Керовані авіабомби – небезпека для прифронтових районів Херсонщини: що це та як протидіяти
Ілюстративне фото з відкритих джерел

Керовані авіабомби – небезпека для прифронтових районів Херсонщини: що це та як протидіяти

Автор: Марина Поліщук 07 Квитня 2023 07:50

Дедалі частіше російські окупанти застосовують керовані авіабомби по населених пунктах Бериславського та Херсонського районів. В ОК «Південь» зазначають, що це є плановою тактикою армії РФ – скидання керованих авіабомб по населених пунктах на правому березі Дніпра. Що це за боєприпаси, яку небезпеку вони несуть, скільки таких авіабомб у ворога та як їм протидіяти – розбираємося.

Пізно ввечері 6 квітня окупанти вкотре ударили по правобережній частині області керованими авіабомбами.

«Росіяни атакують Херсонщину керованими авіабомбами. Ввечері три удари ворожої авіації зафіксовано по Бериславу, два – по Новобериславу та один – по Козацькому»,написав у телеграм-каналі начальник Херсонської ОВА Олександр Прокудін.

Він додав, що одна людина дістала поранення в селищі Козацькому, детальна інформація про потерпілих та обсяги руйнувань уточнюється.

Що таке крилата керована бомба

Керована (коректована) авіаційна бомба (КАБ), відома також як «розумна бомба» – це авіаційна планерувальна бомба, оснащена системою управління і наведення, іноді – невеликим ракетним двигуном та набором стабілізаторів. Іншими словами, це майже звичайна авіаційна бомба, яка при цьому має спеціальні крила і систему корегування та наведення на ціль. Це фактично перетворює її на крилату ракету великої потужності (у бойовій частині авіабомби може бути до однієї тонни вибухівки).

Носіями КАБ можуть виступати винищувачі-бомбардувальники, штурмовики, фронтові винищувачі та навіть бойові вертольоти. Крилата бомба може пролетіти до цілі 40-50 кілометрів, і це дозволяє ворогу випускати її на відносно безпечній відстані від лінії фронту та не залітати в зону дії нашої протиповітряної оборони.

«Російська авіація, яка нас переважає і щодня завдає десятки авіаційних ударів, почала використовувати крилаті керовані авіаційні бомби, які фактично щодня з'являються в прифронтовій зоні. Їхня авіація не залітає в зону ураження нашої ППО, скидає ці бомби, котрі летять десятки кілометрів. Ця бомба має бойову частину вагою 500 кг», – розповів нещодавно речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат в ефірі телемарафону.

Небезпека на кордоні та лінії зіткнення

Отже, під загрозою ударів керованими авіабомбами перебувають прикордонні та прифронтові райони, включно з містами Чернігів, Суми, Харків, Херсон та Запоріжжя. 

На деокупованій частині Херсонщини найбільше від ударів керованих авіабомб сьогодні потерпають населені пункти Бериславського та Херсонського районів. Ось, до прикладу, читаємо щоденні зведення поліції Херсонської області:

- 27 березня Берислав окупанти атакували з авіації та артилерії: пошкоджені будинки місцевих жителів, магазин, аптека, автомобілі, є поранені серед місцевих жителів.

- 30 березня під авіаударами опинилися села Львове та Ольгівка, пошкоджено десятки житлових будинків, на місцях подій працювали всі екстрені служби.


Наслідки ворожого удару керованою авіабомбою в селі Львове Бериславського району. Скріншот відео з телеграм-каналу начальника ХОВА Олександра Прокудіна

- 2 квітня російська армія з винищувачів обстріляла керованими авіаційними бомбами села Кізомис та Дніпровське Білозерської громади, пошкоджено територію оздоровчого комплексу та заводу.

- 3 квітня окупанти вкотре здійснили авіаційний обстріл міста Берислав. Внаслідок ударів керованими авіаційними бомбами значно пошкоджена територія заводу, адміністративні будівлі, міський стадіон, у будинках місцевих вибиті вікна та двері. У селі Кізомис через обстріл з ворожої авіації пошкоджено щонайменше 10 будинків місцевих жителів.

- 4 квітня росіяни нанесли авіаудар керованими авіаційними бомбами по території села Одрадокам’янка та підприємству в селищі Козацьке.

Дуже великі запаси

Юрій Ігнат розповів, що РФ протягом осені та зими намагалася знищити критичну інфраструктуру та енергооб'єкти України. На це окупанти витратили майже весь свій стратегічний запас ракет. Зіткнувшись з тотальним дефіцитом високоточних авіаційних, крилатих та балістичних ракет, ворог вирішив замінити їх керованими авіабомбами. Тактику їхнього застосування армія РФ випробувала в Сирії, а також минулого року при облозі Маріуполя.

За словами Ігната, російські окупанти використовують старі радянські авіаційні бомби ФАБ-500 – це фугасні авіабомби вільного польоту. Точність цієї зброї залишає бажати кращого, але для росіян, які роблять ставку на кількість, а не на якість, це не критично.

«Фугасна авіабомба масою 500 кг просто дообладнується крилами, GPS-навігацією, яка буде вести її до цілі, по маршруту можна буде керувати нею. Це здешевлює боєприпас. Якщо ракета російська коштує мільйони доларів, то стара радянська бомба нічого не коштує. Вона лежить на складі, залишається її лише дообладнати»,пояснив речник командування Повітряних сил ЗСУ в ефірі «Донбас.Реалії».

Фугасна авіабомба ФАБ-500. Фото: slovoidilo.ua

При цьому запаси бомб, які можна модернізувати, перетворивши в керовані, у росіян дуже великі. Техніки, з якої можна скидати крилаті бомби, в окупантів теж вистачає.

Проти дійсно важливих цілей росіяни використовують досить дефіцитний, новітній і спеціалізований боєприпас – керовані авіабомби УПАБ-1500Б та УПАБ-500Б, каже Юрій Ігнат.

УПАБ-1500Б – це бомба вагою в півтори тонни, уперше представлена росіянами менш як 4 роки тому. Понад тонну її ваги становить вибухівка, бомба може летіти на 50-70 кілометрів в залежності від висоти скидання. Вона призначена для ураження добре укріплених об'єктів.

Керована авіабомба УПАБ-1500В, крила розгорнуті. Фото: defence-ua.com

УПАБ-500Б важить «лише» пів тонни, з яких 390 кг – вибухівка. Обидві бомби використовуються за принципом «вистрілив – забув». Літаку досить скинути бомбу на висоті до 15 км, після чого розкриється «планер» УПАБ, і бомба попрямує до мети, при необхідності коригуючи курс.

Керована авіабомба УПАБ-500Б. Фото: slovoidilo.ua

Збивати літаки, а не бомби

Профільне видання Defense Express зазначає, що ефективними засобами боротьби з крилатими керованими авіабомбами є лише знищення їхнього носія. Ідеться про збиття ворожих бомбардувальників.

Речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат теж наголошує на тому, що «збивати потрібно літаки, а не бомби».

«Із цим треба щось робити. Не тільки засобами ППО, які ми чекаємо, але все ж таки посилювати тиск і роботу із західними партнерами щодо створення авіаційної коаліції та надання Україні винищувачів», – зазначив Ігнат.

Бомбардувальник Су-35 з бомбовим навантаженням. Фото: defence-ua.com

Українські зенітно-ракетні комплекси можуть збивати цілі на дальності до 75 км. Але ці системи ППО неможливо встановити безпосередньо біля лінії фронту, бо вони одразу стануть пріоритетними цілями для противника. Тому, щоб вирішити цю проблему, Україні потрібні більш далекобійні системи ППО, наприклад, комплекс Patriot, який має дальність ураження близько 100 км. Проте таких установок потрібна велика кількість, аби захистити Україну.

Отже, кращий варіант – сучасні винищувачі, наприклад, F-16. Проте Збройні сили України, очікуючи на західні винищувачі, тим часом шукають інші протидії крилатим авіабомбам ворога, повідомив спікер Східного угрупування ЗСУ Сергій Череватий.

«Ідеальною протидією, звісно, було б надання нам партнерами новітніх літаків типу F-16 з потужними ракетами "повітря-повітря", які можуть збивати ворожі літаки, коли вони намагаються скидати бомби. Відповідно, ця проблема швидко вирішилася би. Але в даному випадку ми шукаємо інші належні способи, щоб убезпечитися від наслідків цієї нової загрози», – зазначив він.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів