Комунальники у бронежилетах – реалії життя Херсона

5.04.2023 | Автор: Євген Веселов

Звільнений від окупантів 11 листопада 2022 року Херсон ось вже майже чотири місяці потерпає від постійних цілодобових обстрілів. Але життя у місті при цьому продовжується – ведуться роботи з ремонту мереж, прибирання, вивозиться сміття… Звісно, що виконують всі ці завдання з життєзабезпечення херсонців звичайні люди, які лише нещодавно почали отримувати засоби захисту – бронежилети та каски. Але комунальники навіть у броні постійно наражаються на обстріли. Ворог з лівого берегу навмисно полює на бригади енергетиків, працівників водоканалу, прибиральників та обстрілює їх.

Насправді, наші комунальники – справжні герої, які заслуговують лише слів подяки. Варто згадати, що полишаючи Херсон під час наступу ЗСУ, окупанти вивели з ладу всю систему життєзабезпечення міста. Вільні херсонці майже місяць жили без світла, води, тепла. І саме мужні комунальники повернули містянам всі блага, а зараз підтримують все у належному стані.

Чим і як живуть наші підприємства сфери ЖКХ, зібрали у одному огляді, спираючись на офіційну інформацію, оприлюднену на сторінках обласної та міської військових адміністрацій та сайтах підприємств, поспілкувавшись з героїчними працівниками.

Водоканал працює й під час тиші, й під час обстрілів

«Ми потрібні людям. Херсонці, які залишились у своїх домівках, телефонують про витоки на мережах, засмічення каналізації, проблеми з тиском води, – розповідає т.в.о. начальника служби ВКГ «Корабел» Олег КЛИМОВ, йдеться на сайті підприємства. – Всі звернення відпрацьовуються. Якщо в даний момент виїхати за адресою неможливо – чекаємо тиші. У приватному секторі, де відсутнє енергозабезпечення, двічі на тиждень за допомогою генераторів централізовано надаємо воду».

Генератори, насоси, які доправляють гуманітарні місії для водоканалу, дуже потрібні для водозабезпечення містян.

Зараз від різних фондів до водоканалу надходить багато допомоги. У лютому від фонду ООН (ЮНІСЕФ) у рамках гуманітарної допомоги ноутбуки, багатофункціональні пристрої для здійснення роботи диспетчерів, технічних служб підприємства, служби реалізації послуг та бухгалтерії.

Безоплатно отримані комплектуючі для ремонту та відновлення мереж водопостачання та водовідведення: засувки, пожежні гідранти, вантузи, ремонтні хомути , муфти, люки, фланці.

Інші допомагають транспортом, хтось надсилає гуманітарні вантажі для підтримки родин водоканлівців – ліки, одяг, продукти, теплі речі… Волонтерський центр Ua.Help безкоштовно надав для колективу Херсонського Водоканалу 15 бронежилетів.

Захисні засоби були передані працівникам міських очисних споруд, які часто потрапляють під обстріли, водіям автотранспортної служби та слюсарям служби водопостачання, робота яких не прив’язана до конкретної локації та передбачає переміщення по всіх районах міста.

У цьому році водоканал почав реалізувати надмасштабний проєкт - ремонт на аварійному напірному каналізаційному колекторі довжиною 320 м, який транспортує стічні води центральної частини міста від головної насосної станції каналізації на міські очисні споруди. Реалізація проєкту капітального ремонту колектору відбувається за рахунок ЮНІСЕФ.

Саме на цій ділянці ще восени 2021 року стався масштабний аварійний виток, який пошкодив прилеглі будинки та довів необхідність термінової заміни трубопроводу. Всі пам’ятаємо 20 метровий «фонтан» нечистот, який утворився у приватному секторі. Підрядна організація виконує санацію аварійного трубопроводу в умовах щільної забудови.

Безтраншейним способом, через стартові котловани, за допомогою «протяжок» виконується прочищення труб, їх гідродинамічне промивання і встановлення нових поліетиленовий труб у «стару» трубу.

І все це під обстрілами.

На вулицях міста - «Парки Херсона»

У повну силу КП «Парки Херсона» вдалося запустити ближче до нового року. Нагадаємо, у грудні 2022 року Херсон потопав у смітті, робота полігону, на який вивозилося сміття, була заблокована. Техніки для прибирання у місті не залишилося – її вкрали окупанти з колоборантами. Команда тодішньої очільниці Херсонської міської військової адміністрації Галини Лугової (зараз начальником ХМВА є Роман Мрочко) вирішила значно розширити сферу діяльності КП, до видів робіт додали нові КВЕДИ. Це все дозволило відновити прибирання міста, почати набирати працівників.

Зараз вулиці Херсона щоденно прибирають до 100 робітників та близько 10 одиниць техніки. Прибирають стихійні звалища, чистять газони, парки, прибирають прибордюрні смуги на дорогах. У середньому за тиждень збирається та вивозиться до 83 тонн сміття та гілля.

І це не рахуючи ліквідації наслідків обстрілів, у яких поряд з обласним КП «ХОКАРС» задіяні також працівники КП «Парки Херсона». Вони закривають розбиті вікна, вивозять скло… За статистикою останніх днів, щоденно працівники цих двох підприємств закривають плитами від 80 до 150 розбитих внаслідок обстрілів вікон. На цьому напрямку працюють щоденно до від 30 до 100 людей в залежності від масштабів руйнувань.

«Херсонгаз» потребує підтримки

Працівники аварійних бригад працюють під ворожими обстрілами, ліквідують повторні і навіть потрійні пошкодження газопроводів. Це відбувається одразу після пошкодження, і у майже 100% випадків під повторними обстрілами, але треба це робити швидко, щоб запобігти масштабним аварійним випадкам та заповітрюванню системи.

За день фахівці АТ "Херсонгаз" виконують до 30 аварійних виїздів по обласному центру, відновлюючи розподіл газу споживачам після обстрілів окупантів.

Нещодавно потужності «Херсонгазу» в чергове опинилися під ворожим вогнем, внаслідок чого повністю зруйновано частину технічних приміщень товариства, істотно пошкоджені інші виробничі будівлі та комунікації, знищено вщент транспорт та обладнання, яке використовувалося для проведення ремонтних робіт. До цього окупантами було вивезено практично все обладнання та абсолютно весь транспорт.

Зараз підприємство звертається до Херсонської обласної ради, Кабінету Міністрів України з проханням підтримати роботу підприємства шляхом виділення коштів з резервних фондів бюджету, йдеться на сайті товариства. Бо інакше ніяк не вижити, а відповідно не забезпечити роботу з відновлення пошкоджених мереж.

За інформацією «Херсонгаз», станом на 1 березня поточного року на деокупованих територіях Херсонської області проведено величезну роботу із відновлення зруйнованих газопроводів. На сьогодні відновлено розподіл газу до 12 713 об’єктів, це Високопільська та Великоолександрівська ОТГ Бериславського району та Херсонський район.

На жаль, поки немає можливості відновити розподіл мешканцям Бериславської ОТГ Бериславського району через повне знищення підвідного газопроводу, який знаходиться на тимчасово окупованій території.

Енергетики на передовій

13 березня на Херсонщині росіяни атакували бригаду енергетиків. Подія трапилася в одному з населених пунктів Дар'ївської громади. Під час ворожого обстрілу фахівці виконували аварійно-відновлювальні роботи.

Поранення дістав один електрик. Постраждалого доставили до найближчого медзакладу, де лікарі надали йому необхідну допомогу.

Для відновлення світла на Херсонщині щоденно працюють понад 40 бригад – це більше 200 робітників та більше 70 одиниць техніки.

Допомагають колеги з інших областей. А самі енергетики перебувають у найгарячіших точках областях – прибережних населених пунктах, які постійно знаходяться під обстрілами. І кожен день маємо позитивну динаміку – електроенергію починають отримувати все нові населені пункти. З останніх позитивних зрушень – Правдино Білозерської громади, Садово Херсонської громади, населені пункти Дарївської громади. Є узгоджений графік відновлення електропостачання у Бериславському районі. На жаль, поки без самого Берислава, який потерпає від обстрілів.

Станом на 1 березня в 105 із 228 населених пунктів звільненої Херсонщини відновлено електроживлення, повідомляє Херсонська ОВА.

У січні за вагомий внесок у розвиток і забезпечення діяльності енергетичного комплексу в умовах воєнного стану, сумлінне виконання професійного обов'язку нагороджено орденом «За мужність» ІІІ ступеня Барського Анатолія Володимировича - електромонтера бригади акціонерного товариства «Херсонобленерго» та Тригуба Олега Володимировича - майстра групи акціонерного товариства «Херсонобленерго».

Почесну Грамоту Кабінету Міністрів України отримали Пасічник Валерій Володимирович – начальник департаменту диспетчерського управління АТ «Херсонобленерго» та Боярчук Василь Петрович - начальник служби засобів диспетчерського та технологічного управління АТ «Херсонобленерго».

Тепловий фронт

Наразі у Херсоні без централізованого теплопостачання лише мікрорайон «Корабел» та декілька будинків у Шуменському мікрорайоні, де через розташування об’єктів нерухомості на підземних мережах, неможливо провести ремонти.

Навіть після руйнівного обстрілу ТЕЦ у лютому 2023 року і значного пошкодження мереж, через тиждень підприємство відновило подачу теплоносія у домівки майже половини міста, яке воно обслуговує.

Всі результати обстрілів мереж та котельних фахівці МКП «Херсонтеплоенерго» оперативно намагаються усувати. Навіть вночі.

Але обстріли не припиняються…

Публікацію здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів

Тэги:

Херсон
Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів