24 травня Архієрейський собор Православної церкви України (ПЦУ) у Києво-Печерській лаврі проголосував за зміну церковного календаря. За новим, новоюліанським календарем віряни почнуть жити від 1 вересня цього року. Від цього дня більшість релігійних свят припадатимуть на інші дати, але за бажанням, парафії матимуть право використовувати старий календар. Тож коли святкуватимемо Великдень, Покрову чи Миколая?
«Це рішення непросте, ми йшли до нього тривалий час, поступово, крок за кроком, і робимо його зважено. Але воно так само необхідне, як свого часу було необхідним рішення запровадити українську живу мову в богослужінні замість традиційної слов’янської, запровадити автокефальний устрій життя Церкви замість багатосотлітньої підлеглості. Не всі сприйняли ці рішення, не всі їх підтримали – але вони були вірними та життєво необхідними. Так само вірним і життєво необхідним для нас є рішення про перехід на оновлений календар, який є більш точним астрономічно та церковно прийнятим, зі збереженням традиційної пасхалії», – зазначив Митрополит Епіфаній, коментуючи історичне рішення Собору.
Він додав, що питання переходу на новий календар з новою силою постало внаслідок російської агресії. Адже нині юліанський календар сприймається як пов'язаний з російською церковною культурою.
За словами Епіфанія, формальний перехід на новий церковний календар буде затверджено під час Помісного Собору церкви 27 липня.
Перехід ПЦУ на новий календар заплановано на 1 вересня 2023 року, коли розпочинається новий церковний рік. Із цієї дати одночасно з ПЦУ на новий календар переходить і Українська греко-католицька церква.
Митрополит звертає увагу, що перехід на новоюліанський календар не буде обов'язковим для всіх – примусового нав'язування не буде. Тобто парафії і монастирі, які бажають дотримуватися старого календаря, матимуть цю можливість – календарна реформа відбудеться без примусу, поступово та усвідомлено.
Проте Епіфаній упевнений, що поступово всі парафії перейдуть на новий стиль.
«Із часом перейдуть усі на новий календар, але добровільно, без жодного примусу. Кожна громада буде визначатися. Але я переконаний, що абсолютна більшість буде на новому календарі», – сказав Митрополит.
Які зміни відбудуться
Більшість релігійних свят ми святкуватимемо в інші дати. Наприклад, святкування Різдва припадатиме на 25 грудня замість 7 січня. Так само змістяться дати інших релігійних свят: Покрови (припаде на 1 жовтня), Водохреща (6 січня), Святого Миколая (6 грудня). При цьому Великдень та Трійцю святкуватимемо по-старому, тобто церковники вираховуватимуть дати вручну, як і раніше.
Такий перехід зі старого юліанського календаря на новий без урахування Великодня називають новоюліанським календарем. Це вдосконалена форма юліанського календаря. Він фактично співпадає з григоріанським, лише дата Великодня буде вираховуватися, як і раніше. Тому римо-католики й православні святкуватимуть Великдень у різні дні. Нагадаємо, різниця між юліанським та григоріанським календарями складає 13 днів.
З декількома святами виникає непроста ситуація, пише ВВС Україна. Наприклад, з Покровою, яку звикли святкувати 14 жовтня. До цього дня прив'язаний День українського козацтва, адже саме Покрова була заступницею козаків. На цю ж дату припадає день УПА та День захисників та захисниць України. Тепер релігійну частину цього симбіозу свят переносять на 1 жовтня.
14 жовтня та 7 січня зараз є офіційними державними святами з вихідним днем. Чи будуть їх скасовувати – питання до парламенту. Але у воєнний час і без того всі вихідні на свята тимчасового скасовані. Проте ПЦУ звернеться до держави з проханням перенести державні свята, які були прив'язані до релігійних.
«Звернемося до влади, щоб узгодити державні свята та церковні. Наприклад, це стосується дня державності на день пам'яті святого Володимира 28 липня, а тепер це буде 15 липня. Це ж стосується Покрови. Будемо просити переносити», – розповів митрополит Епіфаній.
Повний перелік нових дат релігійних свят дивіться за посиланням. А основні зміни в новому календарі такі:
На головній світлині: новий церковний календар, грудень-2023. Фото: ugcc.ua
Тэги: