Сезон кавунів цього року може стати провальним. Українські аграрії, які вирощують баштанні, неабияк стурбовані: урожай кавунів нині під загрозою загибелі через аномальну спеку. До того ж і ціна падає – виробники можуть зазнати чималих збитків.
Спекотна погода й недостатня кількість опадів можуть знищити врожай баштанних цього року. Хоча сезон кавунів на півдні України й розпочався раніше, ніж торік, але основна маса баштанних ще на полі, під палючим сонцем. У деяких господарствах уже фіксували випадки пошкодження кавунів сонячними опіками, повідомляє проєкт EastFruit.
На смакові якості смугастиків впливає і посуха в декількох регіонах. Ці фактори додають виробникам проблем до збуту врожаю кавунів. Погодні аномалії змушують аграріїв пришвидшити збір баштанних, як наслідок – пропозицій кавунів на ринку різко побільшало, а ціни стрімко падають.
Сьогодні ціни на кавуни вже опустилися до 10-18 гривень за кілограм – за тиждень подешевшали в середньому на 40%, повідомляють аналітики проєкту, опираючись на дані свого щоденного моніторингу цін.
Якщо порівнювати з аналогічним періодом минулого року, то наразі кавуни в середньому дешевші на 47%, ніж торік.
Цьогорічні невдачі з урожаєм баштанних пов’язані ще й з тим, що ними загалом по Україні засіяно найменшу площу за всю історію. Як пише LIGA.net, у 2024-му кавуни й дині посадили на 30 000 га. Навіть у перший рік великої війни було трохи більше – 33 900 га. Для порівняння: у 2021 році баштанними було засіяно 61 800 га, переважна частка з яких – на окупованій нині території Херсонщини.
До всіх невдач додається ще й зниження попиту серед населення. Через війну було зламано традиційний спосіб реалізації баштанних – коли в містах у прохідних жвавих місцях створювали невеликі майданчики, де кавуни й дині лежали насипом. Це було зручно для покупців – адже чималих за вагою смугастих їм підвозили «під двері».
Наразі така система майже не працює, і однією з головних причин є мобілізація – не вистачає реалізаторів.
Тож, мабуть, буму кавунів цього літа не варто очікувати. І якщо хочеться поласувати смугастими, то купувати треба вже зараз – сезон може бути коротким.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Херсонщині збирають кавуни – їх дуже чекають в Одесі: «Наші не такі солодкі»
Фото: «Гривна»
Тэги: