Рівень води в Каховському водосховищі впав до найнижчої позначки за три десятиліття. Вода все далі відступає від берегів. Науковці все гучніше стверджують про загрозу екологічної та соціально-гуманітарної катастрофи. До яких наслідків може призвести обміління водосховища та скільки часу потрібно для його наповнення?

ЯКИЙ РІВЕНЬ ВОДИ У ВОДОСХОВИЩІ Є КРИТИЧНИМ

Від осені минулого року рівень води в Каховському водосховищі почав падати. Усе через неконтрольовану роботу окупованих Росією Каховської ГЕС, Північнокримського каналу та Каховського магістрального каналу.

Супутникові дані показують, що рівень води у водосховищі впав до найнижчої позначки за три десятиліття. Про це 10 лютого пише Національне громадське радіо (NPR) США, посилаючись на відповідні знімки з супутника, надані комерційними компаніями Planet і Maxar.

«Згідно із супутниковими даними, отриманими NPR, Росія, схоже, осушує величезне водосховище в Україні», – робить висновок видання.

NPR зазначає, що від початку листопада минулого року вода з Каховського водосховища витікає через шлюзи ГЕС, яка наразі під контролем російських військ.

Від 1 грудня рівень води в Каховському водосховищі впав приблизно на 2 метри, пише NPR. Інфографіка: npr.org
Від 1 грудня рівень води в Каховському водосховищі впав приблизно на 2 метри, пише NPR. Інфографіка: npr.org

Позначки рівня води в Каховському водосховищі та можливі наслідки його зниження оприлюднив Департамент захисту довкілля Запорізької ОВА:

- 16 метрів – нормальний рівень води у водосховищі;

- 14 метрів – відмітка рівня навігаційної можливості;

- 13,2 метра – відмітка мінімального рівня для забору води в охолоджувальний резервуар Запорізької АЕС;

- 12,7 метра – відмітка мертвого об’єму.

Станом на 11 січня 2023 року, за даними Департаменту, рівень води на Каховському водосховищі становив 15,08 метра. Станом на 6 лютого, згідно з даними NPR, він опустився вже до 14,1 метра. Фахівці стверджують, що втрати води з водосховища сьогодні досягли 40%.

Супутниковий знімок дамби Каховської ГЕС від 2 січня 2023 р. Maxar Technologies, 2023. Фото: Connie Hanzhang Jin/NPR
Супутниковий знімок дамби Каховської ГЕС від 2 січня 2023 р. Maxar Technologies, 2023. Фото: Connie Hanzhang Jin/NPR

ТАКТИКА ВИПАЛЕНОЇ ЗЕМЛІ?

У своїй публікації NPR пише, що російські війська переслідують нечіткі мотиви, спускаючи воду з Каховського водосховища. Видання цитує Браяна Кунса, географа зі Шведського університету сільськогосподарських наук, який вивчав сільське господарство на півдні України.

Науковець зазначає, що більшість сільськогосподарських угідь півдня України знаходяться на контрольованих Росією територіях. Мережа каналів, що ведуть від водосховища, зрошує приблизно 200 000 гектарів землі, де завжди вирощували соняшник, зерно, овочі. Навмисний спуск росіянами води з Каховського водосховища призведе до величезних проблем зі зрошенням.

«Просто здається дивним, що вони роблять випалену землю на території, яку вони публічно заявляють, що хочуть зберегти», – каже Кунс.

Українські науковці стверджують, що російські окупанти з великим надлишком скидають воду з Каховського водосховища у Північнокримський канал – тому кримські водосховища заповнені вже навіть понад норми. Скид відбувається і в нижнє Дніпро. А от у Каховський магістральний канал не скидають ні краплі води, свідчать жителі окупованих територій. При цьому саме Каховський магістральний здебільшого відповідає за постачання питної води в населені пункти на лівобережжі Дніпра, наприклад Мелітополь, Бердянськ, Приморськ та інші.

ЯКІ РИЗИКИ ВИКЛИКАЄ ОБМІЛІННЯ ВОДОСХОВИЩА

Основні загрози для населення та навколишнього середовища, викликані пересиханням Каховського водосховища:

- нестача питної води для сотень тисяч жителів населених пунктів одразу трьох областей – Херсонської, Запорізької та Дніпропетровської;

- неможливість зрошення майже пів мільйона гектарів сільськогосподарських угідь;

- масова загибель водних біоресурсів;

- нестача води для охолодження ядерних реакторів на Запорізькій атомній електростанції.

Обміління водосховища. Фото: nsirogozy.city
Обміління водосховища. Фото: nsirogozy.city

РИЗИК АВАРІЇ НА ЗАПОРІЗЬКІЙ АЕС

Зниження рівня води в Каховському водосховищі негативно впливає на технічні процеси на Запорізькій АЕС – тим самим підвищується ризик аварії. Адже якщо обміління продовжуватиметься, ядерні реактори не зможуть отримувати воду для охолодження.

«Рівень у 13,2 метра є мінімальним для забору води в охолоджувальний резервуар. У разі зупинки подачі води почнуться проблеми з охолодженням реакторів, а це призведе до катастрофи», – пояснив перший заступник начальника Запорізької ОВА Геннадій Тімченко.

Оскільки Україна наразі не має доступу ні до ЗАЕС, ні до Каховської ГЕС, ситуація з подачею води до водойм-охолоджувачів реакторів вимагає втручання Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ). На початку лютого агентство офіційно заявило, що йому відомо про потенційний ризик зниження рівня води в Каховському водосховищі.

«Хоча зниження рівня води не становить безпосередньої загрози ядерній безпеці, воно може стати джерелом занепокоєння, якщо йому дозволять продовжуватися», – заявив гендиректор МАГАТЕ Рафаель М. Гроссі.

ПІД ЗАГРОЗОЮ – ВЕСНЯНИЙ НЕРЕСТ

Значне зниження рівня води може призвести до загибелі водних біоресурсів та зриву нересту навесні 2023 року. У січні вже було зафіксовано масову загибель риби у районі водосховища. Про це повідомляє пресслужба Державного агентства меліорації та рибного господарства України.

«Внаслідок значного зниження рівня води у Каховському водосховищі, відбулася масова загибель водних біоресурсів зі створенням прямих ризиків зриву весняного нересту в цій водоймі... Обстріли РФ прибережної частини міста Херсон та акваторії Дніпра також призвели до масової загибелі товстолоба, за фактом якої відкрито кримінальне провадження. Збитки, нанесені рибному господарству, у даному випадку орієнтовно становлять понад 390 млн грн», – ідеться в повідомленні.

Через обміління водосховища масово гинуть водні біоресурси. Фото: nsirogozy.city
Через обміління водосховища масово гинуть водні біоресурси. Фото: nsirogozy.city

Міліють, перетворюючись на «калюжі», водойми в Софіївській, Василівській та інших балках на території окупованого Каховського району та в сусідній Запорізькій області. Значно обміліла й уся заплавна частина біля острова Хортиця та на островах Дніпровської гряди вниз за течією – це протоки Сердюка та Партизани. Через падіння рівня води тут на мілководді опинилися тонни риби – як мальків, так і дорослих риб.

Спеціалісти оглядають ділянки, де загинула риба, на островах Дніпровської гряди, беруть проби для лабораторних досліджень. Прокуратура Запорізької області розраховує збитки, завдані рибному господарству через пошкодження російськими військовими греблі Каховської ГЕС. Фото: zap.gp.gov.ua
Спеціалісти оглядають ділянки, де загинула риба, на островах Дніпровської гряди, беруть проби для лабораторних досліджень. Прокуратура Запорізької області розраховує збитки, завдані рибному господарству через пошкодження російськими військовими греблі Каховської ГЕС. Фото: zap.gp.gov.ua

Представники рибоохоронного патруля та рибінспекції разом з активістами власноруч будують дамби та ламають кригу на дніпровських затоках у Запорізькій області. Стверджують, що наразі – це єдина можливість уберегти біоресурси.

Обміління Каховського водосховища призвело й до масової загибелі земноводних. Фото: nsirogozy.city
Обміління Каховського водосховища призвело й до масової загибелі земноводних. Фото: nsirogozy.city

ЗАГРОЗА ДЛЯ НАСЕЛЕННЯ

Обміління Каховського водосховища негативно впливає на забезпечення питною водою населених пунктів, розташованих нижче по Дніпру. Ідеться про частину Запорізької, Дніпропетровської та значну територію Херсонської областей.

Різке зниження рівня води вже спровокувало негативні наслідки для жителів сіл на узбережжі Дніпра. Про це розповів Віталій Немерець – міський голова окупованої наразі Каховки.

«Вже є населені пункти, в яких немає води. Це населені пункти вздовж Дніпра і з лівого, і з правого берега, там де рівень води знизився. Криниці у людей – висушені, стоять без води. Люди не в змозі користуватися принаймні водою з криниць, це мінімум», – зазначив він.

Жителі Запорізької області не беруть з Каховського водосховища воду для питних потреб. Проте користуються нею для поливу, тому обміління Дніпра може спровокувати значну втрату врожаю.

«З цього водосховища бере воду для господарчих і питних потреб велика частина жителів Запорізької області – це близько 3 млн жителів області. Це ціла система господарств, фермерських, приватних господарств, які втратять відповідно врожай. Є загроза, можливо, навіть продовольчої безпеки жителів, які вирощували собі їжу на власних городах. І це насправді буде великою проблемою», – повідомила голова громадської організації «Екосенс» із Запоріжжя Тетяна Жавжарова.

Також ризикують залишитися без питної води наразі окуповані Росією Мелітополь, Бердянськ і багато інших населених пунктів – там також використовують для водопостачання воду з Дніпра, яка надходить через систему каналів, кажуть фахівці.

ЯКИЙ ВИХІД ІЗ СИТУАЦІЇ

З приходом весни почнеться поступове відновлення екосистеми, водосховище наповнюватиметься водою, яка прийде з півночі внаслідок танення снігів, зазначають науковці. Проте оскільки російські окупанти продовжують контролювати Каховську ГЕС, спрогнозувати, яким буде рівень води у водосховищі, неможливо.

Вочевидь, скидання води продовжуватиметься. А от скільки часу потрібно буде на відновлення водосховища після деокупації лівобережної частини Херсонщини?

«Відновлення води в Каховському водосховищі при повному спуску займе 4 роки. Це час, за який можна знову набрати корисний обсяг води», – каже доктор географічних наук, професор Херсонського державного університету Ігор Пилипенко.

Наразі єдиний вихід із ситуації, що склалася навколо Каховської ГЕС та водосховища, – надати їй міжнародного розголосу. Тож українська влада прагне добитися міжнародного тиску на окупантів, аби змусити їх закрити шандори та наповнити водосховище.

«Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів»

Тэги:

Агресія росії
Херсон
Херсонщина
Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів