Із зали суду: пенсіонера з Херсона звинувачують у пособництві окупантам, які катували цивільних на Миколаївщині

Із зали суду: пенсіонера з Херсона звинувачують у пособництві окупантам, які катували цивільних на Миколаївщині

Автор: Марина Поліщук 19 Лютого 2024 16:15

Снігурівський райсуд розглядає справу щодо жителя Херсона Григорія Драгуненка. Його звинувачують у співпраці з російськими окупантами, які причетні до катування цивільного населення села Новокиївка Шевченківської громади Миколаївської області.

Обвинувачений пенсіонер під час окупації жив у Новокиївці – тут він орендує ставок і доглядає батьківську хату. Село знаходиться майже на межі Херсонської та Миколаївської областей – між трасами, що ведуть до Миколаєва та Снігурівки. Новокиївка перебувала під окупацією від початку повномасштабного вторгнення РФ і до листопада 2022 року. Після звільнення села Григорія Драгуненка було затримано.

Репортаж із зали суду, де проходить слухання справи Драгуненка, публікує видання «Судовий репортер».

За версією правоохоронців, на своєму авто Драгуненко допомагав окупантам відвозити затриманих цивільних на побиття. Зокрема, СБУ повідомляє, що «обвинувачений запропонував окупантам допомогу, і за це його включили до складу каральних загонів РФ, які робили "облави" на учасників руху опору. Він допомагав залякувати місцевих жителів за допомогою "інсценування розстрілів": людей ставили до стінки, направляли на них вогнепальну зброю і робили постріли у небезпечній близькості. Таким чином окупанти намагалися схилити українців до співпраці або до надання секретної інформації».

Один із таких епізодів ліг в основу справи про те, як російські солдати побили 7 місцевих чоловіків та залякували їх, імітуючи розстріл. Поліція вважає, що до цього злочину причетні невстановлені військовослужбовці із 7-ї десантно-штурмової дивізії, що дислокується в Новоросійську, а також фельдшер Руслан Ахметов і гранатометник Азрет Бадтаєв із 126-ї окремої гвардійської Горлівської червонопрапорної бригади берегової оборони РФ, яких судитимуть заочно.

А от херсонцю Драгуненку загрожує реальне ув’язнення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Тижнями не годують, катують струмом, трощать кістки: правозахисник про звірства росіян на окупованій Херсонщині

У ЗАЛІ СУДУ

Григорій Драгуненко, чоловік пенсійного віку, перебуває в прозорій камері-«акваріумі». Перед засіданням він голосно спілкується з адвокаткою, час від часу одягає окуляри та щось читає в паперах, жартує з присутніми. Це помітно веселить конвой, який, схоже, звик до його манери поведінки. На запитання, чи він не проти зйомки, Драгуненко цікавиться, «чи буде вказана правда», бо його вже «зганьбили у Телеграмі». Та все ж дозволяє себе знімати.

12 лютого в Снігурівському районному суді Миколаївської області допитували одного з потерпілих у справі. Дмитро Бевз, чоловік років 40 з посіченим зморшками обличчям. У липні 2022 року його забрали з подвір’я росіяни й сильно побили.  

«У середині липня близько 14:00 я був на подвір’ї свого дому разом з односельцями Миколою Болиханом та Валентином Тустановським. Також були наші діти. У той час під’їхав "Москвич", за кермом якого сидів Драгуненко. За ними – КамАЗ із російськими солдатами. З транспорту вийшли військові й пішли на подвір’я. У них був якийсь список. Вони почали читати прізвища з нього, запитали, хто такий Болихан. Микола підійшов до них. Потім вони викликали Валентина і мене. Наказали сідати в транспорт. Вони були зі зброєю (…) Я не можу зрозуміти, звідки солдати, які були далеко від села на позиціях, дізналися про насос і прізвища тих, хто живе в селі», – розказав потерпілий.

Чоловіків повезли до яру. Це метрів за 80 від помешкання потерпілого Бевза.

«При цьому Драгуненко запитав росіянина: "Куди везти? В посадку? ". Той відповів, мовляв, для чого, ми тут їх постріляємо», – пригадав Дмитро.

Затриманих привезли до яру, і військові наказали їм вийти з транспорту, а далі почали бити, вимагаючи сказати, хто сховав насос для води. Як пояснив потерпілий Бевз, насос для викачування води зі свердловини належав його сусіду Артуру Аршапяну. Коли той виїхав із окупованого села, Бевз із товаришами, почувши про плани окупантів добувати воду, вирішили заховати насос.

«Коли вони припинили нас бити, запитали, хто такий Андрій Магур. Я відповів, що це мій сусід. Мені наказали з іншими військовими на КамАЗі привезти його. Також запитали за Андрія Климчука. По нього наказали поїхати Болихану з Драгуненком на "Москвичу". Коли ми приїхали до Андрія, я погукав його, сказав, що треба, аби він сів у машину. Потім нас привезли назад і продовжили бити», – каже потерпілий.

Усього до яру привезли сімох місцевих чоловіків. Росіянин наказав одному з них спуститися до ставка в яр. Коли той зник із поля зору інших затриманих, почувся постріл. За кілька хвилин росіянин викликав іншого затриманого.

«Ми думали, що він мертвий. Але потім всі повернулися. Військові знову почали нас бити, вимагали сказати, де насос. Ми не зізнавалися, боялися, що нас розстріляють. Росіяни не знали, що з нами робити, і запропонували спаринг: вони складуть зброю і якщо ми їх поб’ємо, нас відпустять. Але ми вирішили, що це провокація, і відмовилися. У цей час підійшов Гриша (Драгуненко, – ред.) і сказав: "Хлопці, чого ви морозитеся? Скажіть, де насос, і від вас відстануть"», – веде далі Дмитро.

Зрештою селяни запропонували віднайти насос за кілька днів, і їх відпустили. За словами Дмитра, щоби відвести від себе підозру наступного дня вони підкинули насос на подвір’я місцевої жительки. 

Обвинувачений Григорій Драгуненко відкидає звинувачення і каже, що росіяни примусили його сісти за кермо. Каже, що приїхав із Херсона до батьківської хати в село, але на подвір’я зайшли російські солдати, побили його й примусили їхати, куди скажуть.

Те, що потерпілі вказують на нього як співучасника окупантів, Драгуненко намагається пояснити давніми конфліктами. Каже, що потерпілі обмовили його через давні образи. Він також натякав, що потерпілі торгували в селі гуманітаркою, звинувачував їх та їхні сім’ї у співпраці з окупантами.

Наразі Драгуненко утримується під вартою. Попри наполягання захисту про домашній арешт, суддя продовжує йому термін тримання під вартою кожні два місяці. У разі доведення вини йому загрожує від 8 до 12 років ув’язнення.

Фото із зали суду: Анастасія Зубова/sudreporter.org

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Мене будуть судити, тому звикайте жити без мене» – історія полону сімейної пари з Чорнобаївки 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів