяни ще не оговталися від Херсона та Ізюма, тому Соледаром намагаються хоч якось це перекрити.

Якщо відбудеться мелітопольська катастрофа, це розставить усі крапки над "і" в цій війні, бо далі вже буде лише завдання дотискати РФ на переговорах, обговорювати умови капітуляції та інші дипломатичні ігри», – наголосив боєць ЗСУ.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів